فاطمی امین اعلام كرد

احتمال از سرگیری تولید تندر ۹۰ با قطعات روسی

احتمال از سرگیری تولید تندر ۹۰ با قطعات روسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت که مذاکراتی برای تبادل قطعات خودرو بین ایران و روسیه در جریان است و مقرر است خصوصاً در خودرو های مشترک مثل تندر 90، قطعات از روسیه وارد و تولید تندر 90 از سر گرفته شود.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در نشست خبری به مناسبت دهه تولید و تجارت، با اشاره به اینکه بحث پلت فرم مشترک خودرو بین ایران و روسیه مطرح نیست، اظهار نمود: صنعت خودروی روسیه پس از جنگ روسیه و اوکراین گرفتار مشکل شده است. در این شرایط مذاکراتی برای خرید قطعات خودرو، بخصوص در خودروهایی که در هر دو کشور تولید می شده مثل تندر ۹۰ و همین طور فروش قطعات تولید ایران که در روسیه مورد نیاز است، در جریان است.
وی با اشاره به اینکه انتظار می رود با واردات خودرو شکاف عرضه و تقاضا پر شود و سبد محصول که حالا محصولات اقتصادی و ارزانقیمت را کم دارد، کامل شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون سه پلت فرم مناسب خودرو یعنی تارا، شاهین و تندر ۹۰ در کشور وجود دارد، اما پلت فرم سمند، پژو و پراید قابل توسعه نیست. اما قیمت خودرو های پلت فرم های مناسب بالاست. البته ایران خودرو درحال طراحی یک پلترفم برای خودروی ارزانقیمت است که تا میانه سال بعد وارد بازار می شود، اما در این فاصله زمانی باید نیاز بازار برطرف شود و بعدا هم داخلی سازی شوند.
چند شرط مهم در واردات خودرو
وزیر صمت با اشاره به اینکه در این شرایط عمده واردات خودرو، در ارتباط با خودرو های زیر ۱۰ هزار دلار خواهد بود، اظهار داشت: اینطور هم نیست که خودرو ها بی کیفیت باشند. خودرو های برند و استاندارد زیر ۱۰ هزار دلار حتی در اروپا هم وجود دارد، چون این تقاضا در جهان وجود دارد. شرکت واردکننده نیز باید با شرکت خارجی قرارداد داشته باشد تا نقش واسطه گری نداشته باشد.
البته به قول وی هنوز معلوم نیست خودرو از کدام کشورها وارد شود و این مورد وابسته به بخش خصوصی است. اما شرط واردات این است که حتما خدمات بعد از فروش داشته باشد، منجر به انتقال فناوری شود و واردات خودرو های دست دوم هم همچنان ممنوع می باشد.
رفع ممنوعیت واردات ۴ قلم کالا در دست بررسی
وزیر صمت در ادامه در در پاسخ به سوال ایسنا درباره احتمال رفع ممنوعیت واردات پنج قلم کالا در سالجاری، اظهار داشت: هم اکنون واردات نزدیک به ۲۳۰۰ قلم کالا ممنوع می باشد که این ممنوعیت هم ادامه دارد. اما وزارت صمت رفع ممنوعیت واردات ۵ کالا را به ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد کرده که در دست بررسی می باشد. یکی از این پنج کالا خودرو بوده، اما چهار کالای دیگر را تا زمان مصوب شدن اعلام نمی نماییم.
درج سقف قیمت کالاها در سامانه ۱۲۴
فاطمی امین در ادامه با اشاره به اینکه امسال دو ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد، اظهار نمود: امسال هم ارز در ارتباط با واردات نهاده ها حذف شد و هم نرخ ارز پایه حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تغییر نمود که موجب افزایش قیمت ها در بازار شد. در همین راستا از دو هفته پیش سقف قیمت بیش از ۱۰ هزار کالا متناسب با برند و حجم در سامانه ۱۲۴ اعلام شده و این کالاها درحال افزایش هستند. فروش بالاتر این نرخ ها تخلف است.
وی اضافه کرد: در بحث های نظارتی هم اصلاحاتی در دست انجام است، همچون این که از یک ماه پیش برگه های نظارت مردمی درحال نصب در مغازه ها است و مردم می توانند با استفاده از QR کد آن سوابق فروشگاه را ببیند و شکایت خودرا ثبت کنند و بر مبنای رده بندی تخلف بین یک تا سه روز برای رسیدگی به واحد صنفی مراجعه می شود.
برنامه ای برای خودرو های دپو شده نداریم
فاطمی امین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره خودرو های دپو شده در گمرک اظهار نمود: مطابق قانون واردکنندگان می توانند کالا را بدون ثبت سفارش وارد گمرک کنند، اما نمی توانند آنها را ترخیص کنند. این اتفاق در بخش خودرو هم افتاده، اما برنامه ای برای ترخیص آنها نداریم. در نهایت پس از ابلاغ آئین نامه واردات خودرو بر مبنای شرایط تعیین شده در آن وضعیت خودرو های دپو شده مشخص می شود.
تولید مشترک لوازم خانگی در عمان
این مقام مسئول همین طور اظهار داشت: یک شرکت ایرانی لوازم خانگی به دنبال طرف عمانی است تا در عمان تولید مشترک داشته باشند. طبق قوانین عمان اگر ۴۹ درصد سهام برای شرکت عمانی باشد وام ۲۰ ساله دریافت می کند. ازاین رو قطعات و تکنولوژی از ایران و زیرساخت از عمان تامین خواهد شد.
تعرفه واردات خودرو های اقتصادی پایین است
وی همین طور در پاسخ به سوالی درباره تعرفه واردات خودرو اظهار داشت: تعرفه واردات خودرو اقتصادی خیلی پایین در نظر گرفته شده تا هزینه های واردات به مردم منتقل نشود، عرضه و تقاضا و هم نزدیک شود و افرادی که توان مالی کمتری دارند بتوانند خودرو تهیه کنند. اما رقم دقیق آن پس از ابلاغ آئین نامه اعلام خواهد شد.
رشد ۴۰ درصدی صادرات در بهار امسال
وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمینه تجارت خارجی نیز اظهار داشت: بهار امسال نسبت به بهار سال قبل صادرات ۴۰ درصد رشد داشته و تراز تجاری به میزان ۶۰۰ میلیون دلار مثبت بوده است. همین طور تجارت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ نیز ۴۰ درصد رشد داشته است. اما ترکیب صادرات موضوعی مهم تر از رشد صادرات است. همین طور روابط خوب سیاسی برای پیوند تجاری کافی نیست و لازمه پیوند تجاری پیوند کسب و کارها به یکدیگر است.
فاطمی امین در پاسخ به سوالی درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در بخش صنعت نیز اظهار داشت: بسیاری از پروژه های معدنی هم اکنون با فاینانس های چین در قرارداد ۵ ساله انجام می شود.
وی در مورد واگذاری سهام خودروسازان نیز اظهار نمود: در واگذاری سهام خودروسازان هم اصلاح ساختاری و هم اصلاح مدیریتی را انجام می دهیم و اقداماتی در این خصوص شروع کرده ایم.
دلایل توقف ناگهانی عرضه خودرو در بورس
وی در مورد توقف ناگهانی عرضه دو خودرو در بورس کالا نیز اظهار داشت: از یک ماه و نیم قبل با بورس کالا مذاکراتی در اینباره صورت گرفته بود، اما روال را جلو بردند. نامه یک روز قبل به بورس کالا در مورد توقف عرضه خودرو نیز در واقع یک اتمام حجت بود. بورس کالا برای عرضه کالاهای بی نام و نشان (برند) مثل فولاد است من با عرضه خودرو در بورس مخالف نیستم، بااینکه این کار حرفه ای نیست.
وی اضافه کرد: در مورد عرضه خودرو در بورس کالا رانت وجود داشت و کسانی که رانت آنها از بین رفت فضای رسانه ای را معکوس کردند.
صادرات روغن موتور بجای عرضه در بازار
وزیر صمت در مورد عرضه ناکافی بعضی از محصولات همچون روغن موتور اظهار نمود: چهار تولیدکننده روغن موتور در کشور وجود دارد که عرضه خوبی نداشته اند. این تولیدکنندگان عمده محصولات خودرا صادر می کنند. جلسات مختلفی با این شرکت ها داشته ایم تا عرضه را به اندازه کافی برسانند و با عنایت به این که اقدام مناسبی در این خصوص صورت ندادند یک پرونده تعزیراتی برای یکی از این شرکت ها تشکیل شده است.
البته به قول وی در همه صنایع دیگر همکاری خوبی در عرضه و توزیع کالا صورت گرفته و هیچ مشکلی در توزیع محصولات بهداشتی یا شوینده ها و یا سایر محصولات وجود ندارد.
فاطمی امین همین طور در مورد اتصال سامانه گمرک به سامانه جامع تجارت اظهار داشت: سامانه جامع تجارت پیشرفت کرده، اما گمرک با پیمانکار مشکلی دارد و بنابراین هنوز ارتباط بین سامانه گمرک با سامانه تجارت انجام نشده که در این خصوص وزارت اقتصاد باید مذاکراتی را با پیمانکار انجام و مشکل را حل کند.1401/04/04
16:57:47
5.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گل چرم