عضو هیئت مدیره انجمن تولیدكنندگان اسباب بازی مطرح كرد

80 درصد تولید اسباب بازی جهان در چین

80 درصد تولید اسباب بازی جهان در چین

به گزارش گل چرم عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی با اعلان اینکه 80 درصد تولید اسباب بازی جهان در چین است و می توان با همکاری با شرکت های چینی به هاب منطقه ای تولید اسباب بازی تبدیل شد، اظهار داشت: با تهیه یک برنامه 10 ساله می توان بازار اسباب بازی منطقه را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار داد. چونکه در کشورهای اطراف به جز ترکیه هیچ کدام تولیدکننده اسباب بازی نیستند.


حامد تاملی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ۱۵ تا ۲۵ درصد بازار اسباب بازی در اختیار کالای ایرانی است، اظهار نمود: البته آمار دقیقی در این حوزه وجود ندارد. درصد زیادی از کالاهای وارداتی نیز بصورت قاچاق به کشور وارد می شود.
وی ضمن اشاره به ممنوعیت واردات اسباب بازی در سال های اخیر به علت محدودیت های ارزی، اظهار داشت: ازاین رو اگر هم واردات قانونی صورت گیرد به اسم اسباب بازی نیست و چیز دیگری اظهار می شود.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی درباره مصرف اسباب بازی پارسال نیز اظهار داشت: در کنار مشکلات معیشتی، قیمت اسباب بازی نیز افزایش داشته و شاهد کاهش فروش هستیم. توزیع کنندگان هم معتقدند تعداد سفارش کم شده، اما با عنایت به افزایش قیمت ریالی تغییر چندانی نداشته است. در این شرایط سرانه مصرف هم تغییر جدی نمی کند، اما این دلیل بر این نیست که تعداد نفراتی که اسباب بازی میخرند ثابت مانده باشد، چونکه مشاهدات حاکی از کاهش در این حوزه است.
تاملی در ادامه درباره صادرات نیز اظهار نمود: صادرات اسباب بازی در پی جهش اول نرخ ارز افزایش داشت، اما جهش های بعدی تاثیر چندانی نداشت. بطور کلی به علت مشکلات ناشی از تحریم و ریسک بالای انتقال پول، تولید کنندگان خیلی به سمت صادرات نمی روند.
البته به قول وی هم اکنون تعداد قابل توجهی از تولید کنندگان بزرگ درحال طراحی برنامه های صادراتی خود هستند، اما ضعفی که در این حوزه وجود دارد، نبود شرکتهای مدیریتی در حوزه صادرات اسباب بازی است. در این شرایط بازرگانان بطور موردی اسباب بازی صادر می کنند و فعالان اقتصادی بطور اختصاصی در این عرصه نیستند. تولیدکنندگان نیز به علت دغدغه های فراوان، بخصوص در حوزه تامین مواد اولیه، زیاد وارد حوزه بازرگانی نمی شوند.
کشورهای هدف صادرات اسباب بازی
تاملی کشورهای همسایه، سی آی اس و آسیای میانه را هدف های اصلی صادرات عنوان نمود و اظهار داشت که تعداد اندکی از مجموعه ها به اروپا هم صادرات داشته اند.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید و صادرات در کشور وجود دارد، اظهار نمود: در حوزه طراحی پیشرفت های خوبی اتفاق افتاده و بخصوص در حوزه بازی های فکری و رومیزی که هم اکنون توسط ایرانیان طراحی می شود.
مصرف اسباب بازی در ایران چقدر است؟
به قول وی بر مبنای آمار انتشار یافته از طرف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۸ واردات اسباب بازی حدود ۳۵ میلیون دلار سال ۱۳۹۷ حدود ۳۷ میلیون دلار سال ۱۳۹۶ معادل ۱۲۵ میلیون دلار و سال ۱۳۹۵ حدود ۸۷ میلیون دلار بوده است. بر مبنای کشفیات بازار مصرف هم بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده شده است که از دید صنعت این رقم اشتباه و مصرف اسباب بازی در کشور کمتر از یک سوم این رقم است.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی افزود: بر مبنای نتایج یک کار پژوهشی در سال ۱۳۹۷ مصرف اسباب بازی ۷۰۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شد که بر این اساس سرانه مصرف معادل سالانه حداکثر ۲۰ دلار برای هر ایرانی زیر ۱۴ سال حساب می شد. البته جامعه آماری این پژوهش مراکز استان ها بود و روستاهای کوچک بررسی نشده بود. این در شرایطی است که با بررسی روستاهای کوچک، آمار مصرف کمتر خواهد شد. چونکه خیلی از روستاییان اسباب بازی نمی خرند و حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور را نیز روستاییان می سازند. بنابراین تخمین انجمن سرانه مصرف اسباب بازی در ایران ۱۰ تا ۱۵ دلار است. البته میانگین جهانی سرانه اسباب بازی ۷۵ دلار و سرانه مصرف در کشورهای پیشرو مثل استرالیا، آمریکا و انگلیس حدود ۵۰۰ دلار است.
به قول تاملی ایران یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهد، ازاین رو می توان اینطور استدلال کرد که از ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی اسباب بازی در دنیا حداقل یک درصد را داشته باشد که معادل یک میلیارد دلار است. ازاین رو مصرف می تواند ۳ تا ۴ برابر شود.
وی با اشاره به اینکه این برآورد مصرف با تخمین ستاد مبارزه با قاچاق همخوانی ندارد، اظهار نمود: کشفیات اسباب بازی قاچاق در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ نیز معادل ۱۲۴ میلیاردریال اسباب بازی ساده (غیر الکترونیک) و ۳۴۱ میلیاردریال اسباب بازی الکترونیکی است. در مجموع ۴۶.۵ میلیارد تومان اسباب بازی قاچاق در هشت ماهه سال قبل کشف شده است.
تولید اسباب بازی الکترونیک صرفه اقتصادی ندارد
تاملی درباره تولید اسباب بازی های الکترونیک در کشور اظهار داشت: تولید این نوع اسباب بازی ها در کشور خیلی محدود است و در نهایت کیت الکترونیکی و آرمیچر آنها وارد می شود. ماشین های الکترونیکی، شارژی و کنترلی هیچکدام در ایران تولید نمی گردد و اگر هم باشد درصد خیلی خیلی کمی دارد. چون تولید قطعات این اسباب بازی ها در کشور به صرفه نیست و واردات محصول نهایی در این بخش هم به صرفه تر و ساده تر از واردات قطعات و تولید داخل است. همین طور اسباب بازی های واردتی ۱۰۰ تا ۴۰۰ درصد سود آوری اما داخلی ها، بخصوص بازی های فکری، ۲۵ تا ۴۰ درصد سودآوری دارد.
وضعیت خوب طراحی بازی های فکری
وی با اشاره به اینکه به علت نیاز پایین تولید بازی فکری به سرمایه اولیه، تولید کنندگان زیادی به این بخش جذب شده اند، اظهار نمود: چون هزینه های سرمایه در این بخش کمتر از بیشتر هم به سمت طراحی حرکت کردند اما در حوزه عروسک، ماشین و غیره هزینه تولید بالاست و برای ماهش هزینه قالب و تحقیقات بازار، طراحی هم کمتر است و در موارد زیادی کپی برداری می شود.
تاملی در ادامه دغدغه تولیدکنندگان اسباب بازی را نگاه غیرفرهنگی حاکمیت به این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: در بحث های حمایتی، این صنعت در کنار لوازم خانگی و سایر صنایع قرار می گیرد. این در شرایطی است که بخش های فرهنگی مثل کتاب مالیات پرداخت نمی کنند. اسباب بازی نخستین کالای فرهنگی است که کودک با آن مواجه می شود و در رشد و شخصیت سازی کودک موثر است. همین طور با اسباب بازی می توان محتوای فرهنگی صادر کرد.
حمایت کنید تا هاب منطقه شویم
ایشان در ادامه حذف مالیات و عوارض صادراتی را همچون حمایت های لازم از صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: با تهیه یک برنامه ۱۰ ساله می توان بازار اسباب بازی منطقه را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار داد. چونکه در کشورهای اطراف به جز ترکیه هیچ کدام تولیدکننده اسباب بازی نیستند و تولیدکنندگان ایرانی به ترکیه هم صادرات دارند.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی نیروی انسانی ارزان مواد اولیه در دسترس همچون محصولات پلیمری را مزیت های رقابتی در این عرصه عنوان نمود و اظهار داشت: حتی می توان با همکاری با شرکتهای چینی به هاب منطقه ای تولید اسباب بازی تبدیل شویم. هم اکنون ۸۰ درصد تولید اسباب بازی در چین انجام می شود. رسیدن به این اهداف به حمایت های ابتدایی مثل تامین سرمایه و حذف برخی عوارض نیاز دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت صادرات، اظهار داشت: نمی توان رقم دقیقی در این حوزه اعلام کرد، اما بر مبنای آمارهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۵ میلیون دلار اسباب بازی بطور قانونی از ایران صادر شده، اما ظرفیت خیلی بیشتر از این رقم است.
منبع:

1401/01/16
09:54:13
5.0 / 5
460
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم