رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان مطرح كرد؛

رفع تداخلات اراضی کشاورزی اصفهان در سال ۱۴۰۲

رفع تداخلات اراضی کشاورزی اصفهان در سال ۱۴۰۲

به گزارش گل چرم، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اظهار داشت: تداخلات اراضی کشاورزی این استان در سال 1402 به پایان می رسد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، مهرداد مرادمند بامداد دوشنبه در نشست خبری گفت: از ۴۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان که مشمول تداخلات است تا حالا ۱۱۲ هزار هکتار معادل ۲۵ درصد اراضی رفع تداخل شده است.
وی افزود: بعد از رفع مداخلات اراضی کشاورزی، اجرای طرح کاداستر و صدور اسناد برای اراضی کشاورزی استان را در دستور کار خواهیم داشت که این مساله البته متقاضی محور است و کشاورزان می توانند اسناد مشاعی و دفترچه ای قدیمی را به سند ثبتی تبدیل کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اشاره کرد: قانون رفع موانع تولید و رفع مداخلات قوانین در بخش اراضی کشاورزی اقدام شایسته و بزرگی در استان اصفهان بوده که درحال پیش روی است.
مرادمند اضافه کرد: باید توجه داشت که به سبب قوانین بسیاری که در زمینه امور اراضی داشتیم و تداخل قوانین که بطور عمده در محاکم قضائی به آن پرداخته می شد رسیدگی به یک پرونده چندین سال زمان می بُرد؛ بدین جهت با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک، ادارات منابع طبیعی و اقتصاد و دارایی، اراضی کشاورزی که با اراضی ملی تداخل دارد را برمبنای پلاک های ثبتی، نقشه ها و تصاویر قدیمی بررسی و در یک جلسه مشترک برای آن تصمیم گیری می نماییم و مرز اراضی ملی و مستثنیات مشخص می شود.
۱۷۳ پروژه کشاورزی در دهه فجر افتتاح می شود
وی همین طور به پروژه های قابل افتتاح در دهه فجر امسال اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۷۳ پروژه کشاورزی در زمینه دام و طیور، تولیدات کشاورزی، گلخانه ای، دامپزشکی و صنایع کشاورزی در روزهای دهه فجر سال جاری افتتاح خواهد شد که جمع سرمایه گذاری آن بیش از یک هزار و ۸۱ میلیارد تومان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اعلان اینکه میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه ها ۹۰۸ میلیارد تومان بوده است، اشاره کرد: این رقم نزدیک به ۸۵ درصد حجم سرمایه گذاری است.
مرادمند با اعلان اینکه ماندگاری پروژه ها وابسته به تسهیلات نیست و عمده سرمایه گذاری توسط بخش خصوص به انجام می رسد، اضافه کرد: ۹۸ میلیارد تومان برای پروژه ها توسط دولت اعتبارات یارانه ای و بلاعوض اختصاص یافته که در زمینه زیرساختی کشاورزی هزینه شده و ۷۳ میلیارد تومان تسهیلات دولتی برای پروژه های یاد شده پرداخت شده است.
وی با اعلان اینکه بیشترین تعداد پروژه قابل افتتاح در شهرستان تیران و کرون با ۶۳ پروژه است، افزود: این شهرستان در حوزه کشت های گلخانه ای و گلخانه ها پیش رو است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اعلان اینکه بیشترین حجم سرمایه گذاری پروژه ها در گلپایگان با ۲۷۵ میلیارد تومان بوده است، گفت: سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رییس جمهوری به اصفهان برای حوزه کشاورزی استان اختصاص یافت که طی سه سال و نیم فقط از محل اعتبارات استانی و مولد سازی و تهاتر دارایی های دولت تامین خواهد شد که امسال اعتبارات ما از محل تملک دارایی استان نسبت به سال قبل چهار برابر سال قبل بوده است.
بیش از ۲ هزار شکایت از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در شرق اصفهان
مرادمند درباب تغییر کاربری اراضی گفت: متأسفانه تغییر کاربری اراضی و ایجاد ارزش افزوده کاذب مسئله و چالش سازمان جهاد کشاورزی نیز است که در اصفهان به ویژه در شرق استان قیمت های زمین کشاورزی با تغییر کاربری و دیوار کشی چندین میلیارد تومان خرید و فروش می شود و این تغییر کاربری در عرصه تولید نیست.
وی افزود: بیش از ۲ هزار مورد شکایت امسال در شرق اصفهان به سبب تغییر کاربری اراضی داشتیم.
زمان بازگشایی زاینده رود بزودی مشخص می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان درباب برنامه رهاسازی آب برای کشاورزان اصفهان نیز اظهار داشت: این مساله در وزارت نیرو درحال بررسی و رایزنی است و طی ۲ روز آینده مشخص خواهد شد که برای کشت پاییزه دوم یا کشت بهاره چه زمانی آب رهاسازی شود و باید توجه داشت که برغم بارش های خوبی که امسال شده هنوز ذخیره سد وضعیت مناسبی ندارد.


منبع:

1401/11/17
13:20:12
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گل چرم