موسوی:

خودروسازان به جای گران کردن محصولات هزینه هایشان را کاهش دهند

خودروسازان به جای گران کردن محصولات هزینه هایشان را کاهش دهند

به گزارش گل چرم عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خودروسازان با گران کردن خودرو هم مصرف کننده را تحت فشار قرار می دهند و هم این که بازار را نگران و مضطرب می کنند و این در شرایطی است که می توانند بحث هزینه هایشان را به شکلی جبران کنند.


سیدعلی موسوی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با ناراضی بودن خودروسازان از قیمت تولیداتشان و این که این روند برای آنها زیان ده است، اظهار داشت: یکی از بحث های مطرح توسط خودروسازان مبحث ضرردهی این شرکت هاست که به خصوص از جانب ایران خودرو و سایپا مطرح می شود. این شرکت ها به جای این که بیایند عواملی که سبب ضرردهی آنها شده را بررسی نموده و رفع کنند، باردیگر می خواهند بحث گرانی خودرو را باردیگر مطرح کنند.

وجود شرکتهای زاید و دستمزدهای نجومی برای خودروسازان هزینه ایجاد می کند
وی ضمن اشاره به این که خودروسازان با گران کردن خودرو همیشه تلاش کرده اند که هم مصرف کننده را تحت فشار قرار دهند و هم این که بازار را نگران و مضطرب می کنند، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که می توانند بحث هزینه هایشان را به شکلی جبران کنند. هم اکنون ما شرکت هایی در داخل ایران خودرو و سایپا داریم که لازم نبوده و زاید هستند و فایده ای ندارند و باید این شرکت ها جمع شوند، ولی متاسفانه این شرکت ها حذف نمی شوند و خود این شرکتهای زاید برای خودروسازان هزینه ایجاد می کنند.
عضو کمیسیون صنایع مجلس یازدهم تصریح کرد: مبحث دیگر بحث پرداخت دستمزدهای نجومی است که در داخل خودروسازان همچون ایران خودرو و سایپا وجود دارد و بر این اساس برخی افراد حقوق نجومی می گیرند ولی شاید تخصصشان در این حد نبوده و افرادی در حد معمولی باشند که حقوق های بالایی می گیرند و این مورد هم به شکلی سبب افزایش هزینه های خودروسازان می شود.
موسوی با اشاره به اینکه خودروسازان می توانند هزینه های خویش را کاهش دهند، اظهار داشت: حتی در بعضی موارد در بحث نیروی انسانی امکان دارد که این شرکت ها به نیرویی نیاز نداشته باشند ولی از آن استفاده می نمایند و موارد مختلف را میتوان برشمرد که خودروسازان می توانند از آن طریق هزینه هایشان را کاهش داده و جلوی ضرور و زیان خودروسازی شان را بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: بارها گفته ام که مافیا پشت قضیه خودروسازی است و حتی در بخش قطعه هایی که استفاده می نمایند می توانند با شکستن انحصار قطعه سازی آنرا رقابتی کنند و قیمت را پایین بیاورند، اما این کار را نمی کنند و قطعه را با افزایش چندباره در خودرو به کار می گیرند که این مورد هم سبب افزایش هزینه های آنها می شود. ازاین رو اگر واقعا مافیا بگذارد خودروسازان در سیستم مدیریتی، بکارگیری نیروها و کنترل دستمزدهایشان می توانند صرفه جویی بسیاری ایجاد و کنند و هزینه هایشان را پایین بیاورند تا به شکلی ضرردهی خویش را کاهش داده و این صنعت را از حالت ضرردهی خارج کرده و به دنبال بهانه افزایش قیمت ها نباشند.

تاوان کم کاری، بی تجربگی و مافیا در خودروسازی را مصرف کننده می پردازد
نماینده مردم ملکان در مجلس یازدهم تصریح کرد: اگر مافیا با همین شرایط در خودروسازی ادامه یابد حتی اگر خودروسازان قیمتشان را هم بالا برند باز هم ضررده خواهند بود و این مصرف کننده است که تاوان کم کاری، بی تجربگی، بی تدبیری، مافیا و انحصار خودروسازی در ایران را خواهد پرداخت.
موسوی در ارتباط با مبحث کیفیت خودرو های داخلی بیان نمود: کیفیت خودرو ها با امنیت و سلامت مردم سروکار دارد و یکی از نکات بسیار حساس و مهم می باشد، ازاین رو از نهادهای بازرسی و نظارتی دعوت می کنم که در بحث کیفیت خودرو به جدّ ورود پیدا کنند و ترک فعل هایی که در این خصوص انجام می گیرد و تخلفاتی که خودروسازان انجام می دهند را پیگیری کنند.
وی ادامه داد: در این رابطه حتی قطعه سازان هم مقصر هستند که علت آن هم همان انحصار است چونکه وقتی انحصاری در تولید قطعه وجود داشته و خودروساز هم نیاز دارد، قطعه ساز طبق میل خودش و به هر کیفیتی قطعه را برای خودروساز تأمین می کند. با عنایت به این که خودروساز محصول خویش را پیش فروش کرده و نیاز دارد که حتما خودرو را تأمین کند و به دست مصرف کننده برساند، آنجاست که دیگر کیفیت ایمنی خودرو فدا می شود.
بیشتر بخوانید:
جدی: در وضعیت فعلی هرگونه افزایش قیمت خودرو باعث تنش در بازار می شود
سلیمی: نباید همه هزینه افزایش قیمت خودرو از جیب مردم جبران شود
ایزدخواه: عرضه خودرو در بورس کالا تنها راه رفع مشکل خودروسازان است
عضو هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در انتها تصریح کرد: بعنوان نمایندگان مردم و عضو کمیسیون صنایع و معادن و عضو هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو دعوت می کنم که سازمان های نظارتی به جد به این مورد ورود کنند و جلوی مافیا و به خصوص کاهش کیفیت خودرو را بگیرند.
منبع:

1401/04/16
14:30:35
5.0 / 5
177
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم