یك مدرس دانشگاه تشریح كرد:

رمزارزهای دیجیتال می تواند تجارت آزاد را تسهیل کند

رمزارزهای دیجیتال می تواند تجارت آزاد را تسهیل کند

اردبیل یک مدرس دانشگاه اظهار داشت: رمزارزهای دیجیتال می تواند تجارت آزاد و بدون مرز را تسهیل کند هرچند که می تواند ریسک سرمایه گذاری را هم افزایش دهد.امیر حسن پور در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یکی از جذابیت های علم اقتصاد در عصر اطلاعات رمزارزهای دیجیتال هستند که با شیب ملایم جایگزین پول های فیزیکی می شوند.

وی افزود: ارزهای دیجیتال فاقد فرم فیزیکی هستند و تراکنش های آنها با بهره گیری از کیف پول الکترونیکی صورت می پذیرد که از این رمزارزهای به مثابه پول فیزیکی می توان برای خرید کالاها و خدمات بهره برد.

به گفته حسن پور، شاید در کشور ما رمزارزهای دیجیتال در سالهای اخیر موردتوجه قرار گرفته است اما ریشه ابداع آنرا می توان در دهه ۱۹۸۰ و ازطریق یک رمزنگار آمریکایی با نام دیوید چاوم پیدا کرد که به آن ارزهای سایبری می گفتند.

این مدرس دانشگاه اشاره کرد: اولین بار در دهه ۹۰ میلادی، فناوری زنجیره بلوک یا همان بلاک چین معرفی گردید و در سال ۲۰۰۹ بعد از وقوع بحران عظیم اقتصادی در جهان، رمزارز غیرمتمرکزی به نام بیتکوین برمبنای فناوری زنجیره بلوک توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پا به عرصه تجارت های پنهان گذاشت.

حسن پور افزود: در دنیای امروزی، افراد برای انجام عملیات تجاری و همین طور تراکنش های مالی نیازمند بانک هایی هستند که این امورات را انجام دهد و این بانکها بر تراکنش های آنها نظارت می کنند و درصورتی که آنرا مغایر با قوانین و مقررات جاری مملکت تشخیص دهند از آن جلوگیری می کنند.

وی اضافه کرد: انجام این امورات در بانکها مستلزم صرف زمان و همین طور هزینه هایی است و از جانب دیگر مشخصات شخصی افراد نیز در اختیار بانکها قرار می گیرد که در صورت عدم مراقبت اصولی می تواند برای افراد دردسرساز باشد و اینجاست که خاصیت غیرمتمرکز بودن رمزارزهای دیجیتال جلوه گر می شود چون هیچ نهاد یا گروه یا سازمانی این ارزهای دیجیتال را کنترل نمی کند بدین سبب هیچ نوع محدودیتی درباب پرداخت های برون مرزی وجود ندارد.

به گفته این کارشناس حسابداری، در طول تاریخ مقابل اکثریت ابزارهای جدید و فناوری های بشری مقاومت هایی انجام شده است و ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و درحال عبور از یک مسیر تاریخی هستند که مخالفان و موافقان نظرات خودرا ارائه می دهند اما بااین وجود ارزهای دیجیتال به مرور جایگاه خودرا در اقتصاد جهان مستحکم تر می کنند.رمز ارزها وسیله ای برای دور زدن تحریم ها

وی با اعلان اینکه ارزهای دیجیتال امکان دورزدن تحریم ها را برای کشورهایی که در وضعیت تحریم اقتصادی هستند، فراهم می آورد، تشریح کرد: این ارزها باتوجه به این که مستقل از شخص و ارگان های خاص هستند و همین طور به سبب عدم نیاز به صدور مجوز توسط دولت یا دولت های خاص می تواند پرداخت های بین المللی را آسان تر کرده و راهی برای بلااثر کردن تحریم های اقتصادی مقابل یک کشور باشد.

وی افزود: شاید بنا بر این است که ایران رتبه پنجم تولید رمزارزهای دیجیتال در دنیا را در اختیار دارد بدین سبب فعالان اقتصادی کشور می توانند از رمزارزها برای انجام مبادلات جهانی بدون این که رهگیری شوند، بهره برداری کنند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: حجم عظیمی از نقدینگی بلااستفاده در کشور وجود دارد که اقتصاد ایران را به چالش کشیده است و سیاست های اقتصادی هیچ یک از دولت ها نتوانسته آنرا مهار کند که این امر موجب تورم لجام گسیخته در کشور شده است بدین سبب ارزهای دیجیتال می تواند بدون نیاز به سیاست های پولی و مالی دولت، سرمایه های راکد در کشور را به گردش درآورند.

حسن پور با اعلان اینکه شفافیت و کارایی اطلاعات از ضروریات بازار سرمایه گذاری در جهان است، اظهار داشت: هر اندازه که شفافیت اطلاعاتی بالاتر باشد بی شک کارایی بازار سرمایه افزایش پیدا خواهدنمود.

وی افزود: در معاملات رمزارزهای دیجیتال اطلاعات شخصی افراد نامشخص است و دولت ها، سازمان ها و نهادها به آن دسترسی ندارند اما اطلاعاتی که برای معاملات لازم است بسیار شفاف است که این امر می تواند موجبات تسهیل در معاملات را فراهم آورد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این که تحقیقات تجربی در حوزه حسابداری و اقتصاد گاهی بیان کننده آنست که در کشورهای در حال توسعه دخالت دولت ها در بازار سرمایه سبب کاهش کارایی اطلاعاتی بازار می شود، اظهار نمود: بدین سبب عدم توانایی دولت ها در کنترل معاملات رمزارزهای دیجیتال این خلأ را رفع می کند و این مسئله برای خیلی از معامله گران این بازار یک مزیت بشمار می رود چون می توانند بدون مداخله به آسانی معامله کرده و تعدادی از هزینه های معاملات همچون هزینه های بانکی و هزینه های واریز و برداشت نیز حذف می شود.

وی با اعلان اینکه دسترسی به اینترنت، دسترسی به ارزهای دیجیتال را میسر کرده و افراد می توانند به آسانی با ارزهای دیجیتال معامله کنند، اشاره کرد: با دسترسی بیشتر کشورها به اینترنت پرسرعت خریدوفروش رمزارزها بدون توجه به میزان و حجم مبادلات بصورت آنی و در کسری از ثانیه انجام می شود و عدم کنترل از طرف نهادها و سازمان ها نیز این نقل وانتقال را تسریع می کند.

حسن پور با اعلان اینکه ارزهای دیجیتال به یک ارز یا اقتصاد واحد وابسته نیستند بدین سبب قیمت آنها بجای تورم در یک کشور خاص، منعکس کننده تقاضای جهانی است اما درباب رمزارزهای دیجیتال تورم معنایی ندارد چون که تعداد بیشتر کوین ها محدود است، اظهار داشت: بدین سبب مقدار آنها نمی تواند از کنترل بیرون رود و در نتیجه، تورمی وجود ندارد و تعدادی از کوین ها (مانند بیت کوین) دارای یک سقف کلی هستند و برخی دیگر (مانند اتریوم) سقف سالانه دارند، اما درهرصورت، رویکرد پیش گرفته شده توسط دارایی های دیجیتال از تورم به دور است.

وی افزود: باتوجه به این که رمزارزهای دیجیتال به خاطر سهولت در نقل وانتقال امکان خروج سرمایه از کشور را تسهیل می کنند بدین سبب دولت ها را مجبور می کند در تدوین سیاست های پولی و مالی منافع همه اقشار جامعه را در نظر بگیرند و از استبداد اقتصادی دوری کنند تا شاید مانع از خروج سرمایه از کشور شوند.
1401/05/15
10:05:48
5.0 / 5
46
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم