دبیر انجمن نوردكاران فولاد خواستار شد

سرنوشت بازار فولاد را به کشورهای CIS گره نزنید

سرنوشت بازار فولاد را به کشورهای CIS گره نزنید

گل چرم: دبیر انجمن نورد کاران فولادی ایران خواهان حذف مبنا قرار گرفتن قیمت فولاد کشورهای CIS در بورس کالا و تعیین قیمت پایه برمبنای قیمت تمام شدهِ فولاد در داخل، لحاظ هزینه ها در پایین دست زنجیره فولاد، متعادل شدن حاشیه سود در زنجیره فولاد و گرفتن یارانه انرژی پرداختی دولت از صادرکنندگان شد.


اباذر براری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به التهاب های هفته اخیر بورس کالا و افزایش قیمت فولاد در بازارهای داخلی اظهار نمود: خوشبختانه تولید فولاد خام در کشور بیش از میزان نیاز داخل بوده و با افزایش میزان عرضه در بورس کالا، علاوه بر این که واحدهای نوردی کشور می توانند با ظرفیت بیشتر مبادرت به تولید کنند، هزینه های تولید نیز کاهش خواهد یافت. ضمن این که با عنایت به شرایطی که در منطقه وجود دارد، از ظرفیت صادراتی جدید نیز می توان بهترین استفاده را کرد.
دبیر انجمن نوردکاران فولادی ایران تصریح کرد: هم اکنون صادرات مواد خام جذابیت بیشتری دارد؛ چونکه از یک سو شمش فولاد را با قیمت های پایین تر از جهانی صادر می کنند و از طرفی نسبت به محصولات فولادی در بازارهای جهانی با قیمت های بیشتری فروخته می شود. البته بالا بودن سطح قیمت مواداولیه نسبت به محصولات فولادی، ناشی از روش های فروش متفاوت می باشد. فروش مواداولیه صادراتی با لحاظ هزینه حمل و تحویل بر روی عرشه کشتی است. میزان یارانه ای که دولت به این بخش اختصاص می دهد نیز بی تاثیر نیست.
وی اضافه کرد: بر این اساس برای متعادل شدن روند صادرات پیشنهاد می شود در زمان صادرات زنجیره فولاد یا سایر صنایع انرژی بر نظیر مس و آلومینیوم، دولت میزان یارانه مختص هر بخش را از همان بخش گرفتن کنند؛ بدین ترتیب دیگر دولت متهم به پرداخت یارانه به کشورهای همسایه نیز نخواهد بود؛ چونکه هم اکنون واحدهایی که میزان یارانه بیشتری دریافت می کنند، قدرت چانه زنی بیشتری در بازارهای جهانی دارند و اجازه صادرات به سمت ارزش افزوده بیشتر را نمی دهند.

توزیع حاشیه سود و ایجاد توازن و تعادل در زنجیره فولاد
برابری ضمن ابراز امیدواری نسبت به حمایت دولت در تحقق این امر مهم، خاطرنشان کرد: در بازارهای جهانی مواداولیه همیشه طرفدار بیشتری داشته و اغلب کشورهای دارای تکنولوژی تولید در پایین دست، کوشش می کنند تا در وهله اول بازار داخلی را متنفع کرده و سپس مازاد را راهی بازارهای صادراتی کنند. در ایران نیز با عنایت به ظرفیت واحدهای نوردی که در کشور ایجاد شده، امید آن می رود تا با عرضه شمش فولاد در بورس کالا، در صورت عدم تقاضای بازار داخلی این ماده اولیه صادر شود تا واحدهای پایین دستی نیز بتوانند از این موقعیت صادرات بهره مند شوند و تمرکز صادرات به سمت ارزش افزوده بیشتر حرکت داشته باشد.
دبیر انجمن نورد کاران فولادی ایران افزود: با عنایت به نگاه وزیر صمت به صنعت فولاد، از گران فروشی در این عرصه ممانعت به عمل آمده است. همین طور با عنایت به تحولات منطقه و اعلام روسیه در خصوص پیشگیری از صادرات کامودیتی ها، فرصت بسیار مناسبی برای واحدهای تولیدکننده فولاد در پایین دست است که محصولات فولادی را با ارزش افزوده بیشتر صادر کنند؛ اما برای سود بردن از این موقعیت بدست آمده نقش دولت بسیار مهم می باشد. از یک سو قیمت ها در بازار داخل کنترل خواهند شد و التهابی همچون آنچه که در هفته گذشته به وجود آمد، را شاهد نباشیم. از طرفی نیز از بازارهای صادراتی بهره مند شویم.

فروکش کردن التهاب بازار با عرضه مواداولیه
این عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی تصریح کرد: انجمن نوردکاران فولادی ضمن اعلام آمادگی برای طرح های حمایتی دولت در جهت کنترل قیمت ها پیشنهاد می دهد که با عنایت به این که ظرفیت تولید شمش فولاد امسال از مرز حدود ۳۰ میلیون تن عبور کرده است، میزان عرضه این محصول بعنوان ماده اولیه میلگرد و تیرآهن که ارتباط مستقیم با ساختمان سازی دارد؛ در بورس کالا افزایش یابد. طبق آمارهای بورس کالا از آغاز امسال تا نیمه اسفند ماه، قریب به چهار میلیون تن شمش فولادی در بورس کالا عرضه شده که با عنایت به تولید ۳۰ میلیون تنی رقم بسیار ناچیزی است.
وی در قسمتی دیگر از صحبت های خود تصریح کرد: دیگر موضوعی که بعد از به وجود آمدن التهابات در منطقه CIS به اطلاع وزارت صمت رسانده و درخواست اصلاح آنرا داشتیم، گره نزدن قیمت های داخلی به قیمت کشورهای CIS در وضعیت فعلی و اصلاح قیمت گذاری در بورس کالا برمبنای قیمت تمام شده در پایین دست زنجیره با حفظ تناسب حاشیه سود منطقی هستیم.
وی ادامه داد: انجمن نوردکاران فولادی ایران در این رابطه در نامه خود خطاب به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهان حذف مبنای قیمت گذاری برمبنای CIS در وضعیت پر التهاب فعلی است؛ چونکه معتقدیم تدوام این امر سبب گرانی خواهد شد. کما این که در معاملات هفته گذشته بورس کالا انتظار افزایش قیمت موجب جهش قیمتی شده و امید آن می رود مسئولان با در نظر گرفتن ضرایب قیمتی که در گذشته در وزارت صمت تایید شده و با لحاظ نرخ تورم و بهره مندی از نظرات تشکل های در رابطه با زنجیره فولاد، به ضرایب منطقی رسیده و مانع افزایش قیمت مواداولیه فولاد و انعکاس آن در پایین دست شوند.
منبع:

1400/12/22
20:06:24
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گل چرم