دبیر انجمن قطعه سازان:

درحال دادن یارانه سیاه به خودرو هستیم

درحال دادن یارانه سیاه به خودرو هستیم

گل چرم: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان می گوید که با اصرار به قیمت گذاری دستوری و اختلاف قیمتی به وجود آمده میان کارخانه و بازار، درحال دادن یارانه سیاه به خودرو هستیم.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، آرش محبی نژاد در نشست خبری اظهار داشت: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در سالهای قبل صنعت خودرو ایران با آن رو به رو بوده، نامشخص بودن شیوه نهایی فروش خودرو به مصرف کننده است و این جابجایی های مداوم در کنار سردرگمی مردم، قطعه سازان را نیز برای برنامه ریزی با چالش مواجه کرده است.
وی با اشاره به فضای رانت به وجود آمده میان قیمت خودرو در کارخانه و بازار، تشریح کرد: در حقیقت خودروسازان ما یا دولتی هستند یا مردم عادی در بازار سرمایه سهامدار آن به شمار می روند. با این شیوه ما پول را از کل جامعه می گیریم و در اختیار کسانی قرار می دهیم که با شانس یا هر مسیر دیگری، توانسته اند خودرو را با قیمت کارخانه دریافت نمایند. بدین سان یک یارانه سیاه در بازار خودرو فعال کرده ایم که در نهایت به ضرر خودروساز، قطعه ساز و مصرف کننده نهایی در بازار است.
دبیر انجمن قطعه سازان با اعلان اینکه با این شیوه، رشد تولید در خودرو رخ نخواهد داد، اظهار داشت: تولید وقتی رشد می کند که قیمت تمام شده یک محصول مشخص بوده و قیمت فروش آن با نرخی بالاتر در نظر گرفته شود اما ما در خودرو با این پدیده مواجه هستیم که تولیدات جدید با ضرر به فروش می رسند و بدین سان هر چه تولید بیشتر شود، ضرر هم بیشتر می شود. پس باید راهی پیدا کرد تا این روند را متوقف نماییم.
محبی نژاد با اعلان اینکه تنها انحصار موجود در خودرو به بازار نهایی آن باز نمی گردد، تشریح کرد: اینکه مواد اولیه به شکل انحصاری تولید می شود عملا فراموش شده است. اگر بنا بر قیمت گذاری دستوری است، چرا تنها محصول نهایی شامل آن می شود؟ چرا فولاد و آهن و مس و سایر مواد اولیه را در این لیست قرار نمی دهیم؟
وی به امید قطعه سازان برای اصلاح امور اشاره نمود و گقت: جدا از آنکه ما باید این سوال را بپرسیم که اگر قطعه سازان دیگر فعالیت نکنند، اساسا کشور چه ظرفیتی برای واردات و تامین ارز آن دارد، در حقیقت آنچه که سبب شده ما همچنان به کار خود ادامه بدهیم، امید به آنست که در آینده این روند اصلاح گردد.
محبی نژاد اشاره کرد: این که عددی در حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی موجود در جامعه در مدتی کوتاه برای خرید خودرو از طرف مردم سرمایه گذاری می شود، ظرفیت این بازار و صنعت را نشان میدهد و امیدواریم که با بهبود اوضاع از ظرفیت های این بخش استفاده گردد.1402/01/29
00:04:50
5.0 / 5
378
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم