مجری طرح گندم:

برداشت گندم در كشور شروع شد

برداشت گندم در كشور شروع شد

به گزارش گل چرم مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی، از پیشبینی برداشت ۱۴ میلیون تن گندم در كشور اطلاع داد.به گزارش گل چرم به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور در مراسم آغاز آئین برداشت گندم در شهرستان دیر، سالی پررونق را برای محصول گندم پیش بینی نمود و اظهار داشت: با عنایت به بارش های مناسب و اقدام های فنی صورت گرفته، امیدواریم ۱۴ میلیون تن گندم در كشور برداشت شود.
وی با بیان این كه برداشت گندم نوبرانه كشور امروز در بخش ُبردِخون شهرستان دیر شروع شده است، اضافه كرد: برداشت این محصول همزمان در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان هم شروع شده است.
مجری طرح گندم كشور تصریح كرد: بعد از این، برداشت گندم در استان های فارس، خوزستان و جنوب كرمان آغاز خواهد شد و تا آخر فروردین كشاورزان همه مناطق اقلیم گرم و خشك كشور برداشت را شروع می كنند.
وی افزود: در خرداد ماه مناطق معتدل و در نیمه دوم مرداد اقلیم سرد برداشت گندم را آغاز می كنند و در مجموع برداشت این محصول در كشور ۴.۵ ماه به طول می انجامد.
اسفندیاری پور با اشاره به این كه بارش های مناسب سال زراعی كنونی برداشت خوب گندم را نوید می دهد، بیان نمود: از آغاز سال زراعی جاری یعنی مهر ماه سال قبل تابحال به صورت میانگین ۲۲۵ میلیمتر باران در كشور باریده است كه با اینكه ۱۲ درصد كمتر از سال گذشته است، اما نسبت به میانگین بلندمدت افزایش ۲۳ درصدی دارد و با عنایت به پراكنش مناسب آن، امیدواریم سال جاری یكی از سال های پرمحصول باشد.
وی، تأمین بذرهای اصلاح شده، كود و سموم به اندازه كافی، مبارزه با بیماری ها و استفاده از روش های نوین آبیاری را از دیگر شاخص هایی عنوان نمود كه سبب افزایش برداشت گندم خواهد شد.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی، با اشاره به وجود بیشتر از ۶ میلیون هكتار گندمزار در كشور، اضافه كرد: حدود دو میلیون هكتار مزرعه آبی و چهار میلیون و ۵۰ هزار هكتار مزرعه دیم گندم در كشور داریم كه پیشبینی می شود ۱۴ میلیون تن محصول از آنها برداشت شود و بیشتر از نیاز كشور گندم تولید نماییم.
اسفندیاری پور با اشاره به آمادگی ۱۸ هزار دستگاه كمباین برای برداشت گندم، اظهار داشت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از این تعداد، مهاجرند و از استانی به استان دیگر می روند.
وی، گندم را كالای اساسی و ضروری برای تأمین غذای مردم عنوان نمود و ارزش اقتصادی این محصول را در كشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست و اضافه كرد: آماری كه اگر ارزش اقتصادی جو و كلزا را كه همزمان با گندم برداشت می شوند به آن اضافه نماییم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای مقابله با انتشار ویروس كرونا همزمان با برداشت و خرید گندم، تصریح كرد: گندم غذای مردم است نمی توانیم برداشت آنرا متوقف نماییم، اما برای این كه مشكلی در زمینه انتقال ویروس كرونا پیش نیاید تدابیری در نظر گرفته ایم و از وزارتخانه های كشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و پلیس راه می خواهیم كه با كشاورزان، كمباین داران و دارندگان وسایل نقلیه همكاری كنند تا مشكلی در زمینه برداشت پیش نیاید.
به گفته وی، با ستاد سوخت كشور هم هماهنگی شده كه سوخت مورد نیاز كمباین ها و وسایل حمل و نقل گندم فراهم گردد.
اسفندیاری پور، قیمت تضمینی هر كیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر كیلو گندم دوروم یا ماكارونی را ۲۶ هزار ریال عنوان و بیان نمود: انجمن كارخانه های تولید ماكارونی كشور در قراردادی كه با كشاورزان برخی استان ها مانند كرمانشاه، ایلام و جنوب كرمان بسته، اعلام نموده است گندم دوروم آنها را ۱۰ درصد بیشتر از قیمت تضمینی می خرد و خوب است كه كشاورزان از این فرصت برای فروش محصول و تأمین بذر سال آینده استفاده كنند.
مجری طرح گندم كشور همینطور با اشاره به هجوم ملخ به استان های جنوبی عنوان كرد: ملخ به مزارع گندم این استان ها صدمه نرسانده است.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان بوشهر هم در این مراسم اظهار داشت: كشاورزان استان بوشهر با شروع فصل زراعی (مهر ۹۸) با تأمین نهاده های مورد نیاز بذر، كود شیمیایی و سموم مبادرت به كشت بالغ بر یكصد هزار هكتار گندم در اراضی آبی و دیم استان كردند.
منوچهری اضافه كرد: با عنایت به تلاش و كوشش شبانه روزی كشاورزان و حمایت وزارت متبوع و بكارگیری سفارش های فنی كارشناسان پیشبینی می شود حدود ۱۱۰ هزار تن گندم در استان تولید شود.


منبع:

1399/01/17
15:58:26
5.0 / 5
4498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گل چرم