اقتصاد جهانی در سال 2024 به کجا می رود؟

اقتصاد جهانی در سال 2024 به کجا می رود؟

گل چرم: ۶۱ درصد از پاسخ دهندگان در آخرین چشم انداز اقتصاددانان ارشد مجمع جهانی اقتصاد اعلام نمودند که اقتصاد جهانی احیانا در سال آینده ضعیف خواهد شد البته اکثریت و یا ۸۶ درصد اقتصاددانان ارشد نسبت به کاهش موج تورم جهانی خوشبین هستند.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، اقتصاددانان اخطار می دهند که چشم انداز اقتصادی می تواند پیشرفت به سمت اهداف توسعه را تضعیف کند و ۷۴ درصد اعلام نمودند که تنش های ژئوپلیتیکی هم همین تاثیر را خواهد داشت.
عدم قطعیت یک عامل کلیدی است و ترس از رکود جهانی درحال کاهش است اما نگرانی ها در مورد اقتصاد چین که اخیراً گرفتار رکود شده است، افزایش پیدا کرده است. مسائل ژئوپلیتیکی و سیاسی داخلی از دیگر عوامل ناراحت کننده هستند. از هر ۱۰ اقتصاددانی که برای این گزارش نظرسنجی شده بودند، ۹ نفر معتقدند که ژئوپلیتیک در سال آینده نوسانات اقتصادی ایجاد خواهد نمود.
آسیا و بخصوص آسیای جنوبی بعنوان قوی ترین چشم انداز رشد در نظر گرفته می شود. با این وجود، انتظارات برای چین کاسته شده است. این گزارش عنوان نمود که علاوه بر بازگشت کندتر از حد انتظار مصرف داخلی در اوایل سالجاری، چشم انداز اقتصادی چین تحت تاثیر فشارهای کاهش تورم و نشانه هایی از شکنندگی در بازار حیاتی املاک و مستغلات قرار گرفته است. حجم تجارت هم کاسته شده است و واردات ۱۲.۴ درصد و صادرات ۱۴.۵ درصد در سال منتهی به جولای ۲۰۲۳ کاسته شده است.
چشم انداز اقتصاد ایالات متحده از ماه مه به صورت قابل توجهی بهبود یافته است، به صورتی که حدود ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی انتظار رشد قوی یا متوسط امسال و سال آینده را دارند که از حدود ۵۰ درصد در ماه مه افزایش پیدا کرده است.
اروپا امسال با رشد ضعیف یا بسیار ضعیف مواجه می باشد اما این تصویر می تواند به صورت قابل توجهی در سال ۲۰۲۴ تغییر کند. برای خاورمیانه و شمال آفریقا، ۷۹ درصد رشد متوسط یا قوی را در سالهای ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ پیشبینی می کنند که ۱۵ درصد بیشتر از ماه مه است.
تقریبا سه چهارم پاسخ دهندگان اعتقاد دارند که تنش های ژئوپلیتیکی مانع از پیشرفت به سمت اهداف توسعه جهانی در سه سال آینده می شود، در حالیکه ۵۹ درصد انتظار دارند شرایط مالی سخت تر همان تاثیر را داشته باشد.
بر اساس گزارش ویفروم، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل عنوان نمود که سرمایه گذاری سالانه ۴ تریلیون دلار کمتر از میزانی است که برای برآورده کردن اهداف توسعه توسعه پایدار می باشد.
منبع:

1402/07/03
08:14:56
5.0 / 5
170
تگهای خبر: بازار , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گل چرم