طلا قله قیمت جدیدی را خواهد شکست؟

طلا قله قیمت جدیدی را خواهد شکست؟

به گزارش گل چرم قیمت طلا هفته گذشته در شرایطی بالا رفت که بازارها نگران بودند بانک مرکزی آمریکا برای مهار رشد تورم، قبل از نشست مارس افزایش نرخ بهره را به صورت اضطراری تصویب کند.به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، طلا هفته گذشته که سرمایه گذاران بیشتری در بحبوحه ریسک گریزی گسترده متقاضی خرید این فلز پرارزش شدند، حدود دو درصد صعود کرد. در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا، هر اونس طلا با چهار دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۸۴۲ دلار و ۱۰ سنت بسته شد.

گزارش تورم شوکه کننده آمریکا در هفته گذشته ابهامات بیشتری را پیرامون برنامه تحکیم سیاست پولی فدرال رزرو ایجاد کرد. قیمتهای مصرفی آمریکا در ژانویه بر اساس سالانه ۷.۵ درصد رشد کرد که بالاترین میزان در ۴۰ سال قبل بود. گلدمن ساکس به دنبال انتشار جدید ترین نرخ تورم آمریکا، هفت دور افزایش ۲۵ واحدی نرخهای بهره در سال میلادی جاری را پیش بینی نمود. نگرانیهای فزاینده ای نسبت به افزایش ۵۰ واحدی نرخهای بهره در مارس وجود دارد. برخی از تحلیل گران حتی اقدام اضطراری بانک مرکزی قبل از نشست مارس را منتفی نمی دانند.

جیمز بولارد، رئیس بانک فدرال رزرو سنت لوئیس با بیان اینکه وی افزایش نرخ صندوقهای فدرال به یک درصد بعد از سه نشست را حمایت می کند، دیدگاههای موافق تحکیم سیاست پولی را تحکیم کرد. در این بین، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالای دو درصد صعود کرد که بالاترین سطح از اوت سال ۲۰۱۹ بود.

اورت میلمان، کارشناس فلزات پرارزش شرکت گینزویل کوینز به کیتکونیوز اظهار داشت: نمودار قیمت طلا مثبت به نظر می آید و دلیل اصلی آن نرخ بالای تورم است. بانک مرکزی حالا تا حدودی اعتماد سرمایه گذاران را از دست داده است و به نظر می آید تلاش می کند اشتباه سیاست پولی خویش را تصحیح کند و طلا از این وحشت سود می برد.

افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در مارس امکان دارد اما احتمال بیشتری وجود دارد که بانک مرکزی تا آن زمان یک دور افزایش نرخ بهره را تصویب کند. در حالیکه احتمال افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره قوت گرفته است اما فرانک چالی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت "آر جی او فیوچرز" بر این باور است که افزایش نرخها قبل از دیدار بانک مرکزی بعید است.

سطحی که طلا به دنبال شکستن آن در هفته جاری خواهد بود، سطح ۱۸۵۰ دلار است. این فلز پرارزش در هفته های گذشته چندین بار کوشش کرد از این سطح عبور کند اما ناموفق بود. به قول چالی، طلا سطح ۱۸۵۰ دلار را به چالش خواهد کشید و امکان دارد شاهد شکسته شدن این سطح در تلاش بعدی این فلز پرارزش باشیم. قیمت طلا بعد از انتشار آمار تورم صعود قابل ملاحظه ای داشت. طلا کم کم پذیرای این حقیقت می شود که نرخهای بهره با ادامه دار شدن تورم، بالاتر می روند. این تورم واقعی است و طلا سرانجام با آن کنار می آید.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، مهم ترین رویداد هفته جاری انتشار جزئیات نشست ژانویه بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه خواهد بود. بازارها به دنبال نشانه هایی برای ارزیابی میزان افزایش نرخهای بهره از جانب فدرال رزرو هستند. همینطور در بین آمار اقتصادی مهم هفته جاری، شاخص قیمت تولیدکننده، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک در روز سه شنبه، خرده فروشی، تولید صنعتی در روز چهارشنبه، مجوزهای ساخت و آغاز ساخت، متقاضیان بیمه بیکاری در روز پنج شنبه و فروش خانه در روز جمعه منتشر خواهند شد.

منبع:

1400/11/24
11:28:50
5.0 / 5
514
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم