ارز دامن تجهیزات پزشكی را گرفت!

ارز دامن تجهیزات پزشكی را گرفت!

گل چرم: رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران اظهار داشت: با وجود تصمیم دولت در خصوص تخصیص ارز به بدهی واردكنندگان تجهیزات پزشكی به شركت های خارجی در اوایل سال گذشته، ارز مورد نیاز هنوز به این بخش پرداخت نشده است.


ابوالفتح صانعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه تعلل بخش اجرایی بانك مركزی در تسویه طلب شركت های خارجی سبب كمبود تجهیزات پزشكی خواهد شد، اظهار داشت: مسئولیت افزایش خطر اقتصادی و كمبود كالا بعهده كیست و به چه ارگانی پاسخگو هستند؟
بگفته وی از شروع سال قبل كه ارز تك نرخی شد، بالغ بر ۱۸۰ شركت در حوزه تجهیزات پزشكی و دارو مبلغ ۲۸۷ میلیون یورو به شركت های خارجی بدهكار شدند كه برمبنای نرخ یورو ۴، ۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران با اشاره به اینكه به سبب اهمیت این كالاها باید بدهی شركت های تأمین كننده به شركت های فروشنده در نخستین زمان ممكن تسویه می شد، اشاره كرد: با عنایت به اینكه هرگونه ارسال این بدهی ها توسط شركت ها طبق قانون قاچاق تلقی می شد، حل این مشكل مورد توجه مدیران كشور قرار گرفت و وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكی طی نامه ای در اوایل اردیبهشت ماه سال قبل به معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد تدابیر ویژه اقتصادی این مساله را مطرح نمودند كه كمتر از یك ماه موافقت این دو مقام مسئول ستاندن و تخصیص ارز به بدهی های مربوط به واردات تجهیزات پزشكی به بانك مركزی اعلام گردید.
وی ادامه داد: سوال این است كه چرا با وجود موافقت و دستورات مقامات هیئت دولت، پیگیری های رئیس سازمان غذا و داروی وقت كشور و مقامات فعلی، مدیركل و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور تجهیزات پزشكی و موافقت مدیران بانك مركزی همچون معاونت ارزی قبلی و فعلی و حتی صدور بخشنامه ای اواخر دی ماه سال قبل به شماره ۳۸۱۶۸۹/۹۷ در خصوص اجرای این كار از طرف بانك مركزی، چرا نسبت به انجام این امر اقدامی نمی گردد.
صانعی همین طور اظهار نمود كه برای تخصیص ارز بدهی، راستی آزمایی های لازم از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی صورت گرفته و تعهدات محضری در مورد صحت این بدهی به همراه نامه شركت های فروشنده در خصوص تأیید این مطالبه و بررسی و تأیید توسط حسابرس قانونی ستاندن شده است.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران اظهار نمود: تعلل بیشتر در این زمینه موجب بروز مشكل در حوزه تجهیزات پزشكی در آینده خواهد شد.
منبع:

1398/02/24
23:27:05
5.0 / 5
6089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گل چرم
گل چرم