تكلیف خودرو های فرسوده چه می شود؟

تكلیف خودرو های فرسوده چه می شود؟

گل چرم: بر طبق مصوبه هیات دولت، به خودرو های بالای 25 سال و موتورسیكلت های بالای 10 سال، كارت سوخت تعلق نمی گیرد و بنظر می رسد كه دولت، از رده خارج كردن این خودرو ها را در دستور كار خود قرار داده است.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، هم اكنون یك میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده و ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیكلت فرسوده در كشور تردد می كند كه این خودرو ها آلودگی زیادی دارند. این در حالیست كه در دولت یازدهم و طبق مصوبه هیات وزیران، خودروساز داخلی باید در ازای تولید هر خودرو با مصرف سوخت بالای هشت و نیم لیتر، یك خودرو فرسوده از رده خارج می كرد.
این مصوبه اصلاحیه خورد و قرار شد خودروساز در ازای تولید خودرو با مصرف سوخت بین هشت تا ۱۰ لیتر، یك خودرو را اسقاط كند و در ازای تولید خودروی با مصرف سوخت ۱۰ لیتر به بالا، دو خودروی فرسوده را از رده خارج كند.
این مصوبه در در ابتدای دولت دوازدهم، حذف و ماجرا كلاً به فراموشی سپرده شد اما مجلس شورای اسلامی در این عرصه ورود كرده و با شرایط جدید، برای خودرو های داخلی نیز طرح اسقاط احیا شد، چون این معقول نبود كه در قبال واردات خودرو های خارجی كه دارای استانداردهای روز دنیا هستند؛ اسقاط داشته باشیم، اما خودرو های داخلی از اسقاط مصون باشند.
قانون جدید دولت نیز این بود كه كارت سوخت به خودرو های فرسوده تعلق نگیرد، در همین راستا در ابتدا، یك كارگروه برای آن تشكیل و در نهایت تصمیم قطعی در این زمینه گرفته شد تاجایی كه طبق گفته های فاطمه كاهی - سخنگوی شركت ملی پخش فراورده های نفتی - بر طبق بخشنامه هیات دولت، كارت سوخت خودرو های دارای شرایط فرسودگی ابطال می شود.
بطور كلی بر طبق بخشنامه هیات دولت خودرو های سواری شخصی با عمر ۲۵ سال، سواری دولتی با عمر ۱۵ سال، تاكسی با عمر ۱۰ سال، مینی بوس با عمر ۱۵ سال، اتوبوس درون شهری با عمر ۱۰ سال، اتوبوس برون شهری با ۱۵ سال، كامیون و كشنده با ۱۵ سال عمر، وانت با ۱۵ سال، موتورسیكلت با ۱۰ سال و سایر وسائل نقلیه با گذشت ۲۵ سال از تاریخ ساخت بعنوان خودروی فرسوده و از رده خارج محسوب می شوند.
بر طبق این تصمیم كه از سال ۱۳۸۸ تابحال در جریان است، تمام وسائل نقلیه ای كه شامل این قانون می شوند، امكان برخورداری از كارت سوخت را ندارند و باید از سهمیه آزاد بنزین استفاده كنند.
از بامدادان روز جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه بندی شد و بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه ای ( ماهانه ۶۰ لیتر برای خودرو های شخصی) از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر نیز از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.
منبع:

1398/09/06
16:08:48
5.0 / 5
5057
تگهای خبر: استاندارد , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
گل چرم