بیانیه هماهنگی تشكل های ملی دامپروری كشور؛

حذف گله های دام به سبب عدم تامین نهاده

حذف گله های دام به سبب عدم تامین نهاده

به گزارش گل چرم دفتر هماهنگی تشکل های ملی دامپروری کشور در اطلاعیه ای اعلام نمود: خیلی از گله های دام سبک به سبب عدم تامین نهاده حذف گردیده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، دفتر هماهنگی تشکل های ملی دامپروری کشور در اطلاعیه ای اعلام نمود: خیلی از گله های دام سبک به سبب عدم تامین نهاده حذف گردیده است. در این بیانیه آمده است:
هم حالا در حدود ۶۲ میلیون رأس دام سبک در کشور زیر نظر تشکل های کشوری درحال پرورش هستند که از این مقدار دام در حدود ۳۰ درصد دام عشایری، ۶۹ درصد دام روستایی و یک درصد آنرا دام صنعتی می سازند.
از آنجا ایکه بعد از طرح مردمی سازی یارانه ها و تغییر نرخ ارز ترجیحی قیمت نهاده های دامی (ذرت، سویا، جو) تقریباً ۶ برابر شده است و این مساله بدلیل اعمال ناگهانی در کشور موجب ‌پریشانی در مقوله تامین سرمایه در گردش برای خیلی از بهره برداران شده است و از سویی به سبب این که تقربیا تمامی تولید و پرورش دام سبک توسط جامعه عشایری و روستایی صورت می گیرد، عملاً این مساله موجب حذف خیلی از گله های کشور بدلیل عدم تامین نهاده شده است.
از طرفی اخیراً شاهد آن بودیم که در نامه ارسالی سرپرست وقت سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مدیرعامل شرکت تجاری دولتی ایران، نرخ هر کیلوگرم سبوس معادل ۶۰، ۰۰۰ ریال منظور شده است. این در حالیست که باوجود افزایش قیمت نهاده های دامی هنوز قیمت گندم با نرخ مصوب خریداری می شود و هزینه های آسیابانی هم در حدی نیست که قیمت سبوس گندم را از ۱۴، ۰۰۰ ریال به ۶۰، ۰۰۰ ریال افزایش دهد.
لازم به ذکر است تامین سبوس به قیمت عادلانه می تواند تا حدود ۳۰ درصد در قیمت کنسانتره تولیدی در زیر بخش دامپروری تأثیر داشته باشد، این افزایش ۵ برابری قیمت سبوس می تواند در حکم تیرخلاصی بر پیکر صنعت دامپروری کشور باشد.
همچنین افزایش قیمت سبوس گندم به ۶۰، ۰۰۰ ریال در جلسه ستاد تنظیم بازار منوط به افزایش خرید شیر خام به ۱۳۷، ۰۰۰ ریال بود که این امر تا حالا محقق نشده است.
با توجه به این که تامین امنیت غذایی برای حدود ۹۰ میلیون نفر در کنار اشتغال زایی و کمک به جامعه روستایی عشایری می تواند به آخرین انگیزه های این قشر برای ادامه فعالیت آنان محسوب شود، علیهذا تشکل های امضا کننده ذیل درخواست داریم:
۱- دستمزد هزینه های آسیابانی با استعلام از انجمن آرد سازان و سازمان برنامه بودجه به قیمت ۱۴، ۰۰۰ ریال اضافه شود که این هزینه توسط اعضای تشکل ها پرداخت خواهد شد.
۲- در اسرع وقت در جلسه آتی ستاد تنظیم بازار نسبت به تعیین قیمت عادلانه سبوس گندم و ابلاغ آن به سازمان حمایت و همین طور توزیع آن بوسیله سامانه سبوس وزارت جهاد اقدام لازم صورت پذیرد.
به استحضار می رساند هرگونه تعجیل در تعدیل و ابلاغ قیمت سبوس می تواند به ادامه حیات صنعت دامپروری کشور و تامین امنیت غذایی کمک نماید و در صورت عدم حمایت وزارت خانه از این بخش خطر نابودی بخش دامپروری اجتناب ناپذیر خواهد بود.
اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران، اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دام سبک کشور، اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور و اتحادیه تعاونیهای کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور.منبع:

1401/05/07
13:38:10
5.0 / 5
90
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گل چرم