در آغاز فصل برداشت گندم؛

تولید 14400 كیلوگرم گندم در هكتار، كشاورز كردستانی ركورد زد

تولید 14400 كیلوگرم گندم در هكتار، كشاورز كردستانی ركورد زد

گل چرم: یك كشاورز ساكن شهرستان قروه توانست با بهره گیری از كشاورزی صنعتی، از هر هكتار زمین زیر كشت گندم خود، 14 هزار و 400 كیلوگرم گندم برداشت كند.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: فصل برداشت گندم از مزارع استان كردستان طی چند روز اخیر شروع شده است و برمبنای پیش بینی های صورت گرفته از طرف مسئولان و متولیان احتمال اینكه بار دیگر كردستان در صدر استان های تولیدكننده گندم قرار گیرد زیاد است. داستان صنعتی كردن كشاورزی و همین طور بهره برداری از روش ها و شیوه های نوین كاشت و برداشت در مزارع این استان طی چند سال اخیر همواره در دستور كار قرار گرفته و در این بین هستند كشاورزانی كه با استفاده از توان و خلاقیت خود در این زمینه پیشگام هستند. كیومرث شاه نظری كه چند سالی است بعنوان گندم كار نمونه كشوری شناخته می شود، توانست با بهره گیری از شیوه های كشاورزی صنعتی در تولید محصول استراتژیكی كه چند سال است در كشور در تولید آن به خود كفایی رسیده ایم، صاحب ركورد جدیدی در كشور شود كه قبل از این نیز به نام خود وی ثبت شده بود. این كشاورز ساكن در شهرستان قروه طی چند سال اخیر و با بهره گیری از روش های مختلف همواره در زمینه برداشت محصول گندم یكی از افراد برتر استان كردستان بوده و بنا بر این بعنوان گندم كار نمونه كشوری نیز انتخاب شده است. وی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: در سال ۸۸ توانستم ۱۳ هزار و ۲۳۸ كیلوگرم گندم در هر هكتار برداشت كنم كه ركورد جدیدی در كشور بود و توانستم پس از گذشت حدود یك دهه در سال ۹۷ باز هم این ركورد را خودم جابجا كنم. این كشاورز نمونه كشوری با اشاره به اینكه میانگین برداشت گندم از هر هكتار زمین زراعی آبی پنج هزار كیلوگرم است، اظهار داشت: رمز موفقیت من در رسیدن به این مهم فاصله گرفتن از كشاورزی سنتی و قدیمی و رو آوردن به كشاورزی صنعتی و روز دنیا است. شاه نظری اضافه كرد: از كشاورزان و گندم كاران درخواست دارم از كشاورزی سنتی بیرون بیایند و به كشاورزی صنعتی و مدرنیزه دنیا رو بیاورند چونكه هم از نظر تولید برای كشور و هم از نظر اقتصادی برای خود آنان بسیار به صرفه است. وی با اشاره به اینكه وقتی كه از روش های جدید و نو استفاده می نماییم نتیجه كار برای خود ما نیز بهتری می شود، عنوان كرد: ما با همان میزان كار روی مزرعه می توانیم درآمد بیشتری داشته باشیم و بنا بر این استفاده از روش ها و شیوه های نوین در این راستا به نفع خود كشاورز نیز هست. كردستان ظرفیت تبدیل به استان نخست تولید گندم كشور را دارد رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان كردستان نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان كرد: گندم كارانی مانند آقای شاه نظری جزو تولید كنندگان خوب و نمونه كشور هستند و ما تلاش می نماییم كه بتوانیم این اصول و دانشی كه این كشاورز آنرا اجرا كرده به سایر مزارع و كشاورزان انتقال دهیم. خالد جعفری افزود: اگر تنها ۱۰ درصد گندم كاران كشور بتوانند مسیر این كشاورز را در پیش بگیرند و كشاورزی صنعتی را در مزارع خود گسترش دهند سالانه می توانیم علاوه بر تأمین نیاز كشور میلیون ها تن گندم نیز به خارج از كشور صادر نماییم.
وی با اشاره به آمادگی جهاد كشاورزی استان كردستان در امتداد پشتیبانی از طرح های خلاقه و ابتكاری در حوزه كشاورزی، اظهار داشت: ما در جهاد كشاورزی یكی از اولویت های اصلی خودرا معطوف به تشویق و ترغیب كشاورزان به استفاده از روش های نوین و صنعتی قرار داده ایم و در این راستا نیز هر سال تسهیلات زیادی در این بخش به كشاورزان پرداخت می شود. رئیس سازمان جهاد كشاورزی كردستان اضافه كرد: انتظار می رود كه در سایه اقدامات صورت گرفته و همین طور با عنایت به تشویق و ترغیب كشاورزان بتوانیم روند مكانیزه كردن كشاورزی در كردستان را به صورت جدی دنبال و پیگیری نماییم. وی با اشاره به اینكه در سال ۹۷ در كل كشور ۱۴ میلیون تن گندم تولید شده است، تصریح كرد: این میزان تولید ما را به خودكفایی رسانده بطوریكه نیاز نیست حتی یك كیلوگرم گندم به كشور وارد نماییم. رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان كردستان اظهار داشت: سال قبل استان كردستان توانست با بهره گیری از ظرفیت های خود بیشتر از یك میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم در سطح ۵۶۰ هزار هكتار از اراضی زیر كشت گندم برداشت كند كه رتبه دوم كشور را بدست آورد. جعفری گفت: اگر بتوانیم از آبی كه در منابع آبی غرب كردستان وجود دارد در شرق استان نیز به خوبی بهره بگیریم و تنها ۲۰ درصد از مزارع گندم دیم را به مزارع آبی تبدیل نماییم می توانیم با اختلاف تولید كننده اول ایران در زمینه گندم شویم. كردستان سال قبل برای نخستین بار در تاریخ این استان بعنوان دومین استان تولید كننده در گندم دست پیدا كرد و این در شرایطی است كه تنها بخش اندكی از تولید گندم در استان آبی است و بقیه به صورت دیم كاشت و برداشت می شود. فصل برداشت گندم در استان كردستان از هفته قبل شروع شده و با عنایت به شرایط جوی و جغرافیایی این استان پیش بینی می شود كه این روند تا دو ماه آینده نیز به صورت مستمر در شهرستانهای مختلف این استان ادامه داشته باشد.


منبع:

1398/05/02
12:03:39
5.0 / 5
6689
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گل چرم