معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد كشاورزی:

موقتا قطع برق چاه موتورهای کشاورزی لغو شده است

موقتا قطع برق چاه موتورهای کشاورزی لغو شده است

به گزارش گل چرم، بردسکن ـ معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: پیرو پیگیری های به عمل آمده توسط وزارتخانه و رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی موقتا قطع برق چاه موتورهای کشاورزی لغو شده است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، شاهپور علایی مقدم ظهر پنجشنبه در حاشیه برگزاری همایش ملی پسته در بردسکن در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیرو پیگیری های به عمل آمده توسط این وزارتخانه و رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، موقتا قطع برق چاه موتورهای کشاورزی لغو شده است و به جد پیگیر هستیم این مهم ادامه داشته باشد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مصرف برق حوزه کشاورزی چندان زیاد نیست؛ پس باید وزارت نیرو این بخش اقتصادی را که مصرف برق آن برای تزئینات نیست بیشتر نگاه کند.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو باید تدابیری را داشته باشد که بجای قطع برق چاه موتورهای حوزه کشاورزی که با سفره مردم سروکار دارد، برق یک فروشگاه را موردتوجه قرار دهد.
علایی مقدم با اشاره به اینکه کشاورز باید راندمان اقتصادی داشته باشد، اظهار داشت: این راندمان، امکان پذیر نیست مگر با تولید بیشتر که تولید بیشتر سبب صادرات و ارزآوری بیشتر برای کشور خواهد بود.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اصلاح الگوی کشت و کشاورزی قراردادی را از طرح های مهم دولت برای ارتقای جایگاه کشاورزی خصوصاً در محصولات اساسی و راهبردی نام برد و اضافه کرد: با عملیاتی شدن این روش که از برنامه های وزارتخانه است دغدغه های کشاورزان پایان می یابد.
وی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی، کشت قراردادی را به عنوان راه حل نهایی و جلوگیری از فساد، ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با واسطه گری و افزایش درآمد کشاورزان معرفی کرده و اجرای آنرا امسال با گندم و کلزا کلید زده است.
علایی مقدم در ادامه با اشاره به همایش پسته در بردسکن اظهار داشت: استان خراسان رضوی را با سطح زیر کشت ۷۸ هزار هکتار پسته بارور، مقام دوم را بعد استان کرمان دارد بردسکن با ۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت و ۱۶ هزار تن تولید پسته از شهرستان های دارای حرف در استان خراسان رضوی است؛ پس باید مراکز تحقیقات و محققین این حوزه در امتداد بالابردن راندمان تولید که در مقایسه با دنیا خیلی عقب هستیم کار کنند.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی پسته را یک محصول اصیل ایرانی ذکر کرد اظهار داشت: سطح میانگین برداشت محصول در خراسان رضوی هم اکنون ۹۰۰ کیلوگرم در واحد سطح است. اگر مقدار ۲۰۰ کیلوگرم بر میزان برداشت محصول اضافه نماییم، می توانیم در یک برنامه ۵ ساله هم راندمان آب وهم تولید را بالا ببریم و دستاورد بزرگی برای کشور خواهد بود.
وی با اعلان اینکه کشاورز ما در ایران وقتی موفق است که بداند در زنجیره تولید قرارداد و بداند که دسترنج او در انتهای کار بدون دغدغه در راه بازار فروش و صادرات قرار دارد، اضافه کرد: وقتی تولید یک محصول بالا باشد، صادرات به خوبی به انجام می رسد و از این لحاظ، ارزآوری برای کشور خواهد داشت که این مهم، ضمن بالابردن اقتصاد خانواده به اقتصاد کشورمان نفع می رساند.
علایی مقدم خطاب به کشاورزان اظهار داشت: کشاورز نباید قبل از این که بازار مصرف محصول خودرا شناسایی کرده باشد بذر را در خاک کند؛ پس باید با شناخت بازار در راه زنجیره تولید که قرار می گیرد، مبادرت به کشت محصول کند و در این راه وزارت جهاد کشاورزی با برنامه های در کنار کشاورز خواهد بود.

1402/03/06
14:50:53
5.0 / 5
279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گل چرم