تحلیل بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت

تحلیل بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت

به گزارش گل چرم، طبق اظهارات نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، نوسانات نرخ ارز در نیمه نخست هفته سبب شد قیمت سکه و طلا روندی صعودی داشته باشد؛ این در حالیست که روند کاهشی قیمت اونس جهانی در طول یک هفته اخیر تا حدودی نوسانات نرخ ارز در داخل را پوشش داد و بدین ترتیب قیمت سکه و طلا که در اواسط هفته به بالاترین سطح خود رسیده بود، در ایام پایانی هفته روند کاهشی در پیش گرفت.


محمد کشتی آرای در گفتگو ایسنا، اظهار نمود: در هفته ای که گذشت قیمت هر اونس طلای جهانی به طور متوسط ۴۲ دلار کاهش را تجربه نمود اما از طرفی، با عنایت به توقف مذاکرات برجامی، قیمت ارز در بازارهای داخلی افزایشی پیش رفت؛ به طوریکه قیمت هر دلار آمریکا بعنوان شاخص، به طور متوسط ۲۵۰ تومان افزایش یافت؛ ازاین رو کاهش قیمت اونس جهانی طلا قسمتی از افزایش قیمتها را پوشش داد ولی در نهایت قیمت سکه و طلا در بازار داخلی با افزایش همراه شد.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در ارتباط با آخرین قیمت های سکه و طلا در انتها معاملات هفته و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته اظهار داشت: در انتها هفته قیمت سکه طرح قدیم با حدود ۴۵۰ هزار تومان افزایش به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۵۷۰ هزار تومان افزایش به ۱۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه هریک با ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات به ترتیب هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان (نیم سکه) و ربع سکه پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورد. سکه های یک گرمی بانک مرکزی هم در انتها هفته سه میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت داشت که نسبت به ابتدای هفته ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را نشان داده است.
وی ادامه داد: قیمت هر مثقال طلا (۱۷ عیار) در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) با ۱۴۰ هزار تومان افزایش به پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۳۴ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان دادوستد شد. قیمت طلا هم نسبت به ابتدای هفته افزایشی بود اما به نسبت اواسط هفته، تا حدودی کاهش پیدا کرد. براین اساس میتوان گفت در مجموع یک نوسان سینوسی از ابتدا تا آخر هفته در بازار سکه، طلا و ارز وجود داشته است.
کشتی آرای تصریح کرد: البته درست است که قیمت سکه و طلا طی یک هفته افزایشی تحلیل می شود اما در اواسط هفته یعنی روزهای دوشنبه و سه شنبه قیمتها به بالاترین سطح خود طی یک ماه اخیر رسیده بودند؛ بطوریکه قیمت سکه تا ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه تا هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه تا پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی هم تا سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کرده بودند اما سپس این افزایش قیمت متوقف و قیمتها مجدد کاهشی شدند. دلیل این کاهش هم این بوده است که با عنایت به تعطیلات ایام سوگواری و کاهش دادوستدها، قیمت ارز تعدیل و تقاضا هم کمتر و ازاین رو قیمت انواع سکه هم با کاهش تقاضا روبه رو شد. البته کاهش بالغ بر ۴۰ دلاری قیمت جهانی طلا هم بر تعدیل قیمتها موثر بود.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش بینی نمود با عنایت به این که هم اکنون مذاکرات به حالت توقف درآمده و درحال بررسی است، به نظر می آید که تا تعیین تکلیف، طی چهار روز آینده قیمت سکه، طلا و ارز در همین سطح باقی بماند.
وی در ارتباط با حباب سکه هم اظهار نمود: حباب سکه در اوایل هفته ای که گذشت، با عنایت به تعدیل قیمتها در پایین ترین سطح خود یعنی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار داشت و تا اواسط هفته به یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان هم رسید اما مجدد در انتها هفته کاهشی شد. در مجموع نسبت به ابتدای هفته با ۲۰۰ هزار تومان افزایش، قیمت هر قطعه سکه در انتها هفته یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان حباب داشت.
منبع:

1401/06/26
10:54:08
5.0 / 5
194
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم