یك مقام مسئول اعلام كرد:

افزایش ۳۰ درصدی کشتار دام امسال

افزایش ۳۰ درصدی کشتار دام امسال

به گزارش گل چرم سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران ضمن اشاره به افزایش ۳۰ درصدی کشتار دام در کشور اظهار داشت: سال جاری تعداد کانون های آلوده به بیماری آنفلوانزا در استان تهران به صفر رسید.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمد حبیبی سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران در نشست خبری ضمن اشاره به اجرای طرح تشدید کنترل و نظارت بهداشتی ویژه ایام نوروز و ماه مبارک رمضان اظهار داشت: برای نخستین بار این طرح به مدت ۶۲ روز از ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرا می شود.
وی با تاکید بر این که در نوروز سال جاری هیچ کشتارگاهی در کشور تعطیل نخواهد بود، افزود: برای روز اول عید مقرر شده در هر استان یک کشتارگاه حتما فعالیت داشته باشد و از روز دوم فروردین هم تقریباً تمام مراکز کشتار و عرضه آماده خدمت به مردم هستند.
این مقام مسئول ضمن اشاره به این که مرغ مورد نیاز استان تهران از واحدهای تولیدی خود استان و بخشی هم از راه واردات از دیگر استان ها تأمین می شود، اظهار داشت: نیاز استان تهران به مرغ روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تن است که ۵۰۰-۶۰۰ تن آن از سه استان مازندران، گیلان، گلستان تأمین می شود و پس از این سه استان، زنجان، قم و البرز استانهای دیگری هستند که مرغ مورد نیاز تهران را تأمین کنند.
حبیبی ضمن اشاره به ذخایر مناسب گوشت و مرغ در تهران اظهار داشت: حدود ۱۷ هزار تن مرغ منجمد، ۹۰۰ تن گوشت گوسفندی منجمد و ۱۳ هزار تن گوشت گوساله منجمد برای استان تهران ذخیره سازی شده ضمن این که مصرف روزانه گوشت قرمز در این استان بین ۸۰۰ تا هزار تن است.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران همینطور ضمن اشاره به این که کشتار دام در ۱۱ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده، اظهار داشت: در ۱۱ ماهه سال جاری ۳۶ میلیون کیلوگرم دام سبک و بیشتر از ۳۸ میلیون کیلوگرم دام سنگین در کشور کشتار شده ضمن این که یکی از علل افزایش کشتار بحث خشکسالی بوده که دامداران را ترغیب به این کار کرده است.
وی ضمن اشاره به این که تمام فرآورده های وارداتی به کشور طی نظارت های شدید بهداشتی وارد می شود، اضافه کرد: اخیراً مباحثی در خصوص واردات مرغ های مبتلا به سالمونلا مطرح شده که در این حوزه باید بگویم حدود هفت کانتینر مرغ با این مشکل مواجه بود و در رصد و پایشی که انجام شد، به این مساله پی بردیم و این مرغ ها عودت داده شد.
حبیبی ضمن اشاره به این که ۶۲ کانتینر تخم مرغ هم وارد کشور شده بود، عنوان کرد: از این میزان دو کانتینر معدوم، شش کانتینر عودت داده شده و دو کانتینر هم درحال معدوم سازی است و این مساله نشان داده است که سلامت محصولات وارداتی تا چه اندازه برای ما اهمیت دارد.
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود درباره شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور خاطرنشان کرد: سال جاری نخستین سالی بود که هیچ کانون آلوده ای در تهران نداشتیم و فقط یک مورد مرغ آلوده در این استان مشاهده شد که یک مرغ بومی در یکی از آپارتمان های منطقه شوش بود که بلافاصله همکاران ما به این منطقه رجوع و مرغ آلوده را معدوم کردند.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که مردم می توانند موارد در ارتباط با سلامت محصولات دامی را با اداره کل دامپزشکی استان تهران مطرح کنند، تصریح کرد: در صورتیکه هموطنان با مشکلی در این حوزه مواجه گشتند می توانند با شماره ۱۵۱۲ و یا شماره های ۴۴۷۸۷۵۴۲-۴ یا ۶۶۵۹۱۰۰۴-۵ در بین بگذارند.

1400/12/19
14:43:43
5.0 / 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
گل چرم