در مجموع یكساله ۱۴۰۱

۸۰ درصد تولید فولاد کشور صرف مصارف داخلی شد

۸۰ درصد تولید فولاد کشور صرف مصارف داخلی شد

به گزارش گل چرم، در مجموع ۱۲ ماهه ۱۴۰۱، بخش قابل توجه تولید فولاد کشور معادل ۷۹.۹ درصد، صرف مصارف داخلی شده و بخش کمی از آن به صادرات اختصاص یافته است؛ به صورت دقیق تر میتوان اظهار داشت که از حدود ۱۰۵ میلیون تن اقلام فولادی تولیدی، بیشتر از ۸۴ میلیون تن صرف مصارف داخلی با رشد پنج الی ۱۸ درصدی نسبت به میزان مصرف ظاهری فولاد طی مدت مشابه سال ۱۴۰۰ شده و تنها حدود ۱۴ میلیون تن آن صادر گردیده است.


بر مبنای آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اختیار ایسنا قرار گرفته، از آغاز سال ۱۴۰۱ تا آخر سال حدودا ۱۰۵ میلیون تن از انواع اقلام فولادی در کشور ساخته شده که از این میزان ۱۴ میلیون و ۶۴۰ هزار تن صادر و باقی (بالغ بر ۸۴ میلیون تن) صرف مصارف داخلی شده است.
بر این اساس مصرف ظاهری فولاد کشور در سال ۱۴۰۱، نسبت به میزان مصرف در سال ۱۴۰۰، رشد پنج تا ۱۸ درصدی داشته است.
طی ۱۲ ماهه سال قبل ۱۲ میلیون و ۵۳۲ هزار تن مقاطع طویل فولادی ساخته شده که ۹ میلیون و ۹۷۹ هزار تن در داخل مصرف شده که نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال ۱۴۰۰ معادل هشت میلیون و ۴۵۲ هزار تن، ۱۸ درصد بیشتر شده است.
بعد از آن در مجموع، از ۳۰ میلیون و ۴۳۳ هزار تن شمش فولادی ساخته شده در کشور ۲۳ میلیون ۶۷ هزار تن به مصارف داخلی اختصاص یافته و حدود هفت میلیون و ۳۷۲ هزار تن آن صادر گردیده است. همینطور از حدوداً ۲۱.۵ میلیون تن محصولات فولادی ساخته شده ۱۹ میلیون و ۴۰۲ هزار تن صرف مصارف داخلی شده است که میزان مصارف هردو افزایش ۱۴ درصدی نسبت به میزان مصرف در سال ۱۴۰۰ تجربه کرده اند.
طی ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۰ میلیون و ۲۲۹ هزار تن شمش فولادی و ۱۷ میلیون تن محصولات فولادی در کشور مصرف شده بود.
از آغاز سال ۱۴۰۱ تا پایان اسفند ماه، مقاطع تخت فولادی حدود ۴۶۸ هزارتن صادر و بالغ بر ۹ میلیون تن صرف مصرف داخلی شد که مصرف این مقاطع نسبت به مدت مذکور در سال ۱۴۰۰ که هشت میلیون و ۴۱۵ هزار تن بوده است، هشت درصد بیشتر شده است.
در نهایت مصرف آهن اسفنجی پنج درصد رشد کرده و از ۲۹ میلیون و ۲۷۳ هزار تن به ۳۰ میلیون و ۸۶۶ هزار تن رسیده است. در سال ۱۴۰۱ قریب به ۳۱ میلیون و ۷۳۰ذ هزار تن آهن اسفنجی در کشور ساخته شده که تنها ۸۶۴ هزار تن آن صادر گردیده است.
منبع:

1402/02/21
03:05:53
5.0 / 5
260
تگهای خبر: تجربه , تولید , صادرات , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
گل چرم