گزارش گل چرم؛

حقابه گرمسار و آرادان خشکید

حقابه گرمسار و آرادان خشکید

به گزارش گل چرم، با وجود مصوبه قانونی بهره مندی مردم گرمسار و آرادان از ۹۱ درصد آب سد نمرود، این حقابه قانونی و شرعی با کم توجهی های بسیاری روبرو و باوجود مطالبات گسترده مردم همچنان عملی نشده است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - داوود عبدی: در سایه ضعف و انفعال مسؤلان استان سمنان، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از حبله رود در دست اقدام است که با بهره برداری از این خط انتقال بایستی منتظر وقوع فاجعه ای عظیم در دشت گرمسار باشیم.
علاوه بر این طی سالهای اخیر روند برداشت بی رویه آب از رودخانه حبله رود بالا رفته به نحوی که گزارش ها حاکی از برداشت مازاد بر حقابه روستاها و بعضاً مزارع بالادست رودخانه است که آثار و تبعات منفی این مساله بر کشاورزی دشت گرمسار تاثیر گذاشته است؛ این در حالیست که تأمین امنیت قضایی دغدغه هدف گذاری در خیلی از اسناد بالادستی بخش کشاورزی است همینطور یکی دیگر از عناوینی که در کاهش تولید تأثیرگذار است عدم اختصاص حقابه لازم بوده که در این جهت مسؤلان امر باید نسبت به تخصیص حقابه اقدام نمایند.
قطره ای آب وجود ندارد
کم آبی صدای مسؤلان محلی و استانی را درآورده تا جایی که امام جمعه گرمسار اعلام نمود: بارها و بارها مسؤلان و کشاورزان درخواست نمودند و جلسات گذاشتند بارها در محافل عمومی این حقابه را فریاد زدیم و بیان کردیم که مردم و کشاورزان با مشکلات روبرو هستند اما اتفاقی رخ نداده حال آنکه گرمسار چیزی جز حق خودش نمی خواهد.
حجت الاسلام سید علیرضا آرامی با طرح این سوال که اگر مردم گرمسار حقابه خودشان را مطابق قانون طلب کنند، زیاده خواهی است؟ اضافه کرد: این حق مسلم مردم است و اقتضای تداوم کار در گرمسار اینست که حقابه مردم به این شهرستان برسد. هیچ سالی چنین بی آبی را شاهد نبوده ایم متأسفانه شاهد می باشیم که به صورت کلی آب کشاورزی شهرستان گرمسار خشک شده است.
وی با اعلان اینکه قطره ای آب به سمت روستاهای گرمسار نمی رود، ابراز کرد: کشاورزان میلیونها تومان هزینه کرده اند که زمینهای کشاورزی شأن را آماده محصول کنند اما قطره ای آب وجود ندارد اضافه کرد: آمارها نشان میدهد که در هشت ماهه اخیر، ۸۰ میلی متر بارندگی در گرمسار رخ داده در صورتیکه در هشت ماهه مشابه در سال قبل این شاخص ۵۸ میلی متر بود و این نشان میدهد که مشکل کمبود آب نیست.

مشکلات عدیده بخش کشاورزی
عضو هیئت مدیره مجمع صنفی کشاورزان گرمسار به خبرنگار مهر، می گوید: بخش کشاورزی همچون اصلی ترین ارکان رشد و توسعه گرمسار و آرادان شمرده می شود، با توجه به این طی سالهای اخیر به سبب نبود یا اجرایی نشدن برنامه منسجم و مدون بخش کشاورزی، این منطقه بیشترین صدمه را دراین زمینه متحمل شده اند.
جعفر ثامنی، با اشاره به این که مبحث آب و ضرورت توجه به قانون عادلانه و پایدار آب از حدود سه دهه پیش بارها و بارها توسط متخصصان این حوزه نسبت به کم آبی و برداشت های بی رویه در بالا دست اخطار داده بودند اظهار داشت: با اینحال دولت های وقت آنچنان که باید به این مساله توجهی نکردند تا این که معضلات به اوج رسیده و بحران خشکسالی و کاهش نزولات رنگ حقیقت به خود گرفته است.
وی اضافه کرد: در حالی کشاورزان برای تأمین آب کشاورزی با مشکلات مواجهند که همچنان زیر ساخت هایی موجود برای تأمین آب وجود ندارد و نیاز است در قسمتهایی مانند سد به صورت ویژه اقدامات و تمهیداتی صورت گیرد تا پروژه نیمه کاره سد نمرود در کوتاهترین زمان ممکن با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد.
تسریع در راه اندازی کامل سد نمرود
عضو هیئت مدیره مجمع صنفی کشاورزان گرمسار در ادامه اظهار داشت: بایستی با تسریع در راه اندازی کامل سد نمرود، بخشی از آب رودخانه حبله رود را در فصول پرآبی ذخیره کرده و باتوجه به وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی در دشت گرمسار، آب این سد منحصراً توسط روستاهای حاشیه رودخانه در شهرستان فیروزکوه و دشت گرمسار که از رودخانه حبله رود دارای حق رسمی و قانونی هستند مورد استفاده قرار گیرد.
ثامنی با اعلان اینکه عدم اجرای قانون عادلانه توزیع آب در منطقه فیروزکوه و روستاهای همجوار رودخانه حبله رود و برداشت های غیر مجاز تانکری و پمپاژ و اکثراً غیرمتعارف و بخصوص توسعه کشت غیرکارشناسی و غیر مجاز در حریم بستر رودخانه سبب شده است تا صدای کشاورزان در پایین دست و منطقه گرمسار در بیاید، ابراز کرد: قانونی که در زمینهای کشاورزی و باغات گرمسار اجرا می شود توقع ما اینست که این قانون در منطقه بالا دست هم توسط ارگان های مربوطه و وزارت جهاد و نیرو اعمال شود.
وی با اعلان اینکه ویلاسازی شخصی، ایجاد تفرجگاه های غیرقانونی و توسعه کشت غیرکارشناسی در حریم بستر رودخانه که هر روز درحال توسعه است، سبب نارضایتی کشاورزان منطقه گرمسار و ناامنی در بحث غذایی و درآمد می شود، اشاره کرد: ما خواهان اجرای صریح قانون در توزیع عادلانه آب، جلوگیری از توسعه کشت در حریم رودخانه در منطقه بالادست و مدیریت کارشناسی آب نمرود هستیم.

معیشت مردم به خطر افتاده است
احمد محمدی از فعلان مجمع امور صنفی کشاورزی گرمسار هم در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به این که حالا باید اقدامات جدی انجام دهیم تا ضمن به خطر نیفتادن معیشت مردم، از منابع به درستی استفاده شود، اظهار داشت: بدیهی ترین اقدام اصلاح رفتارهای اشتباه و عدم صدور مجوز برای توسعه و ایجاد باغات و برداشت های غیر مجاز از حقابه کشاورزان پایین دست رودخانه است.
محمدی با اعلان اینکه حقابه از رودخانه حبله رود به دشت گرمسار شامل ۱۳۲ روستا و گروههای کشاورزی هستند و سهم آبی این حقابه ۳.۲۰ مترمکعب است، ابراز کرد: باوجود همه انتقادات تابحال عمق فاجعه کاهش و حذف حقابه برای دشت گرمسار و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن، هنوز به صورت دقیق و لازم مورد بررسی قرار نگرفته و تابحال از سوی مسؤلان هم به تبعات این بحران چندان توجه خاصی نشده است بنابراین تأثیراتی که توسعه و آبادانی یکی از شهرستان های مستعد و رو به رشد همجوار پایتخت را بشدت تهدید می کند.
وی با اعلان اینکه حل این معضل در درجه نخست، در دایره سیاست و حیطه مسئولیت های دولت و مجلس بخصوص وزارت نیرو و کشاورزی است و بدون ایجاد اراده ای مشترک در سطوح عالی کشور، هیچ راهبردی را دراین زمینه نمی توان پیش برد، بیان کرد: یافتن راهکار صرفا در سطح سازمان ها کوچک مانند آب منطقه ای استان سمنان یا تهران، همواره نتایجی را که در گذشته شاهد آن بوده ایم اقداماتی مقطعی و موقت و موضعی و ناکارآمد است.
سو ء مدیریت شده است
یکی دیگر از اعضای صنف کشاورزی گرمسار، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بی مدیریتی در اتمام پروژه سد نمرود و میزان ذخیره آب پشت سد، و به دلخواه قطع و یا کم و زیاد کردن آب سد برای کشاورزان گرمسار اظهار داشت: عدم استفاده از میزان آب به صورت هوشمند توسط باغداران و اماکن شخصی و تفرجگاه های بالا دست وجود چاه های غیرمجاز، باعث ضرر و زیان مردم دشت گرمسار است.
اسماعیل شاه حسینی با اشاره به این که یقیناً نفوذ صاحبان قدرت در مدیریت آب مشکل آفرین است اظهار داشت: واگذاری غیرقانونی بالغ بر ۶۳۰ هکتار از زمینهای دشت فیروزه به تعاونی و انتقال و برداشت از حقابه کشاورزان و بهره برداران رسمی رودخانه حبله رود برای یک تعاونی خاص، شرایط را برای کشاورزان گرمسار بشدت بحرانی و غیر قابل تحمل کرده در صورتیکه در بحرانی ترین زمان گندم در دشت گرمسار به آب نیاز دارد تا گل گندم دانه بزند، سبب خشک شدن گندم و ضرر رساندن به امنیت غذایی و درآمد کشاورزان شود.
وی با اعلان اینکه گندم یکی از راهبردی ترین محصول کشور است که در گرمسار به میزان زیادی کشت می شود و درآمد کشاورزان از همین فروش محصول تأمین می شود، اضافه کرد: روستاهای فیروزکوه و دماوند در برداشت از آب رودخانه آزاد هستند و به هر میزان که بخواهند از آن استفاده می نمایند اما کشاورزان و باغداران حاشیه رودخانه بر خلاف عرف و قانون، با پمپاژ آب از این رودخانه، اراضی که دارای شیب زیاد است و به صورت طبیعی با آب رودخانه قابل آبیاری نیستند را به زیر کشت می برند.
واگذاری بدون برنامه و فکر
این فعال بخش کشاورزی گرمسار در ادامه چالش دیگر رودخانه حبله رود را واگذاری بدون فکر و غیرقانونی بالغ بر ۶۳۰ هکتار از زمینهای دشت فیروزه به تعاونی ها و افراد که سبب سوء استفاده های شخصی می شود بیان کرد و اظهار داشت: مصوبات غیرکارشناسی سبب می شود تا میزان آب زمینهای کشاورزی در پایین دست کم شود.
جمعی از کشاورزان شهرستان آرادان هم روز جمعه در مصلای این شهر گرد هم آمده و اعلام نمود که جلسه ای که با حضور نماینده کشاورزان در محل سد حبله رود گذاشته شده است از مسؤلان مربوطه خواهش کردیم تا آب بیشتری را برای کشاورزان از سد نمرود آزادسازی کنند که میزان ۴۰۰ سنگ آزاد سازی شد ولی چالش بزرگ تر این که این میزان آب به کشاورزان پایین دست رودخانه نرسید آبی که از سد آزاد سازی شده است گرفتار کاهش شدید شده و میزان سنگ آب برای آبیاری زمینهای کشاورزی خیلی کم و ناکافی بوده که احتیاج به مدیریت کارشناسی کل مسیر از محل سد تا ابتدای حریم دشت گرمسار است.
این کشاورزان تاکید دارند چرا اگر کشاورزی در شهرستان های گرمسار و آرادان در فصل تابستان در زمین کشاورزی خود آلونکی ساده بسازد از سوی جهاد کشاورزی مورد بازخواست قرار می گیرد و تخریب صورت می پذیرد؟ چرا وقتی چند کیلومتر از حریم بستر رودخانه حبله رود در طول مسیر بالا دست مورد تجاوز و سوء استفاده افرادی قرار می گیرد هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند؟
کمیسیون مشترک تشکیل شود
کشاورزان منطقه گرمسار و آرادان همینطور خواهان تشکیل کمیسیون مشترک در دو استان سمنان و تهران شدند تا از این رودخانه دائمی که تنها رودخانه جاری در دشت گرمسار می باشد حراست شود و حق آب مردم شهرستان های گرمسار و آرادان از سد نمرود به صورت کامل به این منطقه تخصیص پیدا کند تا کشاورزان به حق دیرینه خود برسند. به قول یکی دیگر از کشاورزان، عدم تخصیص حقابه باعث از میان رفتن اکولوژی و اکوسیستم و کاهش انگیزه کشاورزان برای فعالیت در این بخش تولیدی شده است.

قنبری اضافه کرد: در شرایطی که روستاهای این منطقه، یکی از قطب های کشاورزی کشور و معیشت اغلب قریب به اتفاق اهالی روستاها وابسته به آب است، پیامدهایی را بر جای گذاشته که مهاجرت گسترده کشاورزان و بخصوص نیروی کار جوان به شهر های پرجمعیت برای انجام مشاغل کاذب از آن جمله است.

به گزارش گل چرم به نقل از مهر، حبله رود که از شمال کوه های البرز سرچشمه می گیرد مهم ترین منبع تأمین آب گرمسار و تنها رودخانه دائمی استان سمنان به شمار می آید که ضروریست هرگونه انتقال آب از محل حقابه به صورت شفاف مشخص شود. امام جمعه آرادان در آخرین خطبه های نماز جمعه خود ضمن تذکر به مسؤلان خواهان برخورد با ترک فعل ها شده است همینطور مطهری نماینده گرمسار و آرادان در مجلس هم ضرب الاجلی را برای استانداری سمنان تعیین کرده تا پیگیر آب مورد نیاز کشاورزان گرمساری باشند. حال باید دید که در ایام آتی چه اتفاقاتی رخ خواهد داد، با این توضیح که ظهر شنبه، تعدادی از کشاورزان گرمساری روبروی فرمانداری گرد هم آمدند.


منبع:

1402/03/07
11:34:06
5.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گل چرم