سیمان و فولاد بورسی می مانند؟

سیمان و فولاد بورسی می مانند؟

به گزارش گل چرم، وزیر راه و شهرسازی بعنوان متولی خانه سازی در کشور اعتقاد دارد عرضه سیمان و فولاد در بورس سبب گرانی این کالاها و افزایش هزینه ساخت مسکن می شود؛ با این وجود روز گذشته اعلام نمود که اگر مقرر است این کالاها در بورس بمانند باید قیمت پایه آنها مدیریت شود. در سوی دیگر وزیر اقتصاد، بورس را بستری شفاف دانسته و می گوید دولت برنامه ای برای خروج سیمان و فولاد از بورس ندارد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، مبحث بورسی ماندن یا نماندن سیمان و فولاد به یکی از مباحث روز اقتصاد ایران تبدیل گشته تا جایی که دو وزیر در رابطه با این صنایع دیدگاهی متفاوت دارند. بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی - بعنوان متولی خانه سازی در کشور اعتقاد دارد بورس کالا سبب افزایش قیمت سیمان و فولاد می شود و روز گذشته اظهار داشت که بورسی ها علاقه ای به کاهش قیمت این کالاها ندارند.
یک روز پیش از این اظهارنظر بذرپاش، خاندوزی ـ وزیر اقتصاد - ورود کالاهای اساسی به بورس را عبور از مسیر پر از رانت و فساد دهه ۸۰ و ۹۰ درمورد این کالاها دانست و اظهار داشت که دولت هیچ تصمیمی برای خروج سیمان از بورس ندارد.
با این حال، بذرپاش در حاشیه مراسم افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکونی در پردیس، ضمن بیان این که با خاندوزی اختلافی ندارد بیان کرد که طبیعتا وزارت اقتصاد نباید مخالف بورس کالا باشد چونکه بورس کالا زیرمجموعه این وزارت خانه است. اگر ایشان موافقت می کرد من تعجب می کردم ولی ما از وزارت اقتصاد توقع داریم درمورد پیگیری تعهدات سیستم بانکی در طرح نهضت ملی مسکن و کاهش قیمت تمام شده مسکن عمل کند.
به قول وزیر راه و شهرسازی، یکی از صدمه شناسی هایی که انجام دادیم نشان داد عرضه فولاد به صورت خاص و بعد از آن سیمان در بورس قیمت این کالاها را بالا می برد. کسانی که سهامداران بورس هستند و افرادی که بورس کالا را تشکیل دادند، خودشان هم دارند کالا را در بورس عرضه می کنند. طبیعتاً این افراد میل به کاهش قیمت ندارند و ما نمی توانیم سرنوشت مردم را به این مساله گره بزنیم. او اعلام نمود که درمورد این که سهامداران بورس کالا چه کسانی هستند و چطور این مساله شکل گرفته بعدا صحبت می کنم.
جمله آخر بذرپاش نشان داده است که وی در آینده می خواهد جزئیات بیشتری در رابطه با عملکرد سهامداران و عرضه کنندگان سیمان و فولاد در بورس کالا بگوید.
اما موافقان بورسی شدن سیمان که عموما مسؤلان و تحلیلگران بازارهای مالی هستند، می گویند سهم سیمان و فولاد در قیمت تمام شده ی ساختمان ناچیز است و عمده هزینه تمام شده مسکن به قیمت زمین، دستمزد، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دیگر کالاهای در رابطه با صنعت ساختمان مربوط می شود.
سید احسان خاندوزی ـ وزیر اقتصاد - اظهار کرده که با عنایت به این که مسئله بورس کالا بعنوان بستر شفاف نظام توزیع کالاهای اساسی یا کالاهای پایه صورت می گیرد و جزو دستاوردهایی است که ما در انتها دهه های ۸۰ و ۹۰ نسبت به عبور از مسیر پر از رانت و فسادی که قبل از آن وجود داشت به نظام بورس کالا منتقل شدیم دولت فعلاً هیچ تصمیمی در این حوزه ندارد.
در همین راستا، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان با تکیه بر این که عرضه سیمان در بورس کالا، دستاورد بزرگ دولت بود که بساط رانت و دلالی ها را جمع کرد، اعتقاد دارد با عرضه مستمری که در نتیجه افزایش تولید مازاد بر تقاضا و تأمین مکفی برق در تابستان صورت گرفت، نه تنها افزایش قیمتی رخ نداد، بلکه روند کاهشی قیمت سیمان هم در بازار شکل گرفت.
وزارت راه و شهرسازی ظاهرا اصراری بر خروج سیمان و فولاد از بورس ندارد و طبق گفته بذرپاش، اگر مقرر است سیمان و فولاد در بورس عرضه گردد، قیمت پایه آن باید مدیریت شود.
او بیان کرده که به دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفتیم به هر روشی که خودشان می خواهند در فاز اول برای کاهش قیمت پروژه نهضت ملی مسکن و در فاز دوم برای کل طرح های ساختمانی در کشور مشارکت کنند.
منبع:

1402/07/07
12:45:21
5.0 / 5
204
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گل چرم