معاونت امور دامی وزارت جهاد كشاورزی:

ما به دنبال کاهش هزینه تولید در کشور هستیم

ما به دنبال کاهش هزینه تولید در کشور هستیم

به گزارش گل چرم، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: لازم است با افزایش ضریب مکانیزه کرد واحدهای تولید زیرمجموعه امور دامی آنها را به استاندارد روز جهانی نزدیک کرده و هزینه تولید را کاهش دهیم.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، امروز نشست معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در محل این وزارت خانه برگزار گردید. حسین دماوندی نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با برنامه های انجام شده امسال اظهار داشت: در ۹ ماهه سال جاری یکی از بزرگترین طرح اقتصادی در قسمت کشاورزی انجام شد (حذف ارز ترجیحی). در این طرح پیشبینی های تولید بخصوص در تولید گوشت قرمز، شیر خام، تخم مرغ، گوشت مرغ و مجموعه کالاهای اساسی بودند که در ابتدای اجرای طرح نگرانی هایی وجود داشت. بعنوان مثال کشور سالانه بیشتر از ۱۱.۵ میلیون تن شیرخام تولید می کند که باید مدیریت می شد تا آمار تولید کاهش پیدا نکند.
وی اضافه کرد: از زمان اجرای طرح در معاونت دام، برای هر بخش ضمن تأمین بازار داخل، یک پیوست صادراتی هم تعریف شد. در این خصوص صادرات مرغ آغاز و حدود ۷۰۰ تن صادرات مرغ انجام شد.
وی افزود: در بازار تخم مرغ هم ضمن تأمین نیازمندی بازار داخل با قیمت مناسب، هفتگی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تن صادرات محقق شد. در حوزه شیر خام هم سال جاری در کنار تأمین بازار کشور، صادرات داشتیم.
دماوندی نژاد در رابطه با بحث صادرات طیور و مرغ گوشتی به رقابتی نبودن قیمت تمام شده آن در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در تولید گوشت مرغ ۲۱ هزار تولیدکننده به علت هزینه بالای تولیدی مزیت صادراتی ندارند اما در سایر بخش ها صادرات محقق شده است.
آمار تولید و رتبه ایران در جهان
معاون امور دامی وزارت جهاد کشاورزی در قسمتی دیگر از سخنان خود به آمار تولید و رتبه ایران در میان سایر کشورها پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۹۲۱ هزار تن گوشت قرمز از منابع داخلی تولید شد و جایگاه نوزدهم را برای ایران در جهان رقم زد. این عدد در سایر محصولات کشور به این شرح است؛ شیر خام با تولید ۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تن رتبه ۲۱، طیور با ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تن رتبه ۸، تخم مرغ با تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رتبه ۱۰، تولید عسل رتبه ۳ و کرم ابریشم رتبه ۸ را دارد.
وی در قسمت نهاده های دامی اظهار داشت: سالانه کشور برای تأمین نهاده های دامی بین ۵۴ تا ۵۵ میلیون تن نهاده دامی نیاز دارد تا تبدیل به محصول نهایی شود.
او اظهار نمود: ارز تولیدات دامی و زیرمجموعه های آن معادل ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که ثروت عظیمی به حساب می آید. در واقع بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت ایران به حساب می آید.
دماوندی تصریح کرد: در افق چشم انداز آینده هدف فراتر از بازار داخل و سهم خواهی از بازار منطقه و حتی فراتر از آن حضور پررنگ در بازار جهانی است.
معاون امور دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هنگامی که ایران به لحاظ وسعت و سرمایه گذاری بزرگ تر از صنعت طیور ترکیه است چرا باید برای رفع نیازهای داخلی از این کشور واردات داشته باشیم، اظهار داشت: با اجرای طرح بزرگ کشاورزی قیمت محصولات واقعی شده و تولیدکننده برای بهبود راندمان اقتصادی فعالیتش انگیزه پیدا کرده است.
او اظهار داشت: در این خصوص لازم است با افزایش ضریب مکانیزاسیون واحدهای تولید آنها را به استاندارد روز جهانی نزدیک نماییم و هزینه تولید را در کشور بهینه سازی کرده و کاهش دهیم.
گوشت گوسفند، پروتئینی لوکس در جهان
دماوندی در رابطه با گرانی گوشت قرمز در بازار اظهار داشت: کشورهای روسیه، چین و هند اقداماتی در جهت امنیت غذایی در زمینه صنعت طیور داشته باشند. گوشت گوسفند در جهان بعنوان گوشتی لوکس بوده و مصرف بالایی ندارد. برعکس فرهنگی که در کشور ما وجود دارد که گوشت گوسفندی را بهتر از گوشت گوساله می دانند.
دماوندی در رابطه با بازار گوشت گوسفندی خاطرنشان کرد: گوشت قرمز گوسفندی درگیر اقتضائات فصلی است. دام سبک وابسته به مراتع بوده و سالانه ۱۰ میلیون تن علوفه مجانی در اختیار صاحبان دام سبک قرار می گیرد.
او افزود: هم اکنون ۶۶ میلیون رأس دام سبک در کشور وجود دارد اما با بارش مناسب دامداران از ارسال دام ها برای کشتار ممانعت می کنند. این سبب نوسان قیمتی گوشت گوسفند در بازار کشور می شود.
دماوندی در انتها اظهار داشت: برای تنظیم بازار گوشت قرمز تازه از روسیه واردات گوشت انجام شد که آمار بالایی هم نبود اما هر کیلو آن ۱۸۰ هزار تومان بوده و قیمتها را در بازار متعادل می کند.

1401/11/12
08:59:08
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم