رتبه ششم خوزستان در توسعه کشت گلخانه ای

رتبه ششم خوزستان در توسعه کشت گلخانه ای

به گزارش گل چرم، خوزستان مدیرکل باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: در امتداد توسعه گلخانه های استان امسال 52 هکتار در نظر گرفته شده است و همین طور مقرر شده طی 5 سال آینده 260 هکتار به سطوح گلخانه های استان افزوده شود.محمد حسینی نسب در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: استان خوزستان دارای ۲۶۳ هکتار سطح زیر کشت گلخانه ای است که در این سطح از گلخانه های استان سالیانه ۸ هزار و ۳۰۰ تن محصولات سبزی و صیفی، ۵۴ میلیون شاخه گل و گیاه زینتی و ۲۶۷ میلیون نشاء تولید می شود.

وی اضافه کرد: عمده ترین محصولات تولیدی گلخانه های خوزستان شامل خیار، توت فرنگی، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، گل رز و انواع گل های شاخه بریده، نشاء و سبزی و صیفی می شود.

حسینی نسب اشاره کرد: در امتداد برنامه توسعه پنج ساله گلخانه های کشور، امسال ۵۲ هکتار توسعه گلخانه برای استان در نظر گرفته شده است و همین طور مقرر شده طی ۵ سال آینده ۲۶۰ هکتار به سطوح گلخانه های استان افزوده شود.

وی با اشاره به حمایت های سازمان جهاد کشاورزی در راستای تشویق کشاورزان به راه اندازی گلخانه بیان کرد: به سبب بالا بودن سرمایه گذاری اولیه، خیلی از کشاورزان قادر به راه اندازی گلخانه نیستند که در این جهت تسهیلات کم بهره با مدت زمان بازپرداخت طولانی به متقاضیان راه اندازی گلخانه اعطا می شود. متقاضیان واجد شرایط فنی از طرف سازمان جهاد کشاورزی به نظام بانکی معرفی خواهند شد و از این طریق این افراد جهت راه اندازی گلخانه تشویق می شوند.

حسینی نسب افزود: حمایت های سازمان جهاد کشاورزی شامل تسریع در صدور مجوزها، معرفی متقاضیان جهت دریافت تسهیلات بانکی ارزان قیمت، نظارت بر اجرای سازه های استاندارد و مناسب با اقلیم هر منطقه، ارائه خدمات کارشناسی در حوزه کاشت، داشت و برداشت محصولات گلخانه ای، دراختیار قراردادن نهاده های کشاورزی یارانه ای و تسهیل در روند صادرات همچون حمایت های سازمان به کشاورزان کشت گلخانه ای است.

وی بیان کرد: باتوجه به اعطای تسهیلات گلخانه ای و صدور مجوز قانونی، تاسیس و توسعه گلخانه های مدرن در سطح استان درحال افزایش است. استان خوزستان در سال ۱۴۰۰ در توسعه گلخانه ای کشور با توسعه ۵۸ هکتاری سطح گلخانه ای رتبه ششم را به دست آورد. سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن محصولات گلخانه ای شامل فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و توت فرنگی به کشورهای روسیه، اوکراین و کشورهای حاشیه خلیج فارس از استان خوزستان صادر می شود.

مدیرکل باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: گلخانه، محیطی با قابلیت کنترل است و شرایط محیطی آن برای تولید محصولات کشاورزی مناسب می باشد و قابلیت توسعه گلخانه در تمامی مناطق استان خوزستان وجود دارد.

حسینی نسب اضافه کرد: استفاده از سازه های سبک نظیر سایبان با هزینه راه اندازی کمتر و قابلیت اجرا و کاربرد در مناطق مختلف نیز می تواند به توسعه بیشتر گلخانه ها کمک نماید اما تامین آب باکیفیت در گلخانه ها ضمن ارتقاء تولید در واحد سطح، کمک بزرگی به کاهش میزان آب مصرفی در تولید محصولات کشاورزی می کند که از این طریق هم صرفه جویی در مصرف آب و هم توسعه بیشتر گلخانه ها محقق می شود.

وی بیان کرد: انتقال کشت های فضای باز به گلخانه ها به ویژه کشت هایی که مصرف آب زیادی دارند موجب افزایش تولید در بخش گلخانه ای و صرفه جویی در مصرف آب می شود و موضوع صرفه جویی در مصرف آب جزو اهداف مجموعه وزارت جهاد کشاورزی است.
1401/06/22
10:12:52
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گل چرم