یك مقام مسئول اعلام كرد؛

طرح ملی کشت دیمزار و پیشگیری از مهاجرت کشاورز از روستا به شهر

طرح ملی کشت دیمزار و پیشگیری از مهاجرت کشاورز از روستا به شهر

به گزارش گل چرم، معاونت هماهنگی ستاد اجرای فرمان امام اظهار داشت: کشاورزان فعال در قسمت دیمزارها وضعیت مالی خوبی نداشتند برای پیشگیری از مهاجرت، کمک شد تا فعالیتهای دیمزارها در طرح ملی کشت دیمزارها احیا شود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، نشست خبری اقدامات انجام شده در حوزه کشت دیم در کشور برگزار گردید. سیدمصطفی سیدهاشمی، معاونت هماهنگی ستاد اجرا فرمان امام در رابطه با طرح ملی کشت دیمزارها اظهار داشت: جهش تولید در دیمزارها از ۳ سال قبل شروع شده است. طرح از جانب وزات جهاد کشاورزی تنظیم و برای رهبری ارسال شد.
وی اضافه کرد: برنامه اینست که ۶ میلیون هکتار اراضی کشور در مدت ۵ سال زیر کشت دیم برود.
وی افزود: هم اکنون طرح در ۲۱ استان اجرا شده و با کمک بانک ملی تسهیلات ۴ درصدی برای خرید ادوات مورد احتیاج به کشاورزان اعطا شده است.
سیدهاشمی با اشاره به اینکه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت دیم قرار گرفته است، اظهار داشت: در طرح ۳۷۸ هزار و ۹۰۲ کشاورز مشارکت دارند و به ازای هر هکتار باید یک تن محصول برداشت شود. البته پیشبینی شده سال جاری این عدد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.
معاونت هماهنگی ستاد اجرای فرمان امام افزود: اگر این طرح فقط در ۲۱ استان اجرا شده به این علت بوده که برای باقی استان ها مانند تهران و البرز اراضی دیم تعریف نشده یا اراضی کم بوده و صرفه اقتصادی برای سرمایه گذاری ندارد.
سیدهاشمی در رابطه با فلسفه طرح اظهار داشت: کشاورزان فعال در قسمت دیمزارها وضعیت مالی خوبی نداشتند برای پیشگیری از مهاجرت، کمک شد تا فعالیتهای دیمزارها احیا شود. علاوه بر این به کشاورز کمک شد تا محصولات خویش را بیمه کند و بار مالی خسارت ها کمتر شود.


منبع:

1401/12/25
13:02:26
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم