وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

تولید محصولات زراعی سیستان و بلوچستان دو برابر می شود

تولید محصولات زراعی سیستان و بلوچستان دو برابر می شود

به گزارش گل چرم وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: با بهره برداری از طرح آبرسانی، میزان تولید محصولات زراعی و باغی، بطور متوسط از سالانه حدود 400 هزار تن به حدود 960 هزار تن افزایش خواهد یافت.


به گزارش گل چرم به نقل از صدا و سیما، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم بهره برداری از طرح های آبی در استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با بهره برداری از طرح آبرسانی به ۴۶ هزار هکتار اراضی استان سیستان و بلوچستان میزان تولید محصولات زراعی و باغی بطور متوسط از سالانه حدود ۴۰۰ هزار تن به رقم حدود ۹۶۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی افزایش خواهد یافت.
وی اظهار داشت: این استان با متوسط بارندگی ۵۰ میلی متر و ظرفیت تبخیر بیش از ۴۰۰۰ میلی متر در سال جزو مناطق خشک و فرا خشک است که کارهای کشاورزی متاثر از خشکسالی های دهه گذشته و بادهای موسمی زندگی و معیشت را برای مردم سخت و طاقت فرسا کرده است.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: پس از سفر رئیس جمهور در سال ۹۳ به این استان و تاکید مقام معظم رهبری عملیات اجرای طرح انتقال آب بوسیله لوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی با تخصیص اعتبار حدود ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در نیمه دوم سال ۹۴ شروع شد.
وی اظهار داشت: در این طرح با طراحی و اجرای شبکه لوله انتقال آب از میان ۲۰۰ هزار هکتار اراضی انتقال ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب برای آبیاری در ۴۶ هزار هکتار اراضی ۷۲۹ روستای دارای حق آبه شهرستان های زهک هامون هیرمند و نیمروز فراهم می شود.
وی اضافه کرد: این طرح با هدف تامین امنیت غذایی و ایجاد زیرساخت های لازم برای انجام کشاورزی مدرن و اقتصادی همچون کشت های گلخانه ای گیاهان دارویی آبزی پروری باغات و دام های پر بازده فراهم گشته است.
خاوازی اظهار داشت: این طرح شرایطی را فراهم می آورد که آب تخصیص یافته بوسیله خطوط لوله بسته و بدون تلفات تا ابتدای مزارع پنج هکتاری منتقل شود.
وی اضافه کرد: این طرح در ۱۶ ناحیه ۱۲۵۰۰ هکتاری با سطح قابل آبیاری حدود ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار در هر ناحیه و راه اندازی ۱۶ ایستگاه پمپاژ با حداکثر ظرفیت ۳۹ متر مکعب بر ثانیه با نصب بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط لوله اصلی و فرعی و به کارگیری ۲۸۰۰ نفر نیرو اجرا شده است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حجم بالای لوله های مورد نیاز این طرح با کمک بخش خصوصی با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلار در منطقه راه اندازی شد که ایجاد اشتغال برای ۴۰۰ نفر را به دنبال داشت.
خاوازی اشاره کرد: با بهره برداری از خطوط لوله اصلی انتقال آب در فاز نخست ۳۲ هزار هکتار از مساحت طرح آماده آبیاری است و ۱۴ هزار هکتار باقی مانده پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد دارد.
وی اظهار داشت: با تشکیل ۱۷ تعاونی تولید روستایی شرایط لازم برای بر عهده گرفتن مسئولیت بهره برداری و نگهداری از طرح و مدیریت زنجیره ارزش فراهم گشته است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با اجرای الگوی کشت پیشنهادی شرایط لازم برای تولید مستمر و ارتقای درآمد ساکنان و ایجاد اشتغال ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و حدود ۲۰ هزار نفر غیر مستقیم در زمینه تامین نهاده ها بهره برداری و نگهداری و خدمات پشتیبانی صنایع تبدیلی و تکمیلی بازاریابی و حمل و نقل و زنجیره تولید فراهم می شود.
وی با اشاره به لزوم مدیریت منابع آبی اضافه کرد: پیش از سال ۹۲ کل سطح تجهیز شده در سیستم های نوین آبیاری ۱۸ هزار هکتار بوده که هم اکنون به بیش از ۴۰ هزار هکتار رسیده و رشد بیش از ۱۰۰ درصدی داشته است و اقدامات لازم برای رسیدن این عدد به ۱۰۰ هزار هکتار در دستور کار قرار دارد.
خاوازی اضافه کرد: در این سفر نیز ۸۰۶ طرح در بخش آب و خاک و آبخیزداری بیابان زدایی با اعتبار حدود ۲۶۴ میلیارد تومان بطور همزمان افتتاح می شود.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید از دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار توسعه سامانه های نوین آبیاری یک و یک دهم میلیون هکتار مربوط به کارهای دولت تدبیر و امید است و از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار طرح های شبکه های آبیاری و زهکشی حدود ۶۰۰ هزار هکتار در این دولت صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: از مجموعه ۳۹۰ هزار هکتار زهکشی زیر زمینی ۲۰۰ هزار هکتار در این دولت بوده و باعث شده است تا بازدهی آبیاری از ۳۹ درصد در سال ۹۲ به ۴۵ درصد برسد.
خاوازی اظهار داشت: بهره برداری آب در سطح کشاورزی از ۹۲۰ گرم به ازای هر متر مکعب به هزار و ۴۵۰ گرم افزایش یافته و با اجرای طرح های آب و خاک از سال ۹۲ حدود ۵ و نیم میلیارد مکعب آب صرفه جویی شده است.


منبع:

1399/03/02
11:09:40
5.0 / 5
3358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گل چرم