نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در بهمن ۱۴۰۰

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در بهمن ۱۴۰۰

آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در بهمن ماه سال 1400 بین حدود 21.8 تا 107.6 درصد بالا رفته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به دو نوع برنج ایرانی و شکر بوده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در بهمن ماه مربوط به انواع برنج ایرانی است، بطوریکه قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک با ۱۰۷.۶ و ۱۰۶.۷ درصد افزایش، از حدود ۳۳ هزار تومان در بهمن ماه سال ۱۳۹۹، به ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان رسیده است.
بطور کلی در سال ۱۴۰۰ جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود و مدیرعامل شرکت تجاری دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و لطمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی آگاهی داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. در نهایت دوره ممنوعیت فصلی که هر سال از شروع مردادماه شروع و تا آذر ماه ادامه دارد، سال قبل ممنوعیت زودتر از سالهای قبل، یعنی از اول آذر برداشته شد.
تغییرات قیمت برنج خارجی
قیمت برنج پاکستانی نیز در همین ماه ۲۳.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبلش بالا رفته و از حدود ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان به حدود ۳۰ هزار تومان در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ رسیده است. اما قیمت برنج تایلندی با کاهش جزئی ۰.۵ درصد در این یک سال به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
در این میان شکر در رتبه سوم افزایش قیمت پس از دو نوع برنج ایرانی قرار دارد که قیمت آن ۷۶.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ بالا رفته است؛ بطوریکه قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۹۵۰۰ تومان در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ به حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه سال ۱۴۰۰ رسیده است.
معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل سال ۱۴۰۰ علت افزایش قیمت شکر را رو به پایان بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان کرده و گفته بود با عنایت به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
افزایش ۳۴ درصدی قیمت مرغ
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در بهمن ماه با افزایش ۳۴ درصدی به نزدیک ۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبلش حدود ۲۲ هزار تومان بوده است.
نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در فروردین سال قبل ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد، اما در اوایل آذر با افزایش مجدد به ۳۱ هزار تومان تغییر نمود.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۳۹.۱ و ۲۱.۸ درصد افزایش در بهمن سال قبل به حدود ۱۴۲ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۱۰۲ و ۱۱۶ هزار تومان بوده است. بر این اساس، کمترین کاهش قیمت در بهمن ماه سال قبل نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان میدهد قیمت همه اقلام یاد شده، به جز گوشت مرغ تازه با کاهش ۰.۵ درصدی، در بهمن ماه سال قبل نسبت به ماه قبلش بین ۰.۸ درصد (برنج تایلندی) تا ۱۷.۵ درصد (برنج هاشمی) بالا رفته است.1401/01/10
12:19:58
5.0 / 5
258
تگهای خبر: تولید , كالا , كشاورزی , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم