در گزارش گل چرم عنوان شد؛

کشت کلزا و زعفران به جای پیاز و سیب زمینی در حاشیه دریاچه ارومیه

کشت کلزا و زعفران به جای پیاز و سیب زمینی در حاشیه دریاچه ارومیه

به گزارش گل چرم رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از کشت کلزا و زعفران و همینطور گیاهان دارویی به جای پیاز و سیب زمینی و گوجه فرنگی در حاشیه دریاچه ارومیه اطلاع داد.اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد راهکارهای مدیریت بحران خشک شدن دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی و تغییر الگوی کشت اظهار داشت: از همان روزهای ابتدایی شکل گیری ستاد احیای دریاچه ارومیه، طرح جایگزینی محصولات گیاهی با نیاز آبی کمتر به جای محصولات گیاهی با نیاز آبی بیشتر شروع شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی سپس افزود: کشاورزان با وجود این که در اوایل کار با این طرح مخالفت می کردند اما امروز همراهی و مشارکت خوبی دارند و اصلاح الگوی کشت را در دستور کار خودشان قرار داده اند.
وی افزود: کشاورزان محصولاتی مانند پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی که نیاز آبی بیشتری دارند را از زمینهای کشاورزی خود حذف کرده و محصولاتی با نیاز آبی کمتر مانند گیاه کلزا، گیاهان دارویی و زعفران را جایگزین کردند که برای معیشت و گذران خود کشاورزان هم بسیار مناسب می باشد.
وی ضمن اشاره به این که کشاورزان در احیای باغات بیشتر به سمت گونه های کم آب بر مانند پسته رفته اند افزود: کشاورزان اگر این کار را نمی کردند با ۴۰ درصد تخفیف آب کشاورزی که اتفاق افتاده نمی توانستند آب باغات و مزارع را مدیریت کنند و بخاطر همین با ۶۰ درصد آب تخفیفی هم اکنون توانستند هم تولید داشته باشند و هم در میزان آب مصرفی صرفه جویی کنند.
فتحی در مورد میزان آبی که صرفه جویی شده اظهار داشت: سازمان آب منطقه ای از راه بهسازی مسیل ها و از راه لایروبی مسیل ها، آب صرفه جویی شده را به پیکر دریاچه ارومیه منتقل کرد.
وی تصریح کرد: اجرای سیستم های نوین آبیاری هم به مصرف کمتر آب در بخش کشاورزی کمک کرده است.


منبع:

1401/04/28
22:09:48
5.0 / 5
134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم