هفته پرنوسان بازار طلا و سکه

هفته پرنوسان بازار طلا و سکه

به گزارش گل چرم، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشار به نوسانات قیمتها در بازار جهانی طلا و همچنان در بازار داخل، روند این هفته بازار سکه و طلا را صعودی توصیف اما تصریح کرد بازار از هگونه التهاب و تقاضای کاذب دور است و مردم برای انجام معاملات مودر نظر خود دست نگه داشته اند؛ شرایطی که درصورتیکه ادامه پیدا کند، صنف طلای کشور را به نابودی خواهد کشاند.


نادر بذرافشان در گفت گو با ایسنا، در ارتباط با شرایط بازار سکه و طلای داخلی در یک هفته اخیر اظهار نمود: در بازارهای جهانی در هفته ای که گذشت، شاهد نوسان های بسیار و عموما افزایشی بودیم؛ طی مقطعی کاهش ۷ تا ۱۰ دلاری هم صورت گرفت اما در مجوع اونس جهانی طلا برای بازار داخلی با میانگین ۳۸ دلار افزایش به نسبت ابتدای هفته، به پایان رسید؛ آخرین نرخ ثبت شده هم اکنون برای هر اونس جهانی طلا ۲۳۶۵ دلار است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: در بازارهای داخلی هم در خلال یک هفته اخیر نوسان افزایشی و کاهشی دیده شد اما مجموع روند بازار سکه صعودی بود اما طلا با ۵۰۰۰ تومان کاهش قیمت در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) نسبت به ابتدای هفته مواجه گردید و به ازای هر گرم سه میلیون و ۴۹۵ هزار تومان مبنای معاملات طلا قرار گرفت. البته این کاهش بهای طلا در طول هفته، تا ۱۲ هزار تومان هم رفت اما مجدد به دنبال افزایش اونس جهانی، کمی افزوده شد و به مجموع کاهش هفتگی ۵۰۰۰ تومان، بسنده کرد.
وی ادامه داد: در بازار سکه هم نوسان افزایشی و کاهشی در طول هفته وجود داشت و در نهایت هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۳۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته درآخرین معاملات پایانی هفته، ۴۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان هفته را به پایان رساند. سکه تمام طرح قدیم هم با ۲۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، به ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه با ۳۵۰ هزار تومان افزایش به ۲۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ربع سکه با ۲۵۰ هزار تومان افزایش هفتگی به ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. سکه های یک گرمی بانک مرکزی هم بدون تغییر هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادوستد شد.
بذرافشان در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه هم اظهار داشت: حباب سکه هم در طول هفته ای که گذشت، افزایش داشت و حدود ۳۵۰ هزار تومان افزایش را ثبت کرد؛ هم اکنون هر قیمت قطعه سکه هشت میلیون و ۵۵۰ هزار تومان دارای حباب است.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: هرچند روند بازار صعودی طی شده اما بازار به هیچ عنوان دارای التهاب یا تقاضای کاذب نیست؛ حقیقتا هم اکنون بازار در یک حالت سردگمی روبرو است و نوسانات دو هفته اخیر که ناشی از نوسانات اونس جهانی و بخشی هم به جهت نوسانات نرخ ارز در داخل بوده است، سبب نگرانی مردم از آینده سکه و طلا شده و این نگرانی اجازه نمی دهد که معاملات خویش را انجام دهند و هیچ اقدامی نمی کنند؛ این در حالیست که طی هفته های گذشته به ثبات نسبی خوبی رسید و مردم بدانند که دیگر افزایش یا کاهش قابل توجهی رخ نخواهد داد و منتظر تغییر آنچنانی نباشند و زمانیکه تصمیم به انجام معاملات دارند، انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: درصورتیکه این رکود حاکم بر بازار سکه و طلا، تدوام پیدا کند، شرایط را برای حیات این صنعت که یکسالی است، تحت فشار است، سخت تر خواهد و به نابودی نزدیک خواهد نمود.
منبع:

1403/04/15
18:37:23
5.0 / 5
111
تگهای خبر: اتحادیه , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گل چرم