اتحادیه واردكنندگان نهاده های دام خواستار شد

دولت در بازار دخالت نکند

دولت در بازار دخالت نکند

به گزارش گل چرم عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار داشت: تثبیت و ابلاغ قیمتهای دستوری بعد از اجرای اصلاح نظام یارانه ای بزرگترین تهدید برای موفقیت این طرح ملی به حساب می آید.محمد مهدی نهاوندی در گفتگو با ایسنا با ایسنا اظهار نمود: با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و قوانین متعدد، دولت باید دست از تجربه شکست خورده دخالت در بازار و برخورد قهری با اقتصاد بردارد.

وی افزود: این که جریان اقتصاد کشور در عمل بر همان ریلهای گذشته باشد و مسؤلان شعار تغییر بدهند فقط سبب بی اعتمادی خواهد شد.

این مسئول صنفی افزود: پس از آزادسازی نرخ ارز که خواست همه کارشناسان اقتصادی بود، متاسفانه به بعضی از الزامات این تصمیم مهم توجه نشد. بعنوان مثال از روز اجرای این طرح، خود دولت انواع و اقسام هزینه ها و عوارض سنگین را بر واردات نهاده ها اعمال کرده که ناشی از تغییر نرخ پایه محاسباتی گمرک بوده و همینطور ۱۰۰۰ تومان قیمت پایه ارز نیمایی افزایش داشته اما قیمت ذرت همان ۱۱هزار و۳۰۰ تومان ثابت باقی مانده است.

نهاوندی خاطرنشان کرد: کاهش ورود کالای اساسی به کشور نتیجه چنین اقداماتی است که با اهداف آزادسازی قیمت ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در تضاد است.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران تصریح کرد: متاسفانه از زمان آزادسازی قیمت ها تا این تاریخ حتی آنالیز و نحوه محاسبه این قیمتها هم در هیچ کجا به بخش خصوصی اعلام نشده است؛ در صورتیکه سازمان حمایت یک ساز وکار کاملا مشخص برای تعیین قیمت کالاهای وارداتی دارد.

نهاوندی اظهار داشت: با عنایت به افزایش مستمر قیمتهای جهانی، هزینه های داخلی و نرخ ارز نیمایی، بطور قطع وضع موجود غیر موجه و غیر قانونی می باشد چونکه دولت بر مبنای ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی توسط قانونگذار مکلف شده که خسارت بنگاههای اقتصادی از محل اعمال قیمتهای دستوری را از محل بودجه تأمین کند.

وی خاطرنشان کرد: حداقل انتظار ما از رئیس جمهور مردمی، رعایت حقوق قانونی مردم و اجرای قانون است.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ضمن اشاره به جلسات تأمین کنندگان نهاده های دامی با وزیر جهادکشاورزی و معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: در این جلسات مقرر شد که اصلاح قیمت نهاده های دامی تا آخر خرداد ماه سالجاری صورت گیرد.

نهاوندی با تکیه بر لزوم اجرای ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور جلوگیری از ورشکستگی فعالان اقتصادی این صنعت خاطرنشان کرد: امیدواریم با اصلاح قیمت نهاده های دامی برمبنای زمان بندی، وعده داده شده از جانب مسؤلان اعمال شود.

این فعال صنفی اظهار داشت: نگران این مسأله هستیم که اصلاح قیمتها بموقع صورت نگیرد و همین مساله در روند تأمین نهاده های دامی خلل ایجاد نماید.

منبع:

1401/03/27
17:51:48
5.0 / 5
374
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تجربه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم