وزیر صنعت اعلام كرد:

افزایش ۳ برابری قراردادهای دانشگاه و صنعت

افزایش ۳ برابری قراردادهای دانشگاه و صنعت

گل چرم: وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش سه برابری قراردادهای بین صنعت و دانشگاه ها آگاهی داد و اظهار داشت: در سال های 92 تا 96، قراردادهای منعقد شده بین دانشگاه و صنعت سه برابر شده است اما عدد این قراردادها تنها 952 میلیارد تومان است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه ها با سوژه تحریم كه در دانشگاه الزهرا در حال برگزاری است، با اشاره به اینكه اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید حول هفت محور در رابطه با دانشگاه ها برنامه ریزی شده است، اظهار نمود: این هفت محور با ۳۵ برنامه سیاستی برنامه ریزی شد كه عبارتند از توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری و شركت های دانش بنیان با تغییر رویكرد از مونتاژ به نوآوری، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیك تجاری، بهبود فضای كسب و كار، تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری.
وزیر صنعت، معدن، تجارت با اشاره به اینكه دانشگاه، فناوری و پژوهش مثل هوایی است كه تنفس می نماییم، اظهار نمود: دانشگاه در تمام فعالیت ها باید خودرا نشان دهد. تمام این محورها الزاماً یك ساله نیستند اما شروع همه آنها از امسال است.
وی با اشاره به محور نخست تحت عنوان توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، اظهار نمود: ذیل این محور ۱۰ برنامه دیده شده است و امسال بیشتر از سایر محورها آنرا مطرح كردیم. بر طبق فرمایش مقام معظم رهبری كه تاكید نمودند صنعت نیازها را به دانشگاه اعلام نماید، ما هم نیازها را روی میز آورده ایم.
او اشاره كرد: محور توسعه، تولید و تعمیق ساخت داخل به حضور و نقش دانشگاهیان نیاز دارد. از اواخر سال قبل این حركت را با عنوان ساخت داخل شروع شد؛ مشكلات ساخت داخل با استفاده از توانمندی كه شاه بیت آن دانشگاه است، حل می شود.
بگفته وزیر صنعت، خیلی از اهداف ترسیم شده در نظام از خودكفایی تا قطع وابستگی ارزی، اقتصاد و اشتغال، از این محور تأثیر می پذیرند.
رحمانی با اشاره به نمایشگاه قطعه سازی كه روز گذشته در تبریز برگزار شده بود، اظهار داشت: در این نمایشگاه پارك های علم و فناوری هم حضور داشتند و برمبنای آماری كه دریافت كردم، ۶۲ قرارداد بین پارك ها و صنعت منعقد شد.
وی اشاره كرد: حتی اگر یك قطعه باقی مانده باشد این نهضت را ادامه می دهیم و از توان علمی دانشگاه ها استفاده می نماییم.
او با اشاره به اینكه باید روی ساخت داخل ورود جدی تر داشته باشیم، اظهار نمود: برمبنای آماری كه امروز مطالعه كردم، در سال های ۹۲ تا ۹۶، قراردادهای منعقد شده بین دانشگاه و صنعت سه برابر شده است اما عدد این قراردادها تنها ۹۵۲ میلیارد تومان است كه عدد پایینی بنظر می رسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دانشگاه های طرف این قراردادها، اظهار نمود: پنج دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیركبیر، علم و صنعت و صنعتی اصفهان در این عرصه حضور فعال تری دارند؛ البته ظرفیت این دانشگاه ها بیشتر از این قراردادها است.
رحمانی اشاره كرد: همه این محورها نیاز به حضور دانش، فناوری و استارتاپ ها دارد و در وزارتخانه هم برنامه های سیاستی و ساختاری با اعتقاد تمام در حال انجام می باشد.
بگفته این مقام مسئول، در شرایط تحریم، راهكار نجات ما رونق تولید، فناوری و صادرات است. امسال در محور فناوری، چهار برنامه در وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرایی شد.
وی با اشاره به طرح ملی تاپ، اظهار داشت: یكی از این چهار برنامه، طرح ملی تاپ با عنوان توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار می باشد. در گذشته بارها گفته ایم كه ارتباط دانشگاه با صنعت راضی كننده نیست؛ صنعتگران و دانشگاهیان در گذشته از این ارتباط رضایت نداشتند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه امروزه قسمتی از صنایع ما امكان رقابت ندارند، اشاره كرد: مشكلات برخی واحدهای صنعتی كه زیر ظرفیت خود فعالیت می نمایند، به روز نبودن محصولات فناوری آنها است.
رحمانی وظیفه اصلی طرح ملی تاپ را ارتباط بین دانشگاه و صنعت دانست و اشاره كرد: امروز مهمترین وظیفه این طرح، تبدیل ارتباط صنعت و دانشگاه به یك ارتباط ارگانیك است كه ذیل آن برنامه های مختلفی تدارك دیده ایم.
وی اشاره كرد: در این زمینه به یك پارادایم - شیفت اساسی نیاز داریم و باید به یك فهم مشترك بین صنعت و دانشگاه برسیم.
او اضافه كرد: امسال و سال های آتی حداقل یك میلیون نفر پای به عرصه صنعت می گذارند كه ۷۰ درصد را دانش آموختگان می سازند. بدین سبب باید طرح تاپ را جدی بگیریم و فرصت های مطالعاتی در واحدهای صنعتی ایجاد شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ورود استادان به بخش صنعت، اظهار داشت: ورود استادان به واحدهای صنعتی، كار نوپایی است كه به مرور زمان باید فرهنگ سازی شود. واحدهای صنعتی هم واقف شدند كه این مسئله به نفع آنها است.
رحمانی اظهار نمود: برخی پیش بینی كرده اند كه رشد اقتصادی ایران منفی می شود در حالی كه به جرأت می گویم كه اگر در تمام رشته های دانشگاهی، تولید داخل را افزایش دهیم رشدمان منفی نمی گردد.
منبع:

1398/04/17
15:30:10
5.0 / 5
5128
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گل چرم