وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

تبدیل ۱۰ میلیارد دلار واردات به ساخت داخلی تا سال ۱۴۰۰

تبدیل ۱۰ میلیارد دلار واردات به ساخت داخلی تا سال ۱۴۰۰

گل چرم: بگفته وزیر صنعت معدن و تجارت، هدف گذاری شده تا آخر سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد دلار واردات را به ساخت داخل تبدیل نماییم.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، رضا رحمانی امروز در مجمع سالیانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) كه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار نمود: وزارت صنعت، هفت محور در سال رونق تولید با ۳۴ برنامه عملیاتی در دستور كار خود قرار داده است كه یكی از محورها، معادن است كه شامل برنامه های توسعه معادن، فعال سازی معادن كوچك، تكمیل زنجیره فلزات اصلی، اكتشاف و... است كه از آن بعنوان « انقلاب معدنی » یاد شده است. «انقلاب معدنی» و «نهضت ساخت داخل» از موارد مورد تایید ماست كه باید به آن پرداخته و تعیین شود. ضمن اینكه كمك های فكری صورت گیرد تا كارها به اطلاع مردم نیز برسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بیشتر استان ها دیده شده كه نهضت ساخت داخل به خوبی مورد توجه قرار گرفته و انجام می شود كه موجبات رضایت مقام معظم رهبری را هم به دنبال داشته است. نهضت ساخت داخل همچون حركت های بزرگی است كه چرخ صنعت و اقتصاد ما را فعال خواهدنمود و اشتغال را به نحوه محسوسی تغییر خواهد داد. البته كه حضور شركت های دانش بنیان كه به خوبی پای كار آمدند به روند این نهضت به خوبی كمك كرده است. بطور مثال مودم هایی كه تابحال وارداتی بوده، هم اكنون یك شركت دانش بنیان برای تولید آن اعلام آمادگی كرده و با شركت ایرانسل قرارداد بسته است. زمانی كه تولید این محصول صورت بگیرد، واردات آنرا به كلی ممنوع خواهیم كرد.
وی با بیان این كه تا سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد دلار واردات را به ساخت داخل تبدیل خواهیم كرد، اظهار داشت: كل سرمایه گذاری لازم برای این هدف، دو میلیارد دلار و با چشم پوشی ۲۰ هزار میلیارد تومان است. با عنایت به اینكه بعضی از این اقلام گلوگاه هستند، با این هدف، از واردات آنها بی نیاز خواهیم شد.
رحمانی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص این كه «حفظ تولید كاری جهادی است»؛ اظهار نمود: در این دوره همه همكاران ما باید كاری جهادی انجام دهند. در این صورت دیگر موردی بعنوان « ضرر» نخواهیم داشت. انجام كار برای این مساله نه تنها در حوزه بنده بلكه در حوزه های دیگر هم شروع شده است به سبب برخی مشكلاتی كه وجود داشته امكان دارد كمی طول بكشد تا شفاف شود.

وزیر صمت با بیان این كه كارها به صورتی بوده كه مبنای همه نمایشگاه های مهم، نهضت ساخت داخل و حضور استارت آپ شركت های دانش بنیان بعنوان آن دو بال قرار داشته باشند تا پرواز در آن حوزه صورت گیرد، اظهار داشت: همچون برنامه های ما در این زمینه این است كه برای سال های آینده، سرعت بیشتر شود. در حوزه صنعت اوضاع بهتر است اما در بخش اصناف بیشتر به كار نیاز است اما باوجود برنامه هایی كه بزودی آغاز خواهند شد، سرعت جدیدی خواهد گرفت و توان مضاعفی ایجاد خواهد شد.
رحمانی با بیان این كه درست است كه معدن یكی از جایگزین های درآمد نفتی در نظر گرفته شده است، اشاره كرد: كارهای معدنی جدی گرفته شده و ایمیدرو یكی از نمادهای این جلوه است. ضمن این كه به حضور بخش خصوصی نیز تاكید داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: اما همچون مواردی كه هم اكنون به آن تاكید فراوان داریم، توجه به مناطق محروم است. باتوجه به این كه بیشتر معادن ما در مناطق محروم قرار دارند، باید به وضوح مشخص شود كه رسیدگی به این مناطق بیش تر شده است. حالا سیاستی ابلاغ گردیده كه خواهشمندیم ملاك دوستان قرار گیرد؛ این سیاست این است كه برای معادن و صنایع معدنی در مناطقی كه قرار دارند از همان مناطق نیرو جذب و استخدام شوند و از همان استان ها و شهرستان ها نیرو انسانی تامین گردد. نباید اجازه دهیم كه با تغییر یك مدیر همه افراد عوض شوند و مدیر جدید افراد خودرا به سر كار بیاورد.
وی افزود: علاوه بر این مورد دیگر كه از موارد مورد تاكید است این كه باید گردش های مالی استان ها در همان استان صورت گیرد. نباید امور مالی در حساب ها در بانكهای تهران باشد. هم اكنون ۶۷ درصد سپرده ها در تهران است كه لازم است سپرده ها در همان استان ها صورت گیرد. همین طور تامین و تدارك همه ملزومات این معادن از مواد غذایی تا همه موارد از همان استان ها تامین گردد.

رحمانی سلامت كاری را از موارد حائز اهمیت برای صنعت بیان داشت و اظهار داشت: باید سلامت كاری در همه حوزه ها وجود داشته باشد. كارها به صورت اصولی شروع شده است. امسال برای پتروشیمی، فولاد و خودرو یك برنامه ساماندهی قرار داده ایم كه حالا شروع شده و اجرا می شود و تا ماه های آینده تكمیل خواهد شد. سال قبل مواد پتروشیمیایی به نحوی ارائه شد كه از حدود ۴۰۰۰ هزار تومان تا ۲۵- ۲۶ هزار تومان هم پیش رفت. حالا برنامه های ساماندهی گذاشتیم تا اصلاح شوند.
وی اشاره كرد: سلامت كاری محور ماست. در میان مدیران ما باید این اصل وجود داشته باشد كه اجازه ندهند با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری كه «كار تولید مقدس است»؛ این تولید آلوده شود. هم اكنون وزارت صمت از سالم ترین مجموعه هاست. در همه عرصه ها بالاخره كار اقتصادی می باشد و به هر حال امكان لغزش وجود دارد پس در سایر مجموعه ها نیز باید اصلاح ساختاری صورت گیرد و مدیران و مسئولان ما صیانت كرده و این مساله را جدی بگیرند.
منبع:

1398/06/31
15:15:00
5.0 / 5
5149
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
گل چرم