رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو پاسخ داد

چرا کشور با کمبود آنتی بیوتیک مواجه شد؟

چرا کشور با کمبود آنتی بیوتیک مواجه شد؟

گل چرم: رییس اتحادیه واردکنندگان دارو می گوید یکی از اصلی ترین دلیلهای کمبود آنتی بیوتیک در ایام گذشته، تغییر الگوی مصرف دارویی مردم در دوره کرونا بود.


ناصر ریاحی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در ماه های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، جامعه به شکل جدی، محدودیت ها و فاصله گذاری ها را رعایت می کرد که این مورد سبب شد در کنار کوشش برای کاهش کرونا، روند انتقال و بیماری زایی سایر ویروس ها یا عوامل بیمارکننده نیز کاهش پیدا کند، بنابراین ما در دو سال قبل شاهد آن بودیم که میزان مصرف آنتی بیوتیک در کشور به شکل جدی کاهش پیدا کرد.
وی ضمن اشاره به تجربه برخی تولیدکنندگان داخلی آنتی بیوتیک در ماه های گذشته، تشریح کرد: تا جایی که من در جریان هستم، یکی از شرکتهای تولیدکننده با عنایت به این که در بازار مصرفی وجود نداشت، مجبور شد به علت گذشت تاریخ مصرف، آنتی بیوتیک های تولید خودرا از بین ببرد، اما در ماه های گذشته ما در کنار کرونا، شاهد افزایش دیگر بیماری های مسری نیز بودیم که این مسئله به افزایش تقاضا برای آنتی بیوتیک منجر گردید و با عنایت به این که برخی شرکت ها در ماه های گذشته میزان تولید خودرا کاهش داده بودند، کمبودهایی در بازار مشاهده شد.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه در این رابطه هیچ احتکار یا کم کاری صورت نگرفته بود، تصریح کرد: البته از چند ماه قبل و با حذف ارز ترجیحی، بنا شد که مبنای ارز واردات مواد اولیه به نیمایی تغییر کند. البته در این حوزه مردم نباید هیچ نگرانی داشته باشند، برای اینکه در قالب طرح دارویار، دولت مابه التفاوت این رقم را پرداخت می کند و برای مصرف کننده نهایی مشکلی به وجود نمی آید.
ریاحی افزود: با عنایت به این که این احتمال وجود داشت که با وارد شدن داروهایی با مبنای ارزی جدید به بازار، قیمتها دوگانه شود، سازمان غذا و دارو تصمیم گرفت که تا وقتی که داروهای ساخته شده با ارز ترجیحی به پایان نرسیده اند، داروهای جدید وارد بازار نشوند. البته ما معتقدیم شیوه های دیگری نیز برای مدیریت این مورد وجود داشت اما به هر حال این شیوه اجرائی شد. ازاین رو کمبود غیرقابل جبرانی وجود ندارد و امیدواریم با دستورهای صادر شده، مشکلات در بازار در زمانی کوتاه برطرف شوند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در صورت نیاز امکان واردات این داروها نیز وجود دارد؟ اظهار نمود: ما شرکت هایی داریم که به شکل فوریتی امکان ورود به بازار و تامین نیازهای کشور را دارند. در کشورهای منطقه و همسایه نیز عمده فروشان دارو هستند که امکان خرید از آنها از زمانی بسیار کوتاه وجود دارد و ازاین رو در این عرصه نیز جای نگرانی وجود ندارد.
منبع:

1401/08/07
08:05:15
5.0 / 5
327
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم