آل اسحاق عنوان كرد

امکان افزایش تجارت ایران و عراق تا 30 میلیارد دلار

امکان افزایش تجارت ایران و عراق تا 30 میلیارد دلار

گل چرم: رییس اتاق مشترک ایران و عراق با اعلان اینکه حجم معاملات تجاری ایران و عراق می تواند به 20 میلیارد دلار برسد و گاهی گفته می شود امکان افزایش آن تا 30 میلیارد دلار هم هست، اظهار داشت که سال قبل با وجود تمام مشکلات 11 میلیارد دلار صادرات به عراق داشتیم.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، یحیی آل اسحاق در همایش نشست راهکارهای توسعه پایدار تجارت ایران و عراق در افق ۲۰۲۵ اظهار داشت: بازار عراق تا سال های آتی از فرصت های صادراتی برخوردارست. اما برای حفظ و توسعه این بازار باید متناسب با واقعیت ها عمل کرد و سه شرط لازم برای حفظ این بازار را رعایت کرد. بطور کلی روابط تجاری ایران و عراق در کوتاه و طولانی مدت یک رابطه راهبردی است و حجم معاملات تجاری ایران و عراق می تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد و گاهی گفته می شود امکان افزایش آن تا ۳۰ میلیارد دلار هست؛ ضمن این که این حرف شعار نیست و کاملا دست یافتنی است.
رییس اتاق مشترک ایران و عراق با اعلان اینکه فعالان اقتصادی، صاحبان خدمات و صاحبان صنایع می توانند بهترین استفاده از در تجارت با عراق کسب کنند، اظهار داشت: ایران فرصت صادرات به کشورهای CIS را در گذشته از دست داده، بدین سبب نباید این فرصت تجاری را در ارتباط با عراق نیز از دست دهیم.
وی با تأکید بر این که بازار عراق تا ۱۵ سال دیگر بهترین فرصت صادراتی را دارد، اظهار داشت: اما این فرصت ها دست یافتنی است، اما باتوجه به حضور رقبای سرسختی که با امن شدن عراق بدنبال آن هستند تا این مزیت را از ایران بگیرند، بهره مندی از این بازارها دشوار است، بدین سبب برای بهره مندی از این بازار وسیع باید متناسب با واقعیت ها عمل نماییم و در غیر این صورت آنرا از دست خواهیم داد.
آل اسحاق با اعلان اینکه برای موفقیت در بازار عراق سه شرط شناخت واقعی، روحیه و عزم و انجام اقدامات حرفه ای نیاز است، اظهار داشت: بیش از ۵۰ درصد از موفقیت در بازار بستگی به عزم و اراده فعالان اقتصادی دارد و اساسا با عزم نیم بند نمی توان وارد این بازار شد. بازار عراق سنگلاخ است و برای توسعه تجارت با این کشور نیازمند عزم جدی هستیم. سال قبل با وجود تمام مشکلات ۱۱ میلیارد دلار صادرات به عراق داشتیم.
رییس اتاق مشترک ایران و عراق با اعلان اینکه بهره مندی از بازار عراق مانند هر بازار دیگری نیازمند اقدامات حرفه ای است و لازم است سازمان ها و نهادها کارهای در رابطه با خودشان را برای توسعه تجارت با این کشور فراهم آورند، اظهار داشت: بدین سبب برای رسیدن به موفقیت و توسعه تجارت با عراق هم فعالان اقتصادی و هم بخش های دولتی باید اقدامات متناسب انجام دهند؛ ضمن این که فعالان بخش خصوصی باید ریسک این بازار و بازارهای تجاری را بپذیرند.
منبع:

1402/06/28
21:33:07
5.0 / 5
207
تگهای خبر: بازار , خدمات , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گل چرم