شروع خرید خرما در خوزستان

شروع خرید خرما در خوزستان

به گزارش گل چرم، خوزستان معاون بهبود و تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان با بیا این که خرید توافقی خرما در استان شروع شده است، اظهار داشت: خرمای استعمران استان به کشورهای آسیای میانه و اروپا صادر می شود.تورج نوروزی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به آغاز خرید خرما در خوزستان اظهار نمود: طی جلسه ای با مجمع تولیدکنندگان، انجمن خرمای استان و صادرکننندگان خرما، اعضای جلسه اعلام نمودند که آمادگی کامل را برای خرید خرما از کشاورزان دارند و براین اساس خرید توافقی خرما در استان از روز گذشته شروع شد.

وی ضمن اشاره به این که محصول خرمای استان به کشورهای آسیای میانه و اروپا صادر می شود، اضافه کرد: خرما استعمران، خرمای صادراتی کشور است که سالیان سال به صورت توافقی از کشاورزان خریداری و در کارگاه های بسته بندی خرما که زیر مجموعه اتحادیه خشکبار و خرما هستند، بسته بندی می شود.

نوروزی ضمن اشاره به این که خرما به صورت توافقی در استان خریداری می شود، خاطرنشان کرد: خرمای استان به صورت تضمینی خریداری نمی گردد، به علت این که کارگاه ها، کارگرهای فصلی و دائمی دارند که بخشی از آنها از خانواده کشاورزان هستند و همینطور خریداران خرما بازارهای صادراتی دارند و در صورتیکه نتوانند خرما را از کشاورزان خریداری کنند، بازارهای خویش را از دست می دهند و در کل، خرید تضمینی به کشاورزان آسیب می زند.

وی در مورد قیمت خرید خرما در خوزستان اظهار داشت: هر کیلوگرم خرمای درجه یک استعمران با قیمت ۱۳ هزار تومان، درجه دو ۱۵ درصد کمتر از خرمای درجه یک و خرمای درجه سه با نرخ توافقی خریداری می شود و همینطور هزینه جعبه های بسته بندی خرما بر عهده کارگاه های بسته بندی است. یعنی در نهایت هزینه پرداختی به کشاورزان ۱۳ هزار تومان است.

معاون بهبود و تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: حدود ۱۸ هزار بهره بردار نخیلات در استان وجود دارد و پیشبینی می شود امسال حدود ۹۰ هزار تن خرما از کشاورزان خوزستان خریداری شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: کارگاه های بسته بندی خرما در شهرستان های شادگان، آبادان، خرمشهر، کارون و ماهشهر مستقر هستند که جعبه ها را بین کشاورزان توزیع می کنند. توزیع جعبه ها از ۱۲ شهریورماه شروع شد و و هزینه حمل هم با کارگاه ها است و کارگاه ها، خرما را بر مبنای درجه بندی از کشاورزان خریداری می کنند و بعد از هسته گیری، قطعه قطعه کردن خرما و بسته بندی، بعنوان خرمای صادراتی تحویل خریداران می دهند.

وی با اشاره به اینکه خرمای استعمران یک خرما نیمه خشک است و کیفیت و قابلیت نگهداری خوبی دارد، اظهار داشت: به صورت مثال اگر خرمای برحی و بم به مدت یک هفته تا ۱۰ روز در بیرون از یخچال نگهداری شود، بطور قطع ترش و غیر قابل مصرف می شود اما خرمای استعمران مصرف صنعتی دارد و با وجود گرمای استان میتوان آنرا خارج از سردخانه در یک انبار تحت شرایط ضدعفونی برای پیشگیری از آفت، نگهداری کرد و فاسد نمی گردد و به صورت کلی خرمای استعمران قابلیت نگهداری در انبارها و کارگاه های بسته بندی به مدت یک سال را دارد.

منبع:

1401/06/15
08:59:47
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گل چرم