تغییرات قیمت ۳ کالای اساسی در مرداد

تغییرات قیمت ۳ کالای اساسی در مرداد

گل چرم: به گزارش گل چرم، آمار سالانه انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در مردادماه بین حدود ۱۶ تا ۲۰۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده که بیشترین افزایش قیمت در ارتباط با دو نوع برنج ایرانی بوده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مرداد ماه در ارتباط با انواع برنج ایرانی بوده، به صورتی که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک با ۲۰۳.۶ و ۱۹۶.۶ درصد افزایش، از میانگین ۳۷ هزار و ۹۰۰ تومان در مرداد ماه سال قبل، به بیشتر از ۱۱۰ تا ۱۱۶ هزار تومان رسیده است.
در سال ۱۴۰۰ جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاههای مختلف و واردکنندگان در جریان بود و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ضمن اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و صدمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی اطلاع داده و همین مبحث را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. در نهایت دوره ممنوعیت فصلی که هر سال از آغاز مردادماه آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد، سال قبل ممنوعیت زودتر از سالهای گذشته، یعنی از اول آذر برداشته شد. سال جاری هم ممنوعیت فصلی برنج اجرا نشد.
تغییرات قیمت برنج خارجی
قیمت برنج پاکستانی هم در همین ماه ۶۵.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و از حدود ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان به حدود ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان در مرداد ماه سال جاری رسیده است. اما قیمت برنج تایلندی با افزایش ۱۵.۹ درصدی به نزدیک ۱۸ هزار تومان رسیده است.
مرغ در رتبه دوم
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه هم در مرداد ماه با افزایش ۱۰۵.۲ درصدی به بیشتر از ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۲۷ هزار تومان بوده است.
نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در اوایل آذر سال قبل ۳۱ هزار تومان تعیین شده بود، اما امسال با حذف ارز دولتی و جایگزین شدن یارانه نقدی، قیمت آن ۶۰ هزار تومان تصویب گردید.
شکر چقدر گران شد؟
در این میان شکر در رتبه بعدی افزایش قیمت قرار دارد که قیمت آن ۹۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است؛ به صورتی که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۱۳ هزار تومان در مرداد ماه سال قبل به حدود ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۶۲.۱ و ۳۷.۳ درصد افزایش در مرداد سال قبل به حدود ۱۷۸ و ۱۹۶ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال قبل به ترتیب حدود ۱۲۱ و ۱۳۰ هزار تومان بوده است.
بر این اساس، کمترین افزایش قیمت نسبت به سال قبل در ارتباط با برنج تایلندی بوده است.1401/07/06
13:08:33
5.0 / 5
158
تگهای خبر: تولید , كالا , كشاورزی , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گل چرم