مدیرعامل اتحادیه دام سبك كشور؛

دولت مکلف به خرید تضمینی گوشت قرمز، مرغ و شیر است

دولت مکلف به خرید تضمینی گوشت قرمز، مرغ و شیر است

به گزارش گل چرم، مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور با اشاره به اینکه دولت مکلف به اجرای ماده ۲۰ قانون نظام دامپروری است اظهار داشت: دولت باید بر طبق این قانون، خرید تضمینی گوشت قرمز، مرغ و شیر را انجام دهد.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، افشین دادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در برنامه رادیویی با اشاره به اینکه گوشت قرمز قیمت مصوب ندارد، اظهار داشت: از سال ۹۶ گوشت قرمز از شمول قیمت گذاری خارج شد، یعنی این که گوشت قرمز، چه گوساله و چه گوسفندی قیمت مصوب ندارد و هم اکنون قیمت دام زنده بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان میانگین کشوری قیمت گذاری می شود.
وی اضافه کرد: در پاییز و تابستان سال قبل به علت کاهش جمعیت دامی کشور شاهد افزایش قیمت دام زنده بودیم؛ البته دام سبک زنده در چند سال گذشته به دلیل فشارهای بسیار زیادی که به تولیدکنندگان وارد شده قیمت تمام شده بالا رفته است. حذف ارز ترجیحی هم مزید بر علت شد.
وی افزود: اگر تا پیش از پاییز ۱۴۰۱ این افزایش قیمت خودش را نشان نداد، به این علت بود که جمعیت دامی زیاد داشتیم؛ عرضه بسیار زیاد بود و در نتیجه در بازار خودش را نشان نداد. در پاییز ۱۴۰۱ اگر گزارش های مرکز آمار ایران مطالعه شود در ۶ ماهه اول سال حجم بسیار زیادی از دام کشور کشتار شدند.
میانخرید تضمینی
دادرس در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اگر بخواهیم تولید کننده را در چرخه تولید حفظ نماییم و تولیدکننده در داخل کشور تولید داشته باشید و از آن سمت اگر می خواهید که مصرف کننده امنیت غذایی داشته باشد این امنیت غذایی مصرف کننده در گرو امنیت تولیدکننده است، اگر تولید کننده از چرخه حذف شد باید به سراغ واردات رفت. هزینه واردات یعنی ارزی که می خواهید تأمین کنید برای اینکه گوشت و مرغ و گندم و محصولات غذایی و کشاورزی را وارد کنید خیلی بیشتر از هزینه ای است که در داخل کشور و به ریال باید انجام بدهید.
وی اظهار نمود: درخواست ما اینست که دولت خرید تضمینی را بر مبنای ماده ۲۰ قانون نظام دامپروری انجام دهد که قیمت تمام شده محصول را از دامدار و از کشاورز و از مرغدار خریداری کند. بر مبنای سیاست هایی که دولت دارد و قیمتی که خود دولت می داند و قیمت گذاری کرده در اختیار مصرف کننده قرار بدهد، بدین سان تولید استمرار پیدا می کند.
وی تصریح کرد: امنیت مصرف کننده در گرو امنیت تولیدکننده است رهبری هم سال جاری را سال تولید و مهار تورم نام گذاشتند و سخن تولیدکننده هم همین است.

1402/02/13
00:02:28
5.0 / 5
425
تگهای خبر: اتحادیه , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گل چرم