فائو گزارش داد؛

افزایش شدید قیمت محصولات کشاورزی در سرتاسر جهان

افزایش شدید قیمت محصولات کشاورزی در سرتاسر جهان

به گزارش گل چرم فائو اعلام نمود قیمت مواد غذایی و محصولات کشاوزی همچون گندم، ذرت و روغن در ماه مارس به طرز بی سابقه ای افزایش پیدا کرده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) امروز گزارش داد، قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس جهش قابل توجهی داشت و به بالاترین سطح خود رسید، این سازمان دلیل این افزایش قیمت را جنگ اوکراین دانسته و گفته این جنگ شوک هایی زیادی را در بازارهای غلات و روغن بوجود آورده است.
شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه مارس به صورت متوسط ۱۵۹.۳ واحد بود که ۱۲.۶ درصد نسبت به بالاترین سطح قیمتی (ماه فوریه سال ۱۹۹۰) افزایش داشت، این در شرایطی است که آخرین سطح این شاخص ۳۳.۶ درصد بیشتر از مارس ۲۰۲۱ بود.
شاخص قیمت غلات فائو در ماه مارس ۱۷.۱ درصد بیشتر از ماه فوریه بود که این امر ناشی از افزایش شدید قیمت گندم و تمام غلات متأثر از نتیجه جنگ در اوکراین بود.
روسیه و اوکراین در مجموع به ترتیب حدود ۳۰ درصد و ۲۰ درصد از صادرات جهانی گندم و ذرت را در سه سال قبل به خود اختصاص داده اند. قیمت جهانی گندم در طول این ماه ۱۹.۷ درصد افزوده شد و به نظر می آید به علت نگرانی ها به وجود آمده برای برداشت محصول از مزارع آمریکا این امر تشدید شود.
در همین حال، قیمت ذرت نسبت به ماه قبل ۱۹.۱ درصد افزوده شد و در کنار آن جو و ذرت خوشه ای (سورگوم) هم افزایش قیمت زیادی را تجربه کردند؛ با این وجود قیمت برنج در بیشتر کشورها تغییر خاصی نداشته و است و سال جاری هم ۱۰ درصد پایین تر از قیمت های سال قبل به فروش می رسد.
شاخص قیمت روغن نباتی هم ۲۳.۲ درصد افزوده شد که این امر ناشی از افزایش قیمت روغن آفتابگردان است که اوکراین صادرکننده اصلی آن در جهان است. قیمت روغن نخل، سویا و کلزا هم در نتیجه افزایش قیمت روغن آفتابگردان و افزایش قیمت نفت خام و افزایش قیمت روغن سویا به علت نگرانی از کاهش صادرات آمریکای جنوبی، به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرد.
شاخص قیمت شکر نسبت به فوریه ۶.۷ درصد افزوده شد و کاهش های اخیر قیمتی خویش را جبران کرد و بیشتر از ۲۰ درصد از قیمت ماه مارس ۲۰۲۱ خود رسید. قیمت های بالای نفت خام عامل محرک، همراه با افزایش ارزش پول برزیل (رئال) و چشم انداز تولید مطلوب بود.
شاخص قیمت گوشت در ماه مارس ۴.۸ درصد افزوده شد و به بالاترین حد خود رسید که دلیل این امر به افزایش قیمت گوشت خوک در ارتباط با کمبود خوک های کشتارگاهی در اروپای غربی بود. قیمت های بین المللی طیور هم همزمان با کاهش عرضه از جانب کشورهای صادرکننده اصلی بعد از شیوع آنفولانزای مرغی افزایش پیدا کرد.
شاخص قیمت لبنیات ۲.۶ درصد افزوده شد که این امر نشان دهنده رشد ۲۳.۶ درصدی نسبت به مارس ۲۰۲۱ بود، چونکه تقاضای واردات برای تحویل فوری و بلندمدت بخصوص در بازارهای آسیایی، قیمت های کره و شیرخشک را به شدت افزایش داده است.


منبع:

1401/01/20
12:49:23
5.0 / 5
228
تگهای خبر: بازار , تجربه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گل چرم