معاون وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

ادامه ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر تا آخرسال 2020

ادامه ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر تا آخرسال 2020

گل چرم: رئیس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: با عنایت به بررسی های انجام شده و با وجود در خطر بودن ذخایر ماهیان خاویاری، برنامه میان مدت برای صید تجاری نخواهیم داشت و این روند تا آخر سال 2020 ادامه دارد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، نبی الله خون میرزایی در برنامه روی خط خبر در ارتباط با ممنوعیت برداشت ماهیان خاویاری از دریای خزر گفت: ممنوعیت صید و برداشت ماهیان خاویاری تا آخر سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت.
وی اضافه كرد: اكوسیستم دریای خزر بعنوان دریای بسته، در محدوده سرزمینی ۵ كشور قرار دارد و باید بهره برداری از آن مدیریت شود.
خون میرزایی، در ارتباط با صید بی رویه ماهیان خاویاری بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق اشاره كرد: افزایش صید، وضعیت ذخایر ماهی خاویاری را بحرانی كرد و با توافق پنج كشور در یك كمیسیون مشترك برداشت از این ذخایر ممنوع گردید.
وی اضافه كرد: پنج كشور حاشیه دریای خزر شامل ایران، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، قزاقستان و تركمنستان است كه كمیسیون مشتركی را تشكیل دادند، امسال سومین اجلاس دوره ای آن با میزبانی ایران انجام شد و پروتكل مشترك آن به امضا رسید.
معاون وزیر جهاد كشاورزی افزود: نظر جمهوری اسلامی ایران این است كه ممنوعیت بیشتر از یكسال امتداد پیدا كند اما از آن جایی كه بعضی از كشورها با ممنوعیت چندساله موافقت نكردند توافق یك ساله تعیین شد و سال آینده هم ایران میزبان اجلاس خواهد بود.
خون میرزایی با اشاره به این كه از سال ۹۳ این ممنوعیت امضا شده و صید تجاری عملاً ممنوع می باشد، اضافه كرد: با عنایت به بررسی های انجام شده و با وجود در خطر بودن ذخایر ماهیان خاویاری، برنامه میان مدت برای صید تجاری نخواهیم داشت و امیدواریم وضعیت ماهیان خاویاری از خط قرمز بیرون رود.
وی در ارتباط با موارد استثنا برای بهره برداری از ماهیان خاویاری اظهار داشت: استفاده از آنها برای كارهای تحقیقاتی و بازسازی ذخایر تنها موارد استثنای در نظر گرفته شده است و سایر بخش های فعال صید و صیادی اگر ماهی خاویاری را به صورت اتفاقی صید كنند، آنرا در اختیار مؤسسات تحقیقاتی برای بازسازی ذخایر وحشی خاویاری دریای خزر قرار می دهند.
رئیس سازمان شیلات ایران اضافه كرد: در سال ۹۷، شش تن خاویار پرورشی و ۲ هزار و ۸۰۰ تن گوشت خاویار پرورشی تولید شد.
وی درباب پرورش ماهی در استان های كشور اظهار داشت: پرورش ماهی خاویاری در بیشتر از ۲۰ استان كشور انجام می شود؛ ما برنامه جدی در سازمان شیلات برای پرورش ماهیان خاویاری داریم تا این فعالیت را در كل استانها انجام دهیم و مطالعات سراسری آن انجام شده است.
خون میرزایی اضافه كرد: ۱۲۸ مزرعه فعال ماهی خاویاری داریم كه این مزارع رو به افزایش است و طبق برنامه در سال ۱۴۰۴ باید به ۱۰ هزار تن گوشت ماهی خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار برسیم.
وی افزود: تابحال بیشتر از ۲۳۰ هزار نفر در بخش شیلات اشتغالزایی شده است.
خون میرزایی اشاره كرد: تا اختتام برنامه ششم توسعه باید به یك میلیون و ۵۱۰ هزار تن تولید آبزی پروری برسیم كه در سال قبل از تكلیف برنامه جلو افتادیم و به یك میلیون و ۲۶۲ هزار تن تولید محصولات شیلاتی رسیدیم، همین طور در زمینه مصرف سرانه نیز كه باید ۱۲ كیلو گرم تا اختتام این برنامه باشد كه میزان مصرف در سال ۹۷، به ۱. ۱۲ كیلوگرم رسیده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی در ارتباط با سهم دریای خزر از صید و صیادی در سال ۹۷، اشاره كرد: سهم دریای خزر از ۷۷۳ هزار تن صید وصیادی در سال ۹۷، ۴۲ هزار تن معادل ۵.۶ درصد بوده و بیشتر از ۹۴ درصد صید مربوط به دریای عمان و خلیج فارس است.
وی اضافه كرد: وضعیت دریای خزر برای آبزیان مخاطره آمیز بوده و نیازمند تقویت و مراقبت است.
خون میرزایی درانتها اظهار داشت: صنعت شیلات ایران رو به توسعه است و از اوایل انقلاب تابحال میزان تولید آبزیان و صیادی ۴۰ برابر شده و چشم انداز روشنی برای شیلات ایران می بینیم كه امیدواریم به آن دست پیدا نماییم.


منبع:

1398/10/14
13:28:45
5.0 / 5
4849
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گل چرم