گزارش گل چرم؛

بازار روغن در آرامش است

بازار روغن در آرامش است

درحالی که گزارشاتی در خصوص کمبود روغن در بعضی از شهرستان ها شنیده می شد، مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی از تأمین کافی این کالا و آرامش در بازار آن خبر می دهند.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، درحالی که گزارشاتی در خصوص کمبود روغن در بعضی از شهرستان ها شنیده می شد، مسؤلان وزارت جهاد کشاورزی از تأمین کافی این کالا و آرامش در بازار آن خبر می دهند. براین اساس در هفته های اخیر گزارشات مختلف مردمی از استانهای مختلف در اختیار خبرنگار مهر قرارگرفته است که از کمبود روغن حکایت می کند. پیگیری های صورت گرفته از برخی اتحادیه ها که مصرف روغن آنها بالا است هم نشان داده است با کمبود روغن نباتی مواجهند. با این وجود مسؤلان وزارت جهاد به خبرنگار مهر گفته اند کمبود روغن خوراکی و نباتی به هیچ عنوان در کشور وجود ندارد و به هر اندازه که مردم و اصناف احتیاج به روغن داشته باشند وزارت جهاد توانایی تأمین آنرا دارد. مسؤلان وزارت جهاد گفته اند رصد لحظه ای بازار در مورد بازار کالاهای اساسی صورت می گیرد و هیچ کمبودی در بازار کالاهای اساسی وجود ندارد. در این حوزه محمد حسین زاده، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که اخبار گوناگونی در مورد کمبود روغن در بازار در فضای مجازی مطرح گردیده است که یکی از وظایف دولت بررسی و صحت سنجی این موارد است تا پیش از وقوع حادثه دنبال راه کار باشد اظهار داشت: در فضای مجازی طی روزهای اخیر دیده ایم که مردم از کمبود روغن در بعضی از شهرستانها گلایه کرده اند بنابراین به نظر می آید وظیفه اصلی وزارت جهاد بررسی این شرایط است تا مشخص شود آیا این گلایه ها به حق است و یا یک جو سازی ضد دولت می باشد.مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز کشور وجود نداردوی افزود: زمانی که تنشی به بازار کالاهای اساسی وارد می شود، به آسانی نمی توان آنرا جبران کرد. بعنوان مثال پارسال کشور در مقطعی با کمبود روغن مواجه گردید در حالیکه نیاز ماهیانه تقریباً حدود ۱۷۰ هزار تن روغن است اما دولت با عرضه ۲ برابری هم نتوانست تا مدتها بازار را آرام کند. چونکه مردم وقتی التهابی را در بازار مشاهده می کنند اساسا به سمت احتکار کالاهای اساسی روی می آورند چه بسا که حالا این اتفاق درمورد برنج هم رخ داده باشد.
از ابتدای سال تا کنون قریب به دو میلیون و سیصد هزار تن کالا برای بخش صنعت روغن از محل واردات روغن خام و دانه روغنی تأمین شده که حدود یک میلیون تن بیشتر از سال قبل است
وی تصریح کرد: بنابراین به نظر می آید دولت و بخش خصوصی با همکاری یک دیگر مبادرت به واردات اقلام مورد نیاز کنند تا در روزهای پایانی سال شاهد کمبود کالا در بازار نباشیم. منابع آگاه می گویند که اتفاقات رخ داده در بازار روغن به طور عمده ناشی از مباحث مطرح شده در خصوص تغییر نرخ ارز بوده که منجر به احتکار روغن از جانب برخی صنوف شده است هر چند که بخش خصوصی هم در واردات روغن به مشکل برخورده و نیاز است که وزارت جهاد کشاورزی هر چه سریع تر مبادرت به رفع مشکلات بخش خصوصی کند تا تجار بتوانند مبادرت به واردات و تولید روغن کنند. همینطور گفته می شود دولت از ذخایر خود برای تأمین نیاز بازار استفاده می نماید و ازاین رو مشکلی تا آخر سال در حوزه روغن وجود ندارد.واردات روغن یک میلیون تن از سال قبل بیشتر بوده استدر همین زمینه یک منبع مطلع در وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر بحث کمبود روغن در شهرستان های کشور را رد کرد و اظهار داشت: در هیچ فروشگاه و قفسه ای کمبود روغن وجود ندارد و در همه فروشگاه ها عرضه به اندازه کافی انجام می شود. وی افزود: هفته گذشته در بازدیدهای میدانی که از شهرستان های کشور داشتیم هیچ مشکلی در این حوزه وجود نداشت و بازار روغن کاملاً در آرامش و ثبات به سر می برد. این مقام مسئول تصریح کرد که از آغاز سال تا کنون قریب به دو میلیون و سیصد هزار تن کالا برای بخش صنعت روغن از محل واردات روغن خام و دانه روغنی تأمین شده که حدود یک میلیون تن بیشتر از سال قبل است. وی خاطرنشان کرد: هیچگونه نگرانی و مشکلی در زمینه تأمین روغن وجود ندارد و سال جاری برای این کالا بازار بسیار آرامی خواهیم داشت.


منبع:

1400/12/15
10:08:27
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آرامش , اتحادیه , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم