گزارش گل چرم به نقل از مهر؛

اماواگرهای گرانی محصولات كشاورزی، ترازوی نامیزان صادرات وبازارداخل

اماواگرهای گرانی محصولات كشاورزی، ترازوی نامیزان صادرات وبازارداخل

گل چرم: در حالیكه گفته می گردد دلیل گرانی سیب زمینی و گوجه در بازار، كاهش تولید است، آمار رسمی نشان می دهدتولید گوجه در سالجاری افزایش داشته وسیب زمینی بدون تغییرمانده اماصادرات رشد چشمگیری داشته است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، نوسانات شدید بازار محصولات كشاورزی نشان می دهد، دولت قادر به ایجاد تعادل میان صادرات و تنظیم بازار داخلی این محصولات نیست، هر از گاهی افزایش صادرات برخی محصولات باعث كمبود عرضه و گرانی آنها در بازار داخل می شود، در نتیجه دولت به ناچار دستور توقف صادرات آنها را می دهد و این مساله سبب می گردد بازارهای هدف و سرمایه گذاری هایی كه در این زمینه انجام شده است، از دست برود.
اخیرا هم به دنبال افزایش چشمگیر قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی در بازار، انتقاداتی در مورد صادرات مطرح و برخی خواهان كنترل آن شدند؛ اما صادركنندگان عنوان كردند انچه باعث گرانی این محصولات شده، كاهش تولید است، نه افزایش صادرات.
اما پیگیری های خبرنگار مهر و آمار عرضه شده از جانب وزارت جهادكشاورزی نشان داده است میزان تولید گوجه فرنگی افزایش یافته و سیب زمینی بدون تغییر مانده است اما میزان صادرات هردو این محصولات رشد چشمگیری داشته است.
فعالان صنفی: صادرات را متوقف كنید حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه اتحادیه بارفروشان در نامه ای به رئیس اتاق اصناف تهران خواهان توقف صادرات سیب زمینی و گوجه فرنگی شده است، اظهار داشت: ما رونوشت این نامه را به وزارتخانه های جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت هم ارسال كرده ایم چراكه در صورت ادامه روند فعلی صادرات، شاهد نایاب شدن این محصولات در داخل خواهیم بود.وی قیمت هركیلوگرم سیب زمینی را در میدان مركزی میوه و تره بار بین ۱۷۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان و هر كیلوگرم گوجه فرنگی را بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان اعلام نمود و اضافه كرد: طی حدود ۱۰ روز اخیر سیب زمینی حداقل ۸۰۰ تومان گران شده ضمن اینكه در فصل گرما قیمت گوجه فرنگی نباید در سطح قیمت های فعلی باشد.
رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به اینكه چند روز دیگر ایام عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی فرا می رسد و تقاضا برای این دو محصول افزایش می یابد، اظهار داشت: هر سال در این ایام قیمت این دو محصول بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می یافت اما امسال فكر می كنم با وضعیت بوجود آمده نرخ آنها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شود. ضمن اینكه امسال ظرفیت انبارهایمان به علت صادرات بی رویه برای شب عید هم كافی نیست و در صورت ادامه دچار مشكل خواهیم شد.
وزارت جهادكشاورزی: قیمت بالا برود، صادرات را متوقف می كنیم همینطور عباس كشاورز، معاون وزیر جهاد كشاورزی حدود یك هفته قبل، درباره اینكه صادرات برخی محصولات مانند سیب زمینی سبب افزایش قیمت آنها در بازار شده است، اظهار نمود: اگر نگاهی به قیمت ها بیندازیم متوجه می شویم نرخ این محصول از اسفندماه ۹۲ تا یك ماه اخیر، سر مزرعه كیلویی ۶۰۰ تومان از كشاورز خریداری می شده است؛ اما با افزایش نرخ ارز و رشد درآمد حاصل از صادرات، صادرات این محصول هم رونق پیدا كرد.
وی درباره اینكه گفته می گردد برخی سیب زمینی را در مناطق مرزی به قیمت یك دلار می فروشند، افزود: ما در مناطق مرزی تولید سیب زمینی نداریم و اگر دولت ببیند كه قیمت این محصول بیش از اندازه در حال افزایش می باشد، مانع از صادرات آن می گردد.
صادركنندگان: تولید كم شده است
علیرغم اظهارات عباس كشاورز كه افزایش صادرات را عامل گرانی معرفی نمود، سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی چند روز قبل در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح كرد كه كاهش تولید، عامل گرانی بوده است.
وی به خبرنگار مهر اظهار داشت: سال قبل سیب زمینی كاران و گوجه كاران متضرر شدند و تولید این محصول در سالجاری نسبت به سال قبل كاهش یافته است. رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی با اشاره به اینكه «صادرات»، دلیل گرانی این محصولات در بازار نیست، اظهار داشت: كشت این محصولات بخصوص گوجه فرنگی در تابستان امسال كاهش چشمگیری داشته است؛ الان باید وفور گوجه باشد اما این چنین نیست و ما شاهد می باشیم قیمت هر قوطی رب ۴ هزارتومانی هم به ۱۰ هزارتومان رسیده است. نورانی افزود: برخی كشاورزان به علت كم آبی و برخی هم به علت اینكه سال قبل زیان كردند امسال كشت انجام ندادند.
وی خاطرنشان كرد: دلیل نمی گردد هرچه كم شد ما بگوییم دلیل آن صادرات بوده، درست است كه قیمت ارز بالا رفته اما هزینه صادرات هم گران شده است.
البته وزارت جهاد كشاورزی كاهش تولید این محصولات را در سالجاری تایید نمی كند، برپایه اعلام این وزارتخانه تولید گوجه فرنگی در سالجاری ۹۷ هزارتن افزایش یافته و تولید سیب زمینی هم تفاوت قابل توجهی نسبت به سال قبل نداشته است.
وزارت جهادكشاورزی: تولید گوجه فرنگی ۹۷ هزارتن افزایش یافته است
برای بررسی بیشتر مبحث و دسترسی به آمار تولید سراغ مدیركل سبزی و صیفی وزارت جهادكشاورزی رفتیم. حسین اصغری، مدیركل سبزی و صیفی وزارت جهاد كشاورزی به خبرنگار مهر اظهار داشت: پیش بینی می گردد در سال زراعی جاری ۴ میلیون و ۹۳۱ هزار تن از مزارع سیب زمینی برداشت شود كه در مقایسه با سال قبل ۴ میلیون و ۹۴۰ تن تفاوت قابل ملاحظه ای دیده نمی گردد.
وی افزود: در مورد گوجه فرنگی هم پیش بینی تولید كل در سال زراعی جاری ۵ میلیون و ۳۶۴ هزار تن بوده كه در مقایسه با تولید سال زراعی گذشته با ۵ میلیون و ۲۶۷ هزار تن، معادل ۹۷ هزار تن افزایش داشته است.
صادرات سیب زمینی ۸۶ درصد و گوجه فرنگی ۱۲۵ درصد افزایش یافت
وی اضافه كرد: امسال ۱۴۷ هزار تن سیب زمینی صادر شده كه نسبت به سال قبل (۷۹ هزار تن) ۸۶ درصد رشد داشته ضمن اینكه در ۵ ماهه سال جاری ۳۰۶ هزار تن گوجه فرنگی صادر شده كه نسبت به سال قبل ۱۲۵ درصد رشد نشان داده است.
این مقام مسئول افزود: در مقطع كنونی تولید پائیزه سیب زمینی در حال برداشت است و برپایه پیش بینی ها میزان سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید از مزارع برداشت و به تدریج به بازار مصرف ارائه شود همینطور بخش عمده محصول به انبار منتقل و بخشی هم مستقیم از سر مزرعه به بازار مصرف عرضه می گردد.
اصغری درباره اینكه اگر شرایط به همین روال باقی بماند، وزارت جهاد كشاورزی چه تمهیداتی را برای كنترل بازار اتخاذ خواهد كرد؟، اظهار داشت: بسته به وضعیت تولید و عرضه امكان اتخاذ تصمیمات مقتضی برای تنظیم بازار از سوی وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد كشاورزی وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: افزایش هزینه های جانبی تولید و برداشت از قبیل كرایه های حمل و نقل، دستمزد، كیسه، جعبه و... مطمئناً در افزایش هزینه تولید و عرضه موثر است.


1397/06/26
14:57:30
0.0 / 5
5942
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
گل چرم