معاون جهاد كشاورزی اردبیل:

هویت گذاری و اصلاح نژاد دام در اردبیل انجام می شود

هویت گذاری و اصلاح نژاد دام در اردبیل انجام می شود

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: در اصلاح نژاد دام سبک برنامه هایی داریم که با اجرای آنها شاهد تحول شگرف در هویت گذاری و اصلاح نژاد دام خواهیم بود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، نوبخت اژدری شامگاه سه شنبه در بازدید از روند اجرای طرح اصلاح نژاد دام در شهرستان های شمال استان اردبیل اظهار نمود: سیاست اصلاح نژاد دام سبک در این استان از راه تقویت برنامه های حمایتی با جدیت دنبال می شود.
وی تصریح کرد: پروژه اصلاح نژاد گوسفند بومی بر پایه هسته باز اصلاح نژادی استان با هدف افزایش چندقلوزایی در میان گوسفندان مغانی گله های مردمی به تعداد هزار و ۵۰۰ رأس در یک فارم در شهرستان های بیله سوار، پارس آباد و مشگین شهر اجرا شد که از نتایج آن بعنوان پایه پدری استفاده خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ضمن اشاره به این که امسال ادامه پروژه اصلاح نژاد دام با سه هزار رأس دام سبک مولد در دو مرحله شروع شده است، خاطرنشان کرد: در بحث اصلاح نژاد بز شیری اقدامات وسیعی برای افزایش شیر تولیدی شروع شده است.
اژدری بیان نمود: پروژه اصلاح نژاد بز شیری با حجم ۲۵۰ رأس در ۲ منطقه شهرستان خلخال اجرا شد و تولید بزهای شیری بومی با استفاده از بزهای اصلاح شده داخلی با حجم ۵۰۰ رأس هم در حال اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: در شهرستان های بیله سوار، پارس آباد و مشگین شهر تعداد زیادی قوچ ساخته شده با خلوص خونی بالا که از سالهای قبل اجرا شده، آماده فروش است و متقاضیان می توانند با هماهنگی با مدیریت امور دام استان نسبت به خرید و استفاده از قوچ های تولیدی نسبت به افزایش بهره وری و عملکرد تولید، در دامداری ها اقدام نمایند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: در طرح اصلاح نژاد دام سبک برنامه های وسیعی در نظر گرفته شده که با اجرای آنها شاهد تحول شگرف در هویت گذاری و اصلاح نژاد دام خواهیم بود.
اژدری همینطور بیان نمود: استان اردبیل با بیشتر از ۵ میلیون واحد دامی و مراکز تولید همچون مراکز مختلف پرورش دام و طیور، وجود ۲ مجتمع عظیم کشت و صنعت و دامپروری مغان، کارخانه های مختلف خوراک دام و طیور، سه باب کشتارگاه صنعتی دام و پنج باب کشتارگاه صنعتی طیور یکی از استانهای مهم این بخش در رشد اقتصادی کشور است.

1400/12/18
14:02:57
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم