آفت نماتد بلای جان باغات مرکبات، پسته و زیتون

آفت نماتد بلای جان باغات مرکبات، پسته و زیتون

به گزارش گل چرم، یک محقق بخش کشاورزی اظهار داشت: باغ مرکبات در جنوب کشور درحال از میان رفتن است و یکی از دلیلهای مهم آن نماتدها هستند. همین طور بیشتر باغات پسته و قسمتی از باغات زیتون کشور هم آلوده به این آفت شده اند.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، تورهای رسانه ای به لحاظ تولید محتوا زمینه گزارش های علمی و پژوهشی را به وجود می آورند و با افزایش اطلاعات علمی خبرنگار در عرصه ای که فعالیت دارد او را به کارشناسی زبده تبدیل می کند. سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از مجموعه های علمی وزارت جهاد کشاورزی بوده که مطالعات گسترده ای در بخش انواع گیاهان و حیوانات دارد. بازدید از موزه های پرندگان، جانوران و حشرات در کنار انواع گیاهان بومی و غیربومی حاکی از قدمت مطالعات بخش کشاورزی در کشور دارد.
فرهاد سعیدی، رییس بخش تحقیقات نماتدلوژی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور درباره ی نماتدها به مهر اظهار داشت: کرم های انگلی می توانند تا ۱۰۰ درصد به محصولات خسارت وارد کنند.
در توضیح نماتدها لازم به بیان است که نماتد یا بیماری خاک که از آن با سرطان یا انگل زمین هم نام می برند، یکی از بیماری هایی است که زمینهای کشاورزی به آن مبتلا می شوند. این بیماری ریشه گیاه را درگیر کرده و به آن لطمه می زند. نماتدها کرم هایی لوله ای شکل و نخ مانند و جز بی مهرگان هستند.
سعیدی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: جمعیت نماتدهایی که در خاک کشور وجود داشتند بالا رفته است. بطوریکه ۱۰۰ درصد خاک مرکبات را آلوده کرده است.
وی در تشریح لطمه آنها افزود: نماتدها ریشه را سوراخ می کنند و بدین سان انواع قارچ و میکروب به محصولات خسارت می زند.
این محقق درباره ی آفت کش نماتدها اظهار داشت: سبد نماتدکش ها در کشور پایین است و کشورها به سبب تحریم حاضر به فروش آن به ایران نیستند. هر هکتار از زمین به ۵ تا ۵.۵ لیتر از نماتدکش ها نیاز دارد که هزینه آن ۷۵ میلیون تومان تمام می شود. بدین سبب تلاش می نماییم تا از ظرفیت داخل و شرکت های دانش بنیان برای تولید نماتدکش ها بهره ببریم.
سعیدی اظهار داشت: باغ مرکبات در جنوب کشور درحال از میان رفتن است که یکی از دلیلهای مهم آن نماتدها هستند. همین طور بیشتر باغات پسته و قسمتی از باغات زیتون نیز آلوده به این آفت شده اند.
وی درباره ی ظرفیت این آفت اضافه کرد: ممکنست در هر گرم از خاک ۱۰۰۰ نماتد و ۲۰۰ تا ۲۵۰ لار وجود داشته باشد.
این محقق درباره ی راه حل حل این معضل اظهار داشت: ما بدنبال نماتدهای شکارگر و مفید هستیم تا بدین ترتیب از لطمه خاک و محصولات جلوگیری نماییم.
بنا بر مطالعات نماتد گره ریشه یکی از خطرناک ترین نماتدها در جهان و ایران است که خسارت اقتصادی بالایی را در گیاهان مختلف به وجود می آورد. دامنه میزبانی بسیار گسترده این نماتد شامل اغلب گیاهان زراعی، سبزی و صیفی و حتی برخی درختان میوه است. از جانب دیگر، عدم آگاهی از آلوده بودن خاک مزارع به این نماتد و کشت محصولات حساس در خاک های آلوده، سالانه منجر به افزایش جمعیت لاروهای این نماتد در خاک می شود.منبع:

1402/06/11
08:20:37
5.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم