در گفت وگو با گل چرم عنوان شد؛

پیشبینی برداشت ۲۰۰هزارتن گندم در اصفهان

پیشبینی برداشت ۲۰۰هزارتن گندم در اصفهان

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اظهار داشت: پیشبینی می نماییم از ۴۶ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم امسال نزدیک به ۲۰۰ هزار تن محصول برداشت شود.پیمان فیروزنیا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پاییز سال قبل ۳۹ هزار هکتار از اراضی سراسر استان زیر کشت گندم آبی رفت، عنوان کرد: در سطحی حدود ۲۵ هزار هکتار هم گندم دیم کشت شد.
وی ضمن اشاره به این که کشت دیم گندم به صورت عمده در شهرستان های غرب استان اصفهان انجام می شود، اضافه کرد: متأسفانه بارندگی ها بخصوص در بهار سال جاری وضعیت مناسبی نداشت و کاهش بارندگی سبب افت عملکرد اراضی دیم و خسارت خشکی به این مزارع می شود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه در بازگشایی زاینده رود در بهمن ماه سال قبل بذر و کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان تأمین شد، افزود: به دنبال این بازگشایی در سطح حدود هشت هزار هکتار از اراضی شرق اصفهان گندم، ۱۵۰۰ هکتار جو و ۲ هزار هکتار گلرنگ کشت شد.
فیروزنیا تصریح کرد: سال زراعی کنونی ۴۶ هزار هکتار در مجموع سطح زیر کشت بهنگام و تأخیری گندم استان اصفهان بوده است که در مناطق گرمسیری استان حالا برداشت محصول شروع شده است.
وی با اشاره به اینکه تابحال بیشتر از ۲۵۰۰ تن گندم تحویل به مراکز دولتی شده، اظهار داشت: امید است روند تحویل محصول مناسب باشد و از ۲۰۰ هزار تن گندمی که پیشبینی کردیم سال جاری از اراضی استان برداشت شود دستکم حدود ۶۰ درصد آن به دولت تحویل شود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ضمن اشاره به این که وضعیت اراضی گندم دیم مناسب نمی باشد، اظهار داشت: با عنایت به این که کشت دیم ۱۰۰ درصد وابسته به بارندگی است احتمال خسارت در این اراضی بیشتر است.
فیروزنیا تصریح کرد: پیشبینی می نماییم حدود ۳۰ درصد از این سطح زیر کشت دیم حذف شود یا عملکرد آن برای برداشت مناسب نباشد و مابقی در حد ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو در هکتار عملکرد گندم دیم استان باشد.
کشت جو در ۶۰ هزار هکتار از اراضی استان اصفهان
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه سال زراعی کنونی در سطحی نزدیک به ۵۵ هزار هکتار جو آبی و پنج هزار هکتار جو دیم کشت شده است، اضافه کرد: با عنایت به اقدامات سالهای اخیر استان برای کشت جو قصیل که نیاز آبی کمی دارد، کشت این محصول هم جزو برنامه های ما بوده که جایگزین ذرت علوفه ای شود.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به هشت هزار هکتار از اراضی زیر کشت جو در استان سال جاری جوی قصیل است، افزود: طبق پیشبینی بین ۳۵ تا ۴۰ تن در هکتار محصول جو به سیلو می رود و از ۴۷ هزار هکتار اراضی زیر کشت جو دانه برداشت می شود که متوسط عملکرد نزدیک به چهار تن در هکتار پیشبینی می شود.
پیش بینی برداشت حدود ۶۰۰ تن دانه روغنی کلزا
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ضمن اشاره به کشت دانه روغنی کلزا در سطح ۳۰۰ هکتار از اراضی استان، اظهار داشت: کلزا بخصوص در شاهین شهر و گلپایگان، فریدن و لنجان کشت می شود و پیشبینی می نماییم ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن دانه کلزا در این اراضی تولید شود.
وی افزود: برای تحویل دانه کلزا با کارخانه روغن گلبهار هماهنگی شده ضمن این که مرکز خریدی هم توسط سازمان تعاون روستایی فعال شده که دانه تولیدی کلزا را با قیمت هر کیلوگرم ۲۳ هزار تومان از کشاورز خریداری می کند.

فیروزنیا با اشاره به اینکه دانه روغنی و گل گیاه گلرنگ برای کشاورزان درآمدزاست، اظهار داشت: بازگشایی رودخانه در بهمن ماه شرایط مناسبی برای کشت گلرنگ در شرق اصفهان ایجاد کرد که ۲ هزار هکتار زیر کشت این محصول رفت و طبق پیشبینی نزدیک به ۳۵۰۰ هکتار در سطح استان سال جاری کشت گلرنگ داشته باشیم. کشت آفتابگردان به علت نیاز استان به نهاده های دامی کاهش یافت وی با اشاره به اینکه در کوشش برای تأمین بذر مناسب کنجد برای کشت تابستانه هستیم، اظهار داشت: کشت دانه آفتابگردان در سالهای گذشته وضعیت خوبی داشته اما با عنایت به این که استان اصفهان دامداری های زیادی دارد و نیاز آنها به ذرت علوفه ای، کشت آفتابگردان در استان کاسته شده و کشاورزان ذرت می کارند. مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه سال جاری تابحال ۳ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت ذرت رفته، تصریح کرد: پیشبینی می شود این سطح زیر کشت امسال به ۱۷ هزار هکتار برسد و بذر مورد نیاز هم تأمین شده است. سورگُم جایگزین کشت ذرت می شود فیروزنیا عنوان کرد: با عنایت به وضعیت نامناسب آبی استان و احتیاج به تأمین ذرت که محصولی آب بر است، به دنبال کشت سورگم دانه ای هستیم و هماهنگی شده تا از این پس سورگم دانه ای کشت شود و بعنوان جایگزین ذرت دانه ای مورد استفاده مرغداری ها قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه حالا عمده ذرت مورد نیاز از خارج وارد می شود، اضافه کرد: برنامه ریزی می نماییم گیاهانی مانند سورگم را برای تأمین نهاده های دام و طیور جایگزین نماییم. مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: گندمی که در بهمن ماه کشت می شود به صورت طبیعی به علت دیرهنگام بودن کشت با گندمی که در پاییز کشت شده حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افت عملکرد دارد و متأسفانه سال جاری شرایط جوی و وزش بادهای شدید و گرما، افزایش تبخیر و تعرق اراضی را بالا می برد و سبب خسارت خشکی به اراضی شرق شد. فیروزنیا اضافه کرد: پنج نوبت آبی که سال جاری به کشاورزان شرق داده شد حداقل آبی بود که متولیان امر با عنایت به ذخیره پشت سد می توانستند در اختیار کشاورزان قرار دهند اما بدون شک اگر آب بیشتری تأمین می شد محصول عملکرد مطلوب تری داشت. وی با اشاره به اینکه کشت گلرنگ الان در مرحله گل گیاه است، تصریح کرد: برای رشد و برداشت دانه گلرنگ یک نوبت دیگر آبیاری لازم است.

1401/03/17
12:20:45
5.0 / 5
152
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گل چرم