رئیس بنیاد ملی گندمكاران كشور خبرداد؛

خرید ۷۵۰۰تن گندم در آذربایجان شرقی از آغاز سالجاری

خرید ۷۵۰۰تن گندم در آذربایجان شرقی از آغاز سالجاری

رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور از خرید ۷۵۰۰تن گندم در آذربایجان شرقی از آغاز سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: قیمت گندم برای صنف و صنعت کیلویی ۱۲ هزار تومان تعیین شده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، عطاء الله هاشمی در نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد قیمت گذاری گندم صنف و صنعت هاشمی اظهار داشت: یک میلیون و ۸۰۰ تا دو میلیون تن مصرف گندم در این صنف سالانه داریم که صرف کارخانه های ماکارونی و سایر صنایع می شود اما به این حد از گندم در صنف و صنعت نیاز نداریم و به سبب تفاوت قیمت و رانتی که وجود دارد آمار بالاست.
وی با اعلان اینکه یکی از اساسی ترین محصولات راهبردی در کشور گندم است که مقدار زیادی از امنیت غذایی ما را تأمین می کند افزود: گندم در کشور ما دو کاربرد دارد یکی برای نان و دیگری صنف و صنعت است که در مورد نانِ مردم دولت و حاکمیت ترتیبی اتخاذ نموده اند که در تهیه نان فشار بیشتری به مردم وارد نشود و مردم به دردسر نیفتند.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور اشاره کرد: در مورد کیفیت نان هم متأسفانه ۱۵ تا ۲۵ درصد ضایعات نان است که باید تدابیری اندیشیده شود تا گندمی که با این سختی کشت می شود، صرف ضایعات نشود.
وی در مورد گندم صنف و صنعت هم اظهار داشت: یک میلیون و ۸۰۰ تا دو میلیون تن مصرف گندم در این صنف سالانه داریم که صرف کارخانه های ماکارونی و سایر صنایع می شود اما اعتقاد من این است که به این حد از گندم در صنف و صنعت نیاز نداریم و به سبب تفاوت قیمت و رانتی که وجود دارد آمار بالاست و تفاوت قیمت سبب افزایش تقاضا شده است.
هاشمی افزود: متأسفانه دولتها این جسارت را نداشتند که در واقعی سازی قیمت گندم صنف و صنعت به میدان بیایند و هر ساله این کار را به سال بعد موکول می کردند؛ حتی در سال قبل قرار بود این اتفاق رخ دهد اما رخ نداد که نهایتا این کار به سال ۱۴۰۱ موکول شد.
وی با اشاره به این که کارخانجات اعلام آمادگی کرده و این نیاز کشور هم این بود، اظهار داشت: در جلسه ای تشکیل شد قرار شد در سالجاری گندم کیلویی ۱۲ هزار تومان به صنف و صنعت داده شود و کارخانجات دیگر گندم یارانه داری دریافت نخواهند کرد.
وی اضافه کرد: نرخ آرد ۱۸ درصد سبوس گیری شده به ازای هر کیلو ۱۵۷۰۰ تومان، آرد ۲۱ درصد سبوس گیری شده ۱۶، ۰۰۰ تومان و آرد ۲۷ درصد سبوس گیری شده ۱۶، ۹۰۰ تومان تعیین شد.
رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور افزود: از طرف دیگر مصوب شده از سال ۱۴۰۲ حتی گندمی به این قیمت هم به کارخانجات داده نشود تا کارخانجات کشت قراردادی با کشاورز داشته باشند و برپایه توافق با کشاورز گندم را بخرند.
وی با اشاره به مشکلات کشاورزان عنوان کرد: یکی از مسائلی که مورد نارضایتی کشاورزان بود عدم دخالت کشاورزان در قیمت گذاری بود که هم از نظر قانونی و هم از نظر شرعی غلط بود که با تشکیل شورای قیمت گذاری ۶ نفر از ۹ نفر از اعضای این شورا از تشکل های بخش کشاورزی هستند که قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ مورد استقبال آنها بود.
هاشمی در مورد میزان گندم خریداری شده از کشاورزان هم توضیح داد: در سالجاری در استان ما ۷۵۰۰ تن گندم خریداری شده در صورتیکه برای فصل برداشت یک فرصت دو ماهه داریم که یعنی این مقدار از گندم سال قبل است کل گندم خریداری شده در کشور ۴۵۰ هزار تن است که خوشبختانه قیمت به روز پرداخت می شود.
وی با اشاره به مبحث صادرات و جنگ روسیه و اوکراین و احتمال کمبود گندم گفت: مبحث صادرات تا زمانیکه نیاز داخلی وجود دارد اجازه داده نخواهد شد و فقط صادرات گذر موقت توسط کارخانجات انجام می شود در مورد نگرانی از کمبود گندم هم سال قبل در بازار جهانی استرسی داشتیم چونکه برخی کشورها غلات را از قبل خریداری نموده بودند و سال جاری هم به خاطر جنگ اوکراین این استرس وجود دارد.
هاشمی در مورد میزان نیاز کشور به واردات گندم اظهار داشت: نیاز وارداتی ما متغیر است و تناژ ثابتی نداریم به صورت مثال در سال ۹۳ تا ۹۸ به خوداتکایی نسبی رسیده بودیم و در بعضی سال ها واردات قطع شد یا خیلی کم بود که این مسئله هم در ارتباط با ترسالی و خشکسالی است.
رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور با اعلان اینکه بحث واقعی سازی قیمت هم در سطح زیرکشت و هم در مدیریت افزایش بهره وری تاثیر مستقیم و آشکاری دارد، اظهار داشت: واقعی کردن قیمت بر مبنای تورم موجود یکی از اساسی ترین اهرم ها است که می تواند ما را در مورد افزایش تولید جلو ببرد.

1401/02/10
12:19:01
5.0 / 5
444
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
گل چرم