در چهار ماهه امسال

2 میلیون دستگاه موبایل، کمتر به کشور وارد شد

2 میلیون دستگاه موبایل، کمتر به کشور وارد شد

به گزارش گل چرم سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه در چهار ماهه نخست سال جاری حدودا دو میلیون دستگاه کمتر از سال قبل موبایل به کشور وارد شده، اظهار نمود: هم اکنون حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار دستگاه موبایل ذخیره که هنوز خاموش هستند و در شبکه ارتباطی فعال نشده اند، وجود دارد. بیش بینی می شود ظرف یک تا یک ماه و نیم آینده این دستگاه ها وارد شبکه ارتباطی کشور شود.


محمدرضا عالیان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: کل واردات موبایل در چهار ماه ابتدایی سال جاری حدود چهار میلیون دستگاه به ارزش ۹۷۰ میلیون دلار بوده که ۱۵۰ هزار دستگاه به ارزش حدود ۱۰۰ میلیون دلار به صورت مسافری وارد کشور شده است.
همینطور به قول وی از این این چهار میلیون دستگاهی که در سال ۱۴۰۱ به کشور وارد شده، حدود ۲۴۰ هزار دستگاه بالای ۶۰۰ دلار بوده است. همینطور بیشتر از ۶۵ هزار دستگاه موبایل بالای ۶۰۰ دلار به صورت مسافری به کشور وارد شده است.
به قول وی چالش مهم واردکنندگان موبایل هم اکنون تخصیص ارز است. واردکنندگان موبایل از ۲۷ اردیبهشت سال جاری هیچ تخصیص ارزی دریافت نکردند. امسال فقط ۳۵۳ شرکت موفق شدند حداقل یک مرتبه واردات انجام دهند. اما در جلسات مشترکی که تابحال برگزار شده، ذی نفعان دولتی قول دادند که شرایط به حالت عادی برگرد.
سخنگوی انجمن موبایل اضافه کرد: به عبارت دقیق تر ثبت سفارش موبایل های ترخیص شده در سالجاری، در ارتباط با پیش از ۲۷ اردیبهشت بوده که به صورت قطره چکانی وارد می شود.
شرکت های واردکنند، در شرف ورشکستگی
عالیان با اشاره به اینکه تخصیص نیافتن ارز سبب شده خیلی از شرکت ها در شرف ورشکستگی باشند، خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از این شرکت ها پرسنل زیادی دارند که خطر بیکاری آنها وجود دارد، چون که اگر وضعیت به همین شکل پیش برود، بخشی از این شرکت ها در ماههای آینده وجود نخواهند داشت.
سخنگوی انجمن موبایل مساله دیگر این بخش را دپوی کالاها در گمرک عنوان نمود و اظهار داشت: بخشی از موبایل های وارد شده به علت تخصیص نیافتن ارز و تغییر تعرفه ها، حداقل دو تا سه ماه است که در گمرک دپو شده است.
به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه اخباری در خصوص ممنوعیت واردات آیفون انتشار یافت، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام گردید که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد.
اما این ماجرا همین جا تمام نشد و اوایل تیرماه انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت که واردات آیفون قانونی می باشد، اما به علت مشکلات در ارتباط با تأمین ارز، شدنی نیست و در مقابل، واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است. به عبارت دقیق تر طبق اعلام این انجمن از ۲۴ اردیبهشت، واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تأمین ارز نشده و واردات موبایل های زیر ۶۰۰ دلار هم به صورت قطره چکانی در حال انجام می باشد. در همان گفتگو این نکته هم مطرح شده بود که مقرر است تکلیف تخصیص ارز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تا یک هفته بعد (یعنی ۲۱ تیر) معلوم شود. اما پیگیری های ایسنا از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نشان داده است که هنوز خبری از تعیین تکلیف واردات موبایل های بالای ۶۰۰ دلار نیست.
منبع:

1401/05/11
11:52:01
5.0 / 5
64
تگهای خبر: كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم