وزیر جهاد كشاورزی بیان كرد:

تولید ظرفیت مهندسی از دستاوردهای طرح ۵۵۰ هزار هكتاری است

تولید ظرفیت مهندسی از دستاوردهای طرح ۵۵۰ هزار هكتاری است

گل چرم: اهواز- وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: تولید ظرفیت مهندسی در كشور از دستاوردهای خوب اجرای طرح ۵۵۰ هزار هكتاری كشاورزی خوزستان است.به گزارش گل چرم به نقل از مهر، محمود حجتی قبل از ظهر سه شنبه در مراسم بهره برداری از فاز اول طرح احیای ۵۵۰ هزار هكتار اراضی خوزستان و ایلام در سطح ۲۹۵ هزار هكتار اظهار نمود: در خوزستان نمك زمین، غلیایی بودن اراضی و افزایش میزان تبخیر آب سبب كاهش بهره وری محصولات می شد و در مقاطعی حتی در سوسنگرد و دشت آزادگان ای. سی خاك به ۸۰ هزار رسیده بود كه كشاورزان برای افزایش بهره وری نسبت به تزریق آب با فشار بالا اقدام نمودند تا شاید كمی محصول برداشت كنند.
وی اضافه كرد: در گذشته ۱.۲ تُن گندم در هكتار برداشت می شد كه امروز با بهره برداری فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هكتاری به دو تُن رسیده و در بعضی مناطق این برداشت به ۶ تُن هم رسیده است.
حجتی با اشاره به حفظ خاك و بهره وری های اقتصادی در طرح ۵۵۰ هزار هكتاری افزود: بومی سازی در این طرح و هم ركوردهای عملیات پنج گانه شامل زهكشی روباز، كانال آبرسانی، تجهیز و نوسازی و همینطور تولید ظرفیت مهندسی در كشور از دیگر خروجی های خوب طرح ۵۵۰ هزار هكتاری است.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به معضل ریزگردها در خوزستان بیان كرد: آبرسانی به مناطق با تعریف عملیات مهندسی و طراحی و اجرای كانال ۴۷ كیلومتری یكی از مهمترین كارهایی بود كه در كوتاهترین مدت انجام شد.
وی با اشاره به اینكه انجام ۲۰ هزار هكتار نهال كاری در خوزستان كار بزرگی است كه در زمان كوتاهی انجام شده عنوان كرد: یكی دیگر از اقدامات صورت گرفته مرطوب سازی نهال های كاشته شده است؛ كانون فوق بحرانی كه در ماهشهر وجود داشته را هم با آبرسانی به كانال شریفه مرطوب سازی می نماییم.
حجتی خاطرنشان كرد: برای اجرایی شدن طرح ها با مشكلات بسیاری مواجه بودیم كه از آن جمله می توان به وجود معارضان اشاره كرد؛ با این وجود مردم در زمینه یكپارچه سازی و حتی نهال كاری همكاری بسیار خوبی داشتند.
وزیر جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: مردمی كه از اراضی برای چرای دام خود استفاده می كردند، ابتدا با نهال كاری مخالفت ولی بعد با جهاد كشاورزی همكاری خیلی خوبی داشتند.

1397/08/22
21:47:20
5.0 / 5
4990
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گل چرم