پیشنهاد ستاد نانو برای رفع چالش كمبود اعتبارات

پیشنهاد ستاد نانو برای رفع چالش كمبود اعتبارات

به گزارش گل چرم دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به اینكه هم اكنون ۲۴۵ شركت صنعتی دارای محصول نانو در كشور فعال می باشند، اظهار داشت: با عنایت به كاهش بودجه های این ستاد پیشنهاد می شود با در نظر گرفتن درصدی از مالیات شركت های نانو و همینطور با تصویب ساختار مناسب برای ستاد نانو، مشكل كمبود و كاهش بودجه را می توان حل كرد.


به گزارش گل چرم به نقل از ایسنا، دکتر سعید سرکار در جلسه یکصد و سی ویکم ستاد نقشه جامع علمی کشور با عرضه گزارشی از وضعیت فناوری نانو در کشور، اضافه کرد: برنامه راهبردی اول توسعه فناوری نانو که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ اجرایی شد، به آگاهی بخشی، توسعه منابع انسانی، ایجاد و توسعه زیرساخت و توسعه علم و فناوری تمرکز داشته است و تمرکز بیشتری به دانشگاه ها برای جذب نیروی انسانی متخصص صورت گرفت و برنامه راهبردی دوم این ستاد که برای دوره ۱۰ ساله از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۴ است، بر همکاری بین المللی، توسعه صنعتی و تولید محصولات نانو، تجاری سازی و بازاریابی بین المللی، صادرات محصولات و فناوری تاکید دارد.
سرکار، بهبود کیفیت زندگی مردم و تولید ثروت از راه توسعه پایدار فناوری نانو را بعنوان چشم انداز و هدف این ستاد عنوان نمود و خاطرنشان کرد: حوزه های انرژی، کشاورزی، سلامت و آب و محیط زیست از حوزه های ملی اولویت دار فناوری نانو است، ضمن آنکه برنامه های در دست اجرای ستاد نانو که در چارچوب ۱۵۰ فعالیت اجرا می شوند، همگی دارای پیوست فرهنگی و اقتصادی هستند.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو باشگاه دانش آموزی نانو را از بخش های این ستاد نام برد و تصریح کرد: هم اکنون ۴۰۰ نهاد ترویجی دانش آموزی در سرتاسر کشور به منظور آموزش نانو به دانش آموزان فعال می باشند که یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز آموزش دیده اند و در این حوزه وزارت آموزش و پرورش همکاری خوبی با ستاد نانو داشته است.
وی تجهیز ۸۸ آزمایشگاه دانش آموزی نانو در سرتاسر کشور را بعنوان یکی از نتایج این آموزش ها عنوان نمود و اظهار داشت: همه تجهیزات این آزمایشگاه ها ساخت ایران است که همین مبحث در خودباوری دانش آموزان تاثیر بسزایی داشته است.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد همکاریهای بین المللی و صادرات خدمات و تجهیزات آموزشی نانو، اظهار نمود: تجهیز دبیرستان های بعضی از شهرهای کشور چین و همینطور برگزاری دوره آموزشی نانو برای ۲۰۰۰ دانش آموز عمانی انجام شده است.
وی اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۴۰هزار متخصص در ۱۵۷ دوره آموزشی ارشد و دکترا در گرایش های مختلف حوزه فناوری نانو فارغ التحصیل و یا مشغول به تحصیل هستند.
رسوخ محصولات نانویی در صنایع
سرکار با اشاره به رشد تولیدات علمی حوزه نانو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۱ با تولید ۱۰ مقاله در حوزه نانو در رتبه ۵۷ دنیا قرار داشت و این رتبه در سال ۲۰۱۹ با تولید ۱۱هزار مقاله در رتبه چهارم پس از آمریکا، چین و هند قرار دارد، تصریح کرد: ۴هزار مقاله از این ۱۱ هزار مقاله در Q1 قرار دارد و کشورمان در رتبه هشتم است. علاوه بر آن ۳۸ درصد تولیدات علمی جهان اسلام را مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همینطور ۲۷۰ اختراع داشتیم که ۵۰درصد از این اختراعات مربوط به شرکت های نانو است که ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه صنعتی و تجاری سازی در ۳ فاز نانو مواد، رسوخ در صنعت و محصولات هوشمند اجرا می شود، اظهار داشت: هم اکنون ۲۴۵ شرکت صنعتی دارای محصول نانو در کشور فعال می باشند که نمونه محصولات تولیدی آنها فیلترهای نانویی است که هم اکنون صنایع نیروگاهی، نفت و پتروشیمی، کشتی رانی و هواپیمایی از نانو فیلترهای ساخت داخل استفاده می نمایند.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری از درآمد ۲، ۵۴۶ میلیارد تومانی از فروش محصولات، تجهیزات و خدمات نانو در سال ۹۷ اطلاع داد و اظهار داشت: طبق آمار، فروش شرکت ها در هر سال تقریباً ۲ برابر شده است.
سرکار ضمن ابراز نگرانی از کاهش بودجه ستاد نانو در سال های گذشته، پیشنهاد کرد که با در نظر گرفتن درصدی از مالیات شرکت های نانو و همینطور با تصویب ساختار مناسب برای ستاد نانو مشکل کمبود و کاهش بودجه حل شود.

محصولات کرونایی نانویی
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به مبحث مقابله با ویروس کرونا اظهار داشت: در ابتدای انتشار کرونا ظرفیت تولید روزانه ۱۰هزار ماسک N۹۵ را داشتیم که با تلاشهای شبانه روزی پس از یک هفته به تولید روزانه ۲۵هزار ماسک N۹۵ دست یافتیم.

سرکار همینطور از تولید تست تشخیص سریع کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: با استفاده از این تست ظرف ۳۰ ثانیه فرد مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده می شود و با پیگیری های گوناگونی که با بخش علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته، بزودی مجوز تولید انبوه آن صادر می شود.
صادرات محصولات کرونایی ایرانی
دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این نشست از صادرات دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک اطلاع داد و اظهار داشت: فلسفه تشکیل ستادها به منظور حل مشکلات روزمره است و ستاد نانو از زمان تشکیل تاکنون رشد جهشی بسیار خوبی داشته است.
وی با اشاره به وجود مشکلات صادرات در سال های اخیر، اضافه کرد: با این وجود صادرات کیت تشخیص کرونا صورت گرفته و همینطور برای نخستین بار دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر گردیده است.1399/03/07
19:33:52
5.0 / 5
3347
تگهای خبر: آموزش , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
گل چرم