ایران و عراق بزرگترین شرکای تجاری منطقه

ایران و عراق بزرگترین شرکای تجاری منطقه

به گزارش گل چرم رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق می گوید ظرف ۱۵ سال آینده، تجارت مشترک ایران و عراق به بزرگترین محیط فعالیتهای اقتصادی تبدیل خواهد شد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، یحیی آل اسحاق در نشست مشترک با هیئت تجاری عراقی، با اشاره به اینکه شرایط ایران و عراق امروز بگونه ای است که دورنمای بسیارخوبی برای فعالان اقتصادی دو کشور ترسیم می کند اظهار داشت: عراق در این سال ها همواره شریک تجاری دوم یا سوم ایران بوده است. تا ۱۵ سال آینده بازار ایران و عراق بزرگ ترین محیط فعالیت اقتصادی برای فعالان دو کشور خواهد بود و در زمینه همه انواع کالا تا پروژه های بزرگ اقتصادی امکان فعالیت وجود دارد. ازاین رو کسانی که امروز شروع کننده و در خط مقدم باشند ۱۵ سال بعد موفق ترین خواهند بود.
او با تکیه بر این که عزم مسئولین رده بالای هر دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی می باشد بیان نمود: در بعضی مقاطع حجم معاملات دو کشور به ۱۳ میلیارد دلار رسیده و قرار بر این است که این میزان را به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسانیم. چون که در استان ها و بخش های مختلف صنعتی ایران و بازار عراق این ظرفیت وجود دارد.
آل اسحاق ضمن اشاره به این که هم اکنون در تجارت دو کشور توازنی وجود ندارد و کفه صادرات ایران به عراق سنگینی می کند اظهار داشت: توافق شده تا این توازن برقرار شود. بنابراین فرصت خوبی برای تجار دو کشور خواهد بود.
علا ولی علی - رئیس اتاق بازرگانی العماره - با اشاره به اینکه ایران در تخصیص تعرفه های تجاری در عراق سوم است اظهار داشت: از این جهت رقابتی بین ایران و چین وجود دارد و ما درخواست می نماییم با اختصاص تعرفه های تجاری بیشتر از سوی ایران روابط تجاری ایران و عراق توسعه بیشتری پیدا کند.
او با تکیه بر این که تجار عراقی انتظار دارند حجم تجارت با ایران از ۲۴ میلیارد دلار هم بگذرد اظهار داشت: تحقق این امر به اراده و خواست دو طرف و بخصوص بخش خصوصی ایران بستگی دارد. ما معتقدیم بخش خصوصی در ایران بازیگر اصلی توسعه روابط تجاری است.
علا ولی علی به وجود برخی موانع در راه پیشبرد روابط دو کشور اشاره نمود و اظهار داشت: هدف ما از این سفر این است که با ارتباط و آشنایی بیشتر با شرکتهای ایرانی از محصولات آنها آگاه شده و همکاریهای را افزایش دهیم.
طبق گزارش سایت اتاق ایران، در ادامه سلام قاضی ابراهیم - رئیس اتاق صنایع استان دیاله - هم با تکیه بر این که کیفیت و قیمت کالاهای صنعتی ایران مناسب می باشد اظهار داشت: ما تمایل داریم هر چه بیشتر بتوانیم از نمایشگاه های تجاری ایران دیدن نماییم و در مقابل هم در نمایشگاه های تجاری عراق پذیرای شما باشیم.
شهلا عموری - نایب رییس اتاق مشترک ایران و عراق و رئیس اتاق اهواز - هم در این جلسه به وجود مرزهای مشترک طولانی میان ایران و عراق اشاره نمود و اظهار داشت: بی توجهی به این مورد و عدم استفاده از فرصت هایی که این امر برای دو طرف فراهم می آورد به دلسردی تجار منجر خواهد شد.
او با اشاره به اینکه اتاق اهواز بعنوان یکی از اتاق های مرز از آغاز سال جاری با جلساتی را با اتاق های متناظر در استانهای مرزی عراق داشت افزود: در این جلسه ها به این نتیجه رسیدیم که بخش خصوصی در ایران و عراق با برنامه ریزی و به صورت هدفمند روابط خویش را پایه ریزی و پیش ببرند.
او ابراز امیدواری کرد حضور این هیات عراقی در ایران به انعقاد دو یا سه قرارداد تجاری منجر شود.
منبع:

1401/05/02
09:44:13
5.0 / 5
236
تگهای خبر: بازار , سایت , سفر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم