گزارش گل چرم؛

غفلت مسئولان و جولان گرانی ها

غفلت مسئولان و جولان گرانی ها

گل چرم: قیمت تخم مرغ که طی هفته های اخیر روند افزایشی گرفته بود در سایه غفلت مسئولان مربوطه در بعضی منطقه های تهران تا شانه ای ۷۰ هزار تومان هم رسیده است.


به گزارش گل چرم به نقل از مهر، قیمت تخم مرغ که طی هفته های اخیر روند افزایشی گرفته بود در سایه غفلت مسئولان مربوطه در بعضی منطقه های تهران تا شانه ای ۷۰ هزار تومان هم رسیده است. گزارش های میدانی خبرنگار مهر نشان میدهد قیمت هر شانه تخم مرغ در سطح شهر بین ۵۷ تا ۷۰ هزار تومان متغیر است. براین اساس قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۴۳ هزار تومان است. قبل از این وقتی که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۵۵ هزار تومان رسیده بود وزارت جهاد کشاورزی آنرا غیرقانونی اعلام و عنوان کرده بود که با متخلفان به جد برخورد می شود در همین زمینه ابراهیم زارع، مدیر کل دفتر تجاری داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به این مساله گفته بود که قیمت مصوب تخم مرغ هیچ تغییری نکرده و عرضه این کالا در تمام مراکز عرضه باید به نرخ مصوب باشد بدین سبب تخم مرغ دولتی و غیر دولتی نداریم.وزارت جهاد: تخم مرغ به اندازه کافی وجود داردوی با اعلان اینکه تخم مرغ به اندازه کافی در کشور وجود دارد، افزوده بود: حتی ما با مازاد تخم مرغ در داخل مواجه هستیم و برای جلوگیری از سقوط قیمت این کالا، پیش بینی هایی برای صادرات انجام شده است. این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه قیمت جهانی نهاده ها نیز بالا رفته اما با وجود این مساله دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات پروتئینی مبادرت به افزایش نرخ نهاده های دامی نکرده است، اظهار داشته بود: بدین سبب فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ مصوب، تخلف است و ما این مساله را به واحد بازرسی وزارت جهاد کشاورزی اطلاع می دهیم و با متخلفان به جد برخورد می شود.مصرف تخم مرغ ۵۰۰ تن افزایش یافتهمچنین روز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ به شانه ای ۵۵ هزار تومان اظهار داشت: تولید روزانه تخم مرغ در کشور سه هزار و ۲۰۰ تن است و هم اکنون ۸۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار در کشور داریم که این با نیاز داخل کاملاً هماهنگ است.
وی با اشاره به این که افزایش قیمت سایر اقلام پروتئینی منجر به رشد تقاضا برای تخم مرغ شده است، اشاره کرد: در این راستا مصرف تخم مرغ از حدود دو هزار و ۷۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ تن در روز به سه هزار و ۲۰۰ تن رسیده که باوجود این مسئله بواسطه تولید خوبی که انجام شده، ما توانستیم این ۵۰۰ تن را پوشش دهیم و کمبودی در بازار وجود نداشته باشد.
این مقام مسئول با اشاره به این که پیش بینی می شد از ۲۲ اسفندماه با مازاد تخم مرغ در کشور مواجه باشیم، اشاره کرد: به همین جهت ما درحال برنامه ریزی برای خرید حمایتی و یا صادرات این محصول بودیم اما بواسطه مباحثی که در حوزه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان شد اتفاقات پیش بینی نشده ای در بازار رخ داد.
تخم مرغ ها احتکار شد؟
سالمی توضیح داد: بر این اساس چون تولید کنندگان تصور می کردند سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می شود تخم مرغ های تولیدی را در انبارها ذخیره کردند تا بتوانند با قیمت های بالاتر بفروشند.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران افزود: تخم مرغ برعکس مرغ حدود یک ماه قابلیت نگهداری و ذخیره سازی دارد.
وی افزود: با این وجود بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حداقل تا اختتام ماه مبارک رمضان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی ادامه دارد و تصمیم گیری درباره حذف آن به پس از ماه مبارک موکول می شود.
سالمی تاکید کرد: در همین راستا ما برای جبران کمبود در بازار روزانه صد تا ۱۵۰ تن تخم مرغ در استان تهران توزیع می نماییم و مصرف روزانه این استان، رقمی بین ۵۴۰ تا ۵۵۰ تن است. مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران با اشاره به این که از روز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه به سبب اتمام فعالیت کارخانجات و مراکز شیرینی پزی و شیرینی فروشی تقاضا برای تخم مرغ به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: از ۳۲۰۰ تن تخم مرغی که روزانه در کشور مصرف می شود حدود ۵۰۰ تن آن مربوط به صنایع است که با اتمام فعالیت آنان، تقاضا نیز افت می کند و قیمت کاسته می شود. بدین سبب این وعده را به مردم می دهیم تا پیش از شروع سال نو، قیمت تخم مرغ کاهش پیدا می کند و به نرخ مصوب می رسد.پیش بینی وزارت جهاد معکوس از آب درآمد!با این حال نه فقط پیش بینی های مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درست از آب درنیامده و قیمت تخم مرغ کاهش نیافته است بلکه با شیب عجیبی به روند صعودی خود ادامه می دهد و با توجه به این که در آستانه شب عید هستیم و چیزی هم تا ماه مبارک رمضان نمانده این روند می تواند نگران کننده باشد و لازم است که مسئولان هر چه سریع تر تدابیر لازم را برای کنترل وضعیت بازار این محصول در نظر بگیرند.

1400/12/28
14:41:53
5.0 / 5
299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم