عضویت در بریکس با اقتصاد ایران چه می کند؟

عضویت در بریکس با اقتصاد ایران چه می کند؟

گل چرم: اتاق تجاری ایران در تازه ترین گزارش خود به بررسی جایگاه گروه بریکس در اقتصاد جهانی و میزان تاثیرگذاری آن بر حوزه های مختلف پرداخته است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در سی وچهارمین گزارش از سلسله گزارش ها، گلچینی از تحولات اخیر در دو لایه جهانی و منطقه ای محیط ژئواکونومیک ایران عرضه شده و آخرین روندها و پیشبینی های اقتصادی تهیه شده توسط بزرگ ترین نهادهای اقتصادی بین المللی، در چارچوب داده های تازه مورد واکاوی قرار گرفته اند.
در بخش تحولات جهان، بازگشت سازمان تجارت جهانی به کانون تجارت جهانی مورد توجه قرار گرفته است. در اجلاس سالانه این سازمان توافق های قابل توجهی بدست آمد. مهم ترین توافق صورت گرفته در این اجلاس قاعده مند کردن ماهیگیری در جهان در جهت کاهش صید بی رویه ماهیان است.
دومین توافق معطوف به لغو حقوق مالکیت معنوی واکسن های ساخته شده برای مقابله با کرونا است. نتایج جنگ اوکراین برای روسیه از دیگر موضوعات مهم روز است. همچون آنکه در داخل روسیه در جهت کاهش وابستگی به نفت و گاز، اعمال اصلاحات اقتصادی ساختاری در دستور کار قرار گرفته است.
در جهت مقابله با تحریم های غرب هم به درخواست روسیه، کشورهای بریکس - برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی - درحال ایجاد یک ارز جهانی جدید بر مبنای سبدی از ارزهای کشورهای عضو هستند.
راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای هند در روسیه به دنبال خروج فروشگاه های غربی و تصویب واردات موازی به شکل قانونی به کشور روسیه به معنای ورود کالاها بدون اجازه صاحب حق از دیگر واکنش های روسیه به تحریم ها است.
در تحولات منطقه ای آغاز مذاکرات تجارت آزاد بریتانیا و شورای همکاری خلیج فارس، دعوت پاکستان از ترکیه برای سرمایه گذاری در کریدور اقتصادی چین – پاکستان، توجه عربستان به فرصت های سرمایه گذاری در پاکستان و قبرس و افتتاح مسیر جدید تجاری میان عراق و عربستان بعضی از نکات مطرح شده در گزارش است.
در سمت شرق ایران، منابع چینی از پیشرفت ۴۰ درصدی در پروژه راه اندازی دومین فرودگاه بزرگ پاکستان در گوادر خبر دادند. راه اندازی این فرودگاه در گوادر، شکاف آن در زیرساخت های لجستیک با چابهار را افزون تر می کند. دبی هم با استفاده از پتانسیل های اتاق بازرگانی خود به دنبال ارتقای روابط تجاری و اقتصادی با آمریکای لاتین است. اتاق بین المللی دبی دفتر خود در آمریکای لاتین را در مکزیک افتتاح کرده است. در چارچوب استراتژی اتاق بین الملل دبی، این اتاق می کوشد در سه سال آینده ۵۰ شرکت چندملیتی را برای حضور در دبی و قرار دادن آن ذیل فعالیتهای منطقه ای اقناع نمایند.
در بخش داده های تازه نگاهی به جایگاه گروه بریکس در اقتصاد جهان شده است. کشورهای عضو بریکس ۴۲ درصد جمعیت، ۳۰ درصد سرزمین ها، ۲۶ درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۰ درصد تجارت کالایی جهان را در اختیار دارند. با عنایت به تلاش بریکس برای افزایش تعداد اعضا، پیگیری عضویت ایران در این نهاد را میتوان بعنوان یکی از اولویت های دیپلماسی اقتصادی ایران برشمرد. نفوذ ژئواکونومیک فزاینده چین در حیاط خلوت آمریکا هم نکته قابل تاملی است. داده های تجاری سازمان ملل در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ نشان داده است که به استثنای مکزیک، شریک تجاری اصلی ایالات متحده، چین در آمریکای لاتین از ایالات متحده پیشی گرفته و پارسال این شکاف را افزایش داده است.
داده ها همینطور نشان از کاهش قابل توجه تعاملات اقتصادی چین و روسیه در پیامد جنگ اوکراین دارد. به نظر می آید که جنگ اوکراین علیرغم افزایش قابل توجه تجارت میان چین و روسیه به سرمایه گذاری این کشور در روسیه و هم به طرح ابریشم آن ضربات جدی وارد کرده است. در صورت اعمال تحریم های ثانویه ضد روسیه، صدمه به شرکتهای چینی فعال در روسیه افزایش خواهد یافت.
برخی کشورها هم به دنبال بهره برداری از نتایج بحران اوکراین هستند. وزیر تجارت سودان از کشورهای عربی خواسته تا با سرمایه گذاری در این کشور زمینه را برای تضمین امنیت غذایی جهان عرب فراهم آورند و وابستگی این کشورها به اوکراین و روسیه را کم کند.
منبع:

1401/04/09
12:04:53
5.0 / 5
207
تگهای خبر: تولید , فروش , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گل چرم