صادرات شلتوك خوزستان آزاد شد

صادرات شلتوك خوزستان آزاد شد

گل چرم: با پیگیری های صورت گرفته در نهایت وزارت جهاد كشاورزی با صادرات محصول شلتوك كشاورزان استان خوزستان موافقت نمود.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، امسال به واسطه آب مناسبی كه به كشاورزان استان خوزستان رسید، اغلب آنها موفق به كشت شلتوك شدند و محصول مناسبی برداشت یا در آستانه برداشت قرار دارند.
مشكلی كه در این میان ایجاد شده، ورود دلالان و كاهش قیمت شلتوك بود كه این امر پس از پیگیری هایی كه از طرف استاندار خوزستان و مسئولان مربوطه صورت گرفت در نهایت منجر به موافقت وزارت جهاد كشاورزی با صادرات محصول شلتوك كشاورزان خوزستان شده است.
سعید عباسپور مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور نامه ای اعلام نموده كه دفتر توسعه صادرات معاونت توسعه بازرگانی و صنایع كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی درباب بلامانع بودن صادرات شلتوك برنج تولیدی از استان خوزستان اعلام نظر داشته است.
بر طبق این نامه به آگاهی می رساند؛ صادرات شلتوك برنج تولیدی استان خوزستان با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه از مبادی خروجی و گمرك استان خوزستان بلامانع است.
بنا بر اعلام مدیركل دفتر مقررات صادرات و واردات در صورت تقاضای سایر استان ها برای صادرات شلتوك، سوژه منوط به بررسی در مراجع ذیربط و اعلام این دفتر خواهد بود.
در همین زمینه رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان خوزستان اظهار داشت: صادرات شلتوك تولیدی استان با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه از مبادی خروجی و گمركی بلا مانع است.
كیخسرو چنگلوایی اضافه كرد: این اقدام در جهت پشتیبانی از برنجكاران استان و به دنبال استقبال كشورهای دیگر برای خرید شلتوك باكیفیت خوزستان صورت گرفته است.
البته برای صادرات شلتوك مشكلاتی نیز برای كشاورزان به وجود آمده است كه باید برای روزهای آینده ابهامات آن برطرف شود. اول اینكه شلتوك به شكلی است كه در صورت معطل شدن در مرزها به سرعت خراب می شود و با عنایت به مشكلات این روزهای عراق، احتمال معطلی محصول در مرز بسیار محتمل است.
از سوی دیگر با عنایت به اینكه مقرر است اغلب این محصول به كشور عراق صادر شود، آیا طرف عراقی هم مهیای واردات شلتوك هست و این توافق با آنها صورت گرفته است به خصوص اینكه گفته می شود عراقی ها علاقه چندانی به واردات شلتوك نداشته و ترجیح می دهند برنج خشك وارد كنند.
دوم اینكه در این میان هنوز قیمتی برای صادرات محصول اعلام نشده است و ممكنست این امر موجب ورود دلالان شده و محصول و دسترنج كشاورزان را با قیمت بسیار پائین خریداری كنند.


منبع:

1398/08/13
23:30:19
5.0 / 5
5297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گل چرم